Korzyści wynikające z korzystania z wózków widłowych

 

Wózki widłowe to urządzenia jezdniowe podnośnikowe. To pojazdy mechaniczne kołowe o napędzie silnikowym lub elektrycznym, które przystosowane są do transportu materiałów o dużej masie. Wykorzystywane są w magazynowaniu i transporcie bliskim. Wózki widłowe używane są podczas rozładunku, załadunku w magazynach, fabrykach i portach.

Wózki jezdniowe podnośnikowe, których potoczna nazwa to wózki widłowe, mogą być podzielone na te podlegające pod Urząd Dozoru Technicznego (UDT) oraz na te, które nie podlegają dozorowi technicznemu. Dodatkowo można je podzielić ze względu na napęd, funkcje czy sposób kierowania.

 

Rodzaje wózków widłowych

 

Wózki jezdniowe niepodlegające pod Urząd Dozoru Technicznego dzielą się na:

  • wózki platformowe – posiadają platformę do przewożenia ładunku, wykorzystuje się je do poziomego transportu ładunku na większe odległości;
  • wózki unoszące – wykorzystuje się je do przenoszenia ładunku na określoną wysokość z reguły nieprzekraczającej 30 cm, wózki te nie służą do układania ładunków w stosy;
  • wózki ciągnikowe – służą do przeciągania podczepionych przyczep lub pojazdów, charakteryzują się dużą siłą uciągu.

Warto pamiętać, że wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu.

Ze względu na napęd wyróżnia następujące rodzaje wózków widłowych:

  • Wózek widłowy spalinowy – zasilany za pomocą oleju spalinowego. Nie powinien być używany w zamkniętej przestrzeni ze względu na gazy spalinowe.
  • Gazowy wózek widłowy – jest bardzo ekonomiczny ze względu na cenę paliwa. Wykorzystywany jest na otwartej przestrzeni. Musi posiadać filtr ograniczający emisję gazów spalinowych.
  • Elektryczny wózek widłowy – jest najpopularniejszy, ponieważ może być wykorzystywany zarówno w otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Elektryczne wózki widłowe zwane są także akumulatorowymi, ponieważ pobierają energię z baterii.

Wózki widłowe mogą dzielić się także ze względu na typ kierowania – mogą to być urządzenia prowadzone przez operatora, wózki podestowe, gdzie kierowca siedzi na fotelu, kierując pojazdem i wózki zdalnie sterowane.

 

Wózki widłowe – dlaczego warto wykorzystywać je w przedsiębiorstwie?

 

Wózki widłowe to praktyczne urządzenia, a ich wykorzystywanie w przedsiębiorstwie ma wiele walorów. Do zalet wózków widłowych zaliczymy:

  • ułatwienie i przyspieszenie pracy, w magazynach i centrach logistyczno-dystrybucyjnych;
  • ergonomiczność – praktyczne i uniwersalne wykorzystanie przestrzeni;
  • wysoka wydajność;
  • bezpieczeństwo (wózki widłowe elektryczne);
  • niskie koszty eksploatacji;
  • prosta obsługa;
  • uniwersalne zastosowanie.

Jednym z największych atutów wózków widłowych jest ich uniwersalny charakter. Szeroki wybór tych pojazdów sprawia, że bez problemu można dobrać odpowiednie urządzenie do każdego mniejszego lub większego magazynu. Wszędzie tam wózki widłowe stanowią niezastąpioną pomoc w transportowaniu ładunków o różnych wymiarach i różnej ciężkości. Wykorzystanie wózka widłowego w transporcie bliskim stanowi najszybszy sposób przewiezienia ładunku z miejsca na miejsce, co jest konieczne na każdym etapie magazynowania i produkcji materiałów.

Przy pomocy wózków widłowych szybciej i łatwiej są wykonywane prace związane z rozładowaniem, wyładowaniem, załadowaniem, sortowaniem, układaniem, spiętrzaniem towarów oraz kompletowaniem zamówień.

