Blog

Praca żurawi wieżowych w niesprzyjających warunkach

Codzienna eksploatacja żurawi wieżowych na placach budów, w zakładach przemysłowych, czy w branży logistycznej może wiązać się z koniecznością pracy operatorów żurawi w niekoniecznie sprzyjających warunkach. Ograniczają one wydajność i efektywność pracy, a także znacząco wpływają na bezpieczeństwo zarówno operatorów, jak i najbliższego otoczenia żurawi. W artykule kategoryzujemy, wyjaśniamy i prezentujemy rekomendacje dotyczące eksploatowania żurawi […]

Nowe przepisy BHP przy obsłudze żurawi

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stworzyło nowy projekt przepisów BHP przy obsłudze żurawi na bazie projektu rozporządzenia w tej samej sprawie założonego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, jednak ze względu na wiele uwag powstałych w procesie konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych, wdrożenie […]

kurs-na-operatora-zurawia

Jak wygląda kurs na operatora żurawi wieżowych?

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budowlanego i przemysłowego oraz z coraz intensywniejszą ekspansją deweloperów, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów maszyn budowlanych i specjalistów pracujących na budowach rośnie z sezonu na sezon. Jest to doskonały czas na podniesienie swoich kwalifikacji, poszerzenie perspektyw na pracę w branży budowlanej lub przemysłowej, a także na rozwój własnej kadry pracowniczej.

wynajem-zurawia-wysokosciowego

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie żurawi wieżowych?

  Żurawie wieżowe to wyspecjalizowane dźwignice wykorzystywane powszechnie na szeroką skalę w przemyśle, branży budowlanej,  transportowej i logistycznej oraz w innych sektorach rynkowych. Ze względu na specyfikę pracy, jaką odznaczają się żurawie wieżowe, wiele przedsiębiorstw przedkłada ich wynajem nad leasing czy zakup w formie środka trwałego.

maszyna budowlana

Leasing czy wynajem żurawi wieżowych i innych urządzeń budowlanych – co wybrać?

Jednym z większych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców funkcjonujących w branży budowlanej jest koszt zakupu oraz utrzymania parku maszynowego. Firmy muszą liczyć się z kosztami generowanymi przez: przeglądy konserwacyjne, naprawy, czy zewnętrzne finansowanie.

Suwnice – czym są, jak wygląda i ile kosztuje kurs, na jakie zarobki można liczyć?

Chcesz spróbować swoich sił w branży budowlanej? Teraz masz ku temu doskonałą okazję. Nieustanny brak rąk do pracy, problemy deweloperów i firm budowlanych ze znalezieniem wykwalifikowanych operatorów maszyn, a także nastąpienie ery pracownika i wzrastające zarobki w branży to doskonałe warunki do rozpoczęcia swojej przygody z maszynami budowlanymi.

praca-na-budowie

Praca na budowie w Polsce – przegląd zawodów, w których warto się specjalizować

Od kilku już lat przedsiębiorstwa działające w sektorze budowlanym i przemysłowym muszą mierzyć się z coraz trudniejszym dostępem do wykwalifikowanych pracowników. Polskie budownictwo w ostatnich latach weszło na zupełnie nowy poziom technologiczny, który zapewnia o wiele lepsze standardy panujące na budowach, nowocześniejsze i bardziej opłacalne inwestycje, a także rosnące zarobki.

dzwig-wymogi

Żurawie wieżowe – wymagania prawne dot. dokumentacji i konserwacji tych urządzeń

Żurawie wieżowe to dźwignice, które składają się ze stacjonarnego lub jezdnego podwozia, wysięgnika poziomego lub nachylonego, a także z pionowego masztu. Żurawie wieżowe – należące do Urządzeń Transportu Bliskiego (UBT) wykorzystywane na budowach służą do podnoszenia gabarytowych i ciężkich ładunków w obrębie placów budów za pomocą haka opuszczanego z wysięgnika żurawia. Żurawie wieżowe wykorzystywane są […]

Nadzór nad bezpieczeństwem użytkowania urządzeń transportu bliskiego w miejscu pracy – najważniejsze zapisy w rozporządzeniach UDT

Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń transportu bliskiego regulowane jest przez zapisy UDT, a także rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Rady Ministrów oraz Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Inspekcja UDT – kontrola urządzeń transportu – na co przygotować się prowadząc firmę?

Każde przedsiębiorstwo wykorzystujące w swojej firmie żurawie, podesty HDS i inne urządzenia transportu bliskiego zobligowane jest do ich rejestracji w UDT, a także kontroli stanu technicznego. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca musi zarejestrować każde urządzenie transportu bliskiego, a także poddawać je okresowym badaniom technicznym. Poza tym obowiązkiem przedsiębiorcy jest także zgłaszanie powstałych awarii oraz wykonywanych napraw.