żuraw budowlany

Szybka i efektywna praca na placu budowy dzięki żurawiom wieżowym/ budowlanym

Pierwsze znane żurawie konstrukcyjne zostały wynalezione przez starożytnych Greków i były napędzane przez ludzi lub zwierzęta! Dźwigi te już w tak odległych czasach były wykorzystywane do budowy wysokich budynków. Z biegiem lat zmieniły one znacząco swój wygląd, jednak główna funkcja została taka sama – przyspieszenie procesu powstawiania ogromnych struktur. Dlaczego warto zainwestować w żurawie budowlane i jak efektywnie wykorzystywać je w pracy?                        

Efektywność prac budowlanych przy udziale żurawi

Żurawie używają napędu i systemu olinowania, aby stworzyć mechaniczną przewagę, dzięki której mogą podnosić ciężkie ładunki. Dwa najważniejsze kryteria w konstrukcji żurawia to udźwig i stabilność. Napędy mechanizmów, kable, liny, łańcuchy i podstawowy system kół to niezbędne elementy każdego rodzaju żurawia. Włączenie do tych, stosunkowo prostych schematów, elementów elektronicznych, sprawiło że żurawie są jeszcze łatwiejsze w obsłudze, bezpieczniejsze i stabilniejsze. Dzięki ich pomocy niezwykle szybko powstają osiedla, biurowce czy autostrady. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że choć same maszyny są stosunkowo drogie, to jednak potrafią one znacznie zmniejszyć koszty związane z zatrudnianiem siły roboczej.  Nie zmienia to jednak faktu, że większości projektów nie można wykonać przy pomocy tylko jednego żurawia budowlanego i za każdym razem trzeba zadbać o ich właściwy dobór.

Dobór maszyny do zakresu prac

Inwestor lub właściciel firmy budowlanej niejednokrotnie będzie musiał dostosowywać swoje maszyny do strefy konstrukcyjnej, na której odbywa się jego projekt. Istnieje wiele zmiennych, takich jak wysokość podnoszenia, zasięg pracy czy miejsce i sposób posadowienia żurawia wieżowego, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedniego urządzenia, jednak najistotniejsza jest tu nośność podłoża. Jakie żurawie można stosować w zależności od rodzaju gruntu?

  1. Stabilne, twarde podłoże

Istnieją różne rodzaje żurawi w zależności od konkretnego zadania, które należy wykonać. Jednym z najczęściej spotykanych żurawi widzianych w miastach jest żuraw wieżowy. żurawie wieżowe zostały początkowo opracowane w Europie i są obecnie popularne na całym świecie. Żurawie wieżowe są posadowione na podstawie krzyżowej lub przymocowane do podłoża betonowego za pomocą kotw.

Udźwig oraz inne ważne parametry żurawi budowalnych

Każdy żuraw budowlany ma zdolności i cechy, które sprawiają, że dany rodzaj nadaje się do określonej pracy i jest w stanie wykonać ją znacznie szybciej, niż przy użyciu innego dźwigu. Decydując się na maszynę należy więc przyjrzeć się jej parametrom, aby móc określić, czy konkretny żuraw sprosta wszystkim wyzwaniom.

Najważniejsze jest tutaj oszacowanie udźwigu. Znając ciężar ładunku, można szybko zawęzić interesujące rodzaje żurawi. Obliczenia te zapewnią bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w miejscu pracy i pozwalają na bezproblemowe korzystanie z maszyny.

Udźwig nie jest jedynym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę. Warto pamiętać przy tym, że każdy z nich jest tak samo ważny w pracy. Podczas oceny żurawia budowlanego i wieżowego, trzeba więc wziąć pod uwagę zależności pomiędzy wszystkimi cechami. Na co jeszcze, oprócz udźwigu, należy zwrócić uwagę? Ważna jest wysokość podnoszenia, prędkość działania i zasięg ramienia. Istotny jest też tryb pracy – możliwość sterowania radiem czy wyłącznie w kabinie.

  1. Wysokość podnoszenia

Nie zawsze potrzebne jest korzystanie z największego żurawia budowalnego. Te najczęściej spełniają swoje zadanie wyłącznie przy ogromnych i rozległych projektach. Niejednokrotnie lepsze efekty można uzyskać decydując się na kilka mniejszych urządzeń o mniejszym zasięgu. Jednak wysokość, na którą ramię może podnieść dany element jest istotne w przypadku budowy wysokich budynków.

  1. Prędkość robocza

Koncepcja prędkości roboczej dotyczy zarówno podnoszenia, jak i jazdy urządzenia. Oczywiście można przyjąć, że czym większa prędkość, tym lepiej. Nie jest to jednak kluczowy parametr, kiedy chodzi o jakość pracy i bezpieczeństwo.

  1. Zasięg pracy

Wysięg odnosi się do poziomej odległości między podnoszonym materiałem, a  wieżą żurawia budowlanego, na którym działa dźwig. Warto pamiętać, że wysięg to odległość mierzona od osi obrotu dźwigu do pionowej osi haka nośnego.

  1. Tryby pracy/ sterowanie z kabiny lub za pomocą radia 

Dotyczą one przymusu obecności operatora w kabinie i możliwości pracy poza nią. Możliwość sterowania radiem bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza na dużych wysokościach. Operator urządzenia ma możliwość wykonywania wszystkich czynności z ziemi. Nie tylko wpływa to pozytywnie na jego bezpieczeństwo, ale i umożliwia lepszą ocenę sytuacji. Widok z kokpitu może być mu udostępniany na przykład przez kamerę umieszczoną w kabinie.