int(775)
Umiejętność obsługi wózka widłowego jest w stanie zapewnić stabilną pracę w większości branż. Operatorzy są potrzebni zarówno w ogromnych magazynach i składach, ale także w mniejszych przedsiębiorstwach. Dlaczego warto zdobyć uprawienia i jaką wiedzę można zdobić dzięki kursowi na operatora wózka widłowego?
Głównym zadaniem operatorów jest przemieszczanie materiałów w magazynach, składach, fabrykach, placach budowy i innych miejscach pracy. Maszyna ma podnośnik hydrauliczny i widły do przenoszenia ciężkich i dużych przedmiotów. Praca jak ta może się wydawać łatwa, jednak wymaga ona sporej dozy umiejętności. Nieodpowiednie dysponowanie wózkiem widłowym może spowodować przewrócenie się półek lub innych powierzchni, na których przechowywane są materiały, co nie tylko generuje znacznie straty finansowe, ale również stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników w danym miejscu.
Obowiązki operatora wózków widłowych to między innymi:
Zobacz, jak wygląda praca operatora wózka widłowego.
Aby rozpocząć kurs na operatora wózka widłowego, należy spełnić kilka warunków:
Praca jako operator wózka widłowego uważana jest jako zawód wymagający i niebezpieczny. Można bowiem przebywać na zewnątrz w ekstremalnych temperaturach, a w zależności od rodzaju przewożonych materiałów niejednokrotnie trzeba znajdować się w pobliżu groźnych wyziewów, nieprzyjemnych zapachów, głośnych dźwięków lub szkodliwych chemikaliów. Większość operatorów wózków widłowych pracuje na 8-godzinnych (lub dłuższych) zmianach i nie zawsze są one stałe. W miejscach, w których znajdują się klienci, większość prac z wózkami widłowymi odbywa się w godzinach wieczornych lub nocnych.
Jak w przypadku każdej dużej maszyny, i tu również zdarzają się wypadki. Można ich jednak zazwyczaj uniknąć, przestrzegając odpowiednich procedur operacyjnych i praktyk bezpieczeństwa. Operator wózka widłowego musi być stale czujny i świadomy swojego otoczenia, aby chronić siebie i współpracowników. Dlatego tak ważne jest, aby osoba rozpoczynająca kurs posiadała kilka dodatkowych umiejętności i zdolności fizycznych, takich jak:
ZAPISZ SIĘ NA KURS OBSŁUGI WÓZKA WIDŁOWEGO TUTAJ.
Program składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy wiedzy teoretycznej. Kursant wyniesienie z niech informacje nt.:
Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są niezwykle ważne i szczegółowo omawiane podczas części teoretycznej. Osoba biorąca udział w kursie na operatora wózka widłowego dowie się również, kiedy może odmówić podjęcia pracy ze względu np. na nieodpowiedni stan techniczny sprzętu lub niesprzyjające warunki. Wymienione zostaną bowiem nie tylko jej obowiązki, ale również i prawa.
Część praktyczna zakłada korzystanie ze sprzętu i naukę jego obsługi. Dotyczy ona bezpiecznego przeładunku, załadunku, przenoszenia i podnoszenia ładunków.
Otrzymanie uprawnień na obsługę wózka widłowego umożliwia rozpoczęcie pracy w bardzo wielu branżach. Chociaż magazyny i hurtownie ulegają ciągłej modernizacji i coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologiczne rozwiązania, to i tak zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych nadal rośnie. Sytuacja ta wygląda podobnie nie tylko w Polsce, ale również i w innych krajach europejskich.