Dlaczego warto zainwestować w ładowarki teleskopowe?

Dlaczego warto zainwestować w ładowarki teleskopowe?

Niewątpliwie ładowarki teleskopowe należą do tych maszyn, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Mają bardzo różne możliwości pracy, a ponadto dodatkowy osprzęt znacznie poszerza możliwości ładowarki teleskopowej. Nic dziwnego, że te maszyny cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zakup ładowarki teleskopowej nie jest jednak tanią inwestycją i generuje duże koszty. Nie oznacza to, że nie warto ich ponieść. Takie maszyny znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Do tego własną ładowarkę teleskopową można dowolnie, elastycznie użytkować i w ten sposób optymalizować zaplanowaną pracę.

Czym są ładowarki teleskopowe?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle są ładowarki teleskopowe. Przede wszystkim to bardzo funkcjonalne maszyny do wykonywania takich prac jak podnoszenie, przenoszenie, umieszczanie na wybranej wysokości ładunków. Ładowarka teleskopowa jest zaliczana do wózków podnośnikowych o zmiennym wysięgniku i jest maszyną wielozadaniową. Tego rodzaju ładowarka z wyglądu przypomina koparkę, ale nie należy jej mylić z tą maszyną. Ładowarka ma inną budowę – dysponuje ramieniem wysuwanym na zasadzie teleskopu, co zwiększa zasięg pracy. Taki wysięgnik korzysta z mechanizmu hydraulicznego i jest zasilany pompą hydrauliczną. Pozostałe elementy tej maszyny to silnik spalinowy, przednie stabilizatory, kabina operatora oraz koła jezdne.
Ładowarki teleskopowe mogą mieć różne rozmiary, ale wszystkie charakteryzuje bardzo duża zwrotność – bez problemu pracują w miejscach o ograniczonej przestrzeni, w których trudno się manewruje. Ładowarki teleskopowe dzielą się na czołowe i obrotowe. Pierwsze z nich mają nieruchomą kabinę operatora, natomiast wysięgnik jest umieszczony po prawej stronie i charakteryzują się większym udźwigiem, w drugich – ruchoma jest zarówno kabina na specjalnej głowicy, jak i wysięgnik, a do tego taka maszyna jest w stanie podnosić ładunek na duże wysokości. Pierwsze ładowarki teleskopowe pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku, jednak te współczesne są o wiele bardziej zaawansowane, mają większe możliwości (osprzęt) i zapewniają operatorowi więcej komfortu (np. klimatyzowana kabina).

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Gdzie najczęściej są używane ładowarki teleskopowe? Ze względu na to, że to bardzo uniwersalne maszyny, ich zastosowanie jest szerokie. Tak naprawdę można zobaczyć takie ładowarki w różnych branżach i miejscach. Bardzo często ładowarki teleskopowe są używane na przykład w budownictwie do transportu elementów betonowych, konstrukcji stalowych, ziemi, kamieni itp. Nie brakuje takich maszyn również w branży transportowej, gdzie są wręcz nieocenione przy załadunku i rozładunku palet oraz przy innych tego typu pracach. Coraz więcej rolników decyduje się również na używanie ładowarek teleskopowych do prac związanych z uprawą lub hodowlą zwierząt (szczególnie transport bel siana). Takie maszyny doskonale sprawdzają się także w kopalniach i kamieniołomach, ponieważ niektóre modele ładowarek teleskopowych mają udźwig nawet 20 ton, a także do transportu pni drzew w przemyśle drzewnym. Wiele takich maszyn można zobaczyć w portach morskich, a nawet w portach lotniczych. To oczywiście tylko kilka przykładów z wielu, ale już one pokazują ogromną skalę wykorzystania ładowarek teleskopowych.

Zalety ładowarek teleskopowych

Można wymienić bardzo wiele zalet ładowarek teleskopowych. Na pierwszym miejscu jest oczywiście uniwersalność takich maszyn, co pozwala używać ich przy bardzo różnych pracach, w różnych miejscach i warunkach. Ładowarka teleskopowa pozwala nie tylko przemieszczać, ale i podnosić ciężkie ładunki na duże wysokości. Pozwala na to teleskopowa budowa wysięgnika. Dzięki bocznym podporom stabilizacyjnym nie traci przy tym równowagi, nie chwieje się i jest bezpieczna dla otoczenia, jak i dla samego operatora. Ładowarka teleskopowa jest w stanie przenosić i podnosić różnego rodzaju ładunki dzięki wykorzystaniu odpowiedniego osprzętu, który można łatwo wymieniać w zależności od potrzeb i charakteru pracy. Nie bez znaczenia jest również to, że ładowarka teleskopowa może być używana do ciągnięcia lub pchania. Bardzo dużą zaletą takiej maszyny jest również jej wielofunkcyjność. Można napisać, że w jednej ładowarce teleskopowej otrzymujemy takie maszyny jak dźwig, ciągnik, wózek widłowy itp.

Czy warto kupić ładowarkę teleskopową?

Już to, co napisaliśmy wcześniej o ładowarce teleskopowej, wyjaśnia, dlaczego warto zainwestować w taką maszynę. W wielu pracach jest wręcz nieoceniona. Zamiast kupować kilka różnych maszyn o węższym zastosowaniu, lepiej często postawić na uniwersalną ładowarkę teleskopową. Czy warto ją kupić na własność? Jeśli jest taka możliwość, jak najbardziej. Ceny takich maszyn zależą od ich parametrów, wielkości, a nawet od marki. Oczywiście zakup ładowarki teleskopowej nie jest małym wydatkiem. Jednak posiadając taką maszynę na własność, możemy jej używać zawsze, gdy będzie taka potrzeba i tylko my mamy wpływ na jej stan techniczny.

Wynajem ładowarki teleskopowej jako alternatywa

Alternatywą dla zakupu ładowarki teleskopowej jest jej wynajem. Kiedy warto się na niego zdecydować? To dobre rozwiązanie przede wszystkim wtedy, gdy ładowarka teleskopowa jest używana w firmie sporadycznie. W takiej sytuacji nie warto ponosić kosztów zakupu, utrzymania i szkolenia operatora. Trzeba pamiętać, że wynajmując ładowarkę teleskopową, często otrzymujemy do dyspozycji maszynę wraz z doświadczonym operatorem. W przypadku wynajmu za stan techniczny odpowiada właściciel ładowarki teleskopowej, a do tego zwykle można wybierać z szerokiego katalogu osprzętu.

Jaki osprzęt do ładowarki teleskopowej?

W tym artykule wiele razy już wspominaliśmy o osprzęcie ładowarki teleskopowej. Warto zatem zatrzymać się nieco dłużej nad tym tematem. Do takich maszyn można założyć różne elementy, które znacznie rozszerzą możliwości ładowarki teleskopowej. Osprzęt przekształca maszynę w urządzenie dedykowane konkretnej pracy. Takim osprzętem mogą być na przykład widły, platformy robocze, pługi, chwytaki, a nawet kosiarki. Dzięki temu ładowarka teleskopowa może pracować raz jako pług śnieżny, innym razem jako wózek widłowy, jeszcze innym razem jako ładowarka itd. Istotne jest to, że do ładowarki teleskopowej można dokupić taki osprzęt, jaki jest nam rzeczywiście potrzebny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ładowarkę teleskopową?

Na rynku można znaleźć ładowarki teleskopowe o różnych parametrach, różnej konstrukcji (np. obrotowa lub stała kabina), o zróżnicowanej wielkości i produkcje różnych firm. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując taką maszynę? Przede wszystkim należy się zastanowić, do jakich prac będzie używana ładowarka teleskopowa i w jakim miejscach oraz warunkach będzie eksploatowana. To podpowie, jakie parametry będą potrzebne (np. większy udźwig, dłuższy teleskop wