Hakowiec

Hakowce i bramowce – kiedy ich używać?

Hakowe i bramowe systemy przeładunkowe to idealne rozwiązanie, gdy chcemy prowadzić efektywną i pozbawioną wysokich kosztów gospodarkę odpadami. Kiedy jednak lepiej użyć hakowca, a kiedy lepiej sprawdzi się bramowiec?

Urządzenia hakowe i bramowe mają szerokie zastosowanie nie tylko w gospodarce komunalnej, ale także w wielu branżach, jak na przykład budowlana. O popularności takich rozwiązań świadczy chociażby fakt, że wiele wymiennych zabudów pojazdów jest przeznaczonych właśnie do współpracy z systemami hakowymi albo bramowymi. Warto jednak podkreślić, że większą popularnością cieszą się hakowce, szczególnie w ostatnich latach. Niekiedy jednak w załadunku i transporcie lepiej sprawdzają się bramowce. 

Hakowce – charakterystyka

Zaczynamy od urządzeń hakowych. Tego typu rozwiązania występują najczęściej w dwóch opcjach, jeśli chodzi o wysokość – 1200 i 1570 mm. Niektóre haki produkowane są w wersji wysuwanej, co pozwala dobierać odpowiednio ich wysokość. Takie urządzenia hakowe nadają się do obsługi kontenerów DIN 30722 o pojemności od 10 do 34 m3. Natomiast pierwsze z wymienionych hakowców wykorzystywane są do obsługi kontenerów KP od 5 do 10 m3. Maksymalna masa kontenerów, które mogą obsługiwać urządzenia hakowe, to 30 ton. Producenci wykonują małe i duże hakowce nie bez przyczyny. Za pomocą dużych nie uda się odebrać małego kontenera (np. nie zadziałają zabezpieczenia przemieszczania kontenera, długie ramię haka sprawi, że kontener nie dotknie nadwozia). 

Najczęściej urządzenia hakowe montowane są na pojazdach używanych w usługach komunalnych, ale i w branży zajmującej się skupem i sprzedażą złomu. Jednak hakowce bardzo dobrze sprawdzają się także w transporcie materiałów sypkich, jak również płynnych. Nierzadko używa się ich również do przewozu materiałów niebezpiecznych.

System hakowy pozwala często obsługiwać kontenery, które posiadają na bocznej ścianie dodatkowe urządzenia (np. kontenery na odpady z bocznym mechanizmem załadowczym), beczki asenizacyjne itd. Załadunkowe urządzenia hakowe dobrze sprawdzają się także w branży budowlanej, gdzie w kontenerach gromadzi się gruz lub inne odpady. Wysokiej jakości urządzenia hakowe pozwalają znacznie skrócić czas załadunku i wyładunku, są trwałe i bezpieczne w eksploatacji.

Czym są bramowce?

Nie zawsze można przechylić kontener podczas załadunku. Ma to miejsce przeważnie wtedy, gdy kontener jest pełny, a jego przechylenie groziłoby wysypaniem materiałów lub ich wylaniem w przypadku substancji płynnych. Ten problem pomaga jednak rozwiązać bramowiec. Pojazdy wyposażone w urządzenia bramowe potrafią bez problemu podnieść kontener w pozycji poziomej.

Bramowce obsługują takie same kontenery, jak hakowce, czyli typu KP oraz DIN. Również pojemność i ciężar takich kontenerów jest taki sam w przypadku urządzeń hakowych i bramowych. Należy jednak podkreślić, że w praktyce za pomocą bramowców podnoszone są zwykle kontenery o pojemności od 15 do 20 m3. natomiast większe kontenery ładowane są przeważnie hakowcami.

Istotne jest także to, że urządzenia bramowe pozwalają dokonywać załadunku i wyładunku kontenerów, które nie są zabezpieczane żadnymi pokrywami bez względu na to, czy to odpadki sypkie, czy płynne. Taką możliwość daje właśnie poziome podnoszenie kontenerów. Niestety, pojawiają się pewne ograniczenia w przypadku bramowców. Za ich pomocą nie można podnosić kontenerów, które mają na ścianie bocznej zamontowane urządzenia.  

Zalety hakowców i bramowców

Hakowce i bramowce to niezwykle funkcjonalne konstrukcje, które mają szerokie zastosowanie w transporcie. Za ich pomocą można łatwo załadowywać i przewozić kontenery zarówno zamknięte, jak i otwarte. Pozwalają obsługiwać kontenery, które posiadają boczny mechanizm dźwigowy, kontenery do odpadków segregowanych (np. dwukomorowe), kontenery osiatkowane, posypywarki, jak również beczki asenizacyjne.

Ta uniwersalność sprawia, że za pomocą urządzeń hakowych lub bramowych można transportować i odbierać bardzo różne odpady. Bardzo dużą zaletą jest także to, że zabudowy w hakowcach lub bramowcach można swobodnie wymieniać, a tym samym podwozie pojazdu można wykorzystać do różnych celów. Raz zatem taki pojazd może pełnić funkcję śmieciarki, a innym razem na przykład posypywarki itd.

Kolejną zaletą hakowców i bramowców jest także to, że nadwozia kontenerowe produkowane są w różnych wersjach i pojemnościach (norma DIN 30722), do czego używana jest blacha stalowa lub stal nierdzewna.

Należy jednak pamiętać, żeby urządzenia hakowe i bramowe obsługiwała osoba, które ma do tego uprawnienia i kompetencje. Taka osoba powinna ukończyć kurs operatora hakowca i bramowca. Taki kurs jest dostępny dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. 

Urządzenia hakowe i bramowe to rozwiązania, które pozwalają łatwo i szybko dokonywać załadunku oraz rozładunku kontenerów, dzięki czemu można efektywnie realizować odbiór i transport odpadów. Warto jednak zastanowić się dokładnie, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie użycie hakowca, czy bramowca. Pamiętajmy, że to ma znaczenie.