 

Wózki widłowe elektryczne – praktyczne i ekonomiczne w użyciu

 

Wózki widłowe mogą mieć różny napęd, dlatego nie wszystkie mogą być wykorzystywane w przestrzeni zamkniętej. W otwartej przestrzeni często używane są urządzenia z napędem spalinowym. Innym rodzajem wózka widłowego jest pojazd elektryczny zasilany bateriami litowo-jonowymi. W branży intralogistycznej takie akumulatory są używane od niedawna, jednak popularność tego rozwiązania nieustannie wzrasta. Baterie litowo-jonowe są bardziej wydajne niż kwasowe, a ich ładowanie zużywa mniej prądu. Dodatkowo nie wydzielają toksycznych substancji, a okres ich żywotności jest szacowany na cztery tysiące pełnych cykli ładowania.

Użytkownicy wózków widłowych wyposażonych w silnik elektryczny cenią w tych urządzeniach:

  • długi czas pracy na jednej baterii, szybkie ładowanie przy akumulatorach Li-Ion;
  • dynamikę jazdy – wózki szybko rozwijają prędkość, są zwrotne i łatwo wchodzą w zakręty;
  • cichą pracę – w przeciwieństwie do urządzeń z napędem spalinowym, silniki elektryczne emitują ledwie słyszalny hałas;
  • niskie koszty eksploatacji – nowoczesne urządzenia zużywają niewielkie ilości prądu, nie wymagają również zakupu paliwa;
  • mniejsza awaryjność.

 

Wózek widłowy własny czy wynajęty?

 

Zakup wózków widłowych jest zalecany przedsiębiorstwu, które będzie go regularnie wykorzystywać. Natomiast w przypadku jednorazowego, okazjonalnego wykorzystania maszyn, gdy potrzebny jest rozładunek lub transport towarów na krótkim dystansie wynajem wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Zakup nawet jednego i używanego wózka widłowego to duży wydatek, który może być zbyt wysoki dla niejednego przedsiębiorstwa. Firmy logistyczne wykonujące codziennie takie zadania jak przeładunek, magazynowaniem kompletacja, pakowanie oraz wysyłka zamówień potrzebują takich urządzeń znacznie więcej. Są one kluczowe w celu realizacji usług oferowanych przez przedsiębiorstwo. Zakup tak dużej ilości wózków widłowych to ogromne koszty. Z tego powodu firmy często, zamiast kupować urządzenia, decydują się na wynajem długoterminowy.

W firmach logistycznych eksploatacja wózków widłowych jest bardzo intensywna, używane są codziennie przez wiele godzin. Z tego powodu pojazdy te narażone są na różnego rodzaju awarie. Wynajem umożliwia pokrycie wszelkich napraw przez wynajmującego, jeśli wynikają one z normalnego, prawidłowego użytkowania maszyn. Dodatkowo umowa wynajmu obejmuje serwisy i przeglądy techniczne oraz wymianę uszkodzonych części i udostępnienie wózków zastępczych w przypadku awarii urządzeń.

 

Regularne serwisowanie wózków widłowych – korzyści

 

Korzyści wynikające z regularnego serwisowania wózków widłowych to:

  • bezpieczeństwo pracowników – nieprawidłowo pracujące urządzenia mogą być niebezpieczne dla pracowników w magazynie lub w hali produkcyjnej, regularne serwisowanie zmniejsza ryzyko wypadków i uszkodzeń;
  • wydajność i efektywność – sprawne urządzenia mogą pracować z większą wydajnością i są efektywniejsze;
  • ograniczenie kosztów napraw i wymiany części – regularne serwisowanie urządzeń pomaga uniknąć kosztownych napraw i wymiany podzespołów;
  • zgodność z przepisami;
  • dłuższa żywotność.

Korzyści wynikające z użytkowania wózka widłowego w przedsiębiorstwie są ogromne. Takie urządzenia mogą być wykorzystywane na wielu etapach prac w magazynach i halach przemysłowych, czy w firmach logistycznych. Przydatne są do załadunku, rozładunku oraz transportu bliskiego towarów. W zależności od zapotrzebowania oraz wysokie koszty zakupu wózków widłowych, warto rozważyć ich wynajem długoterminowy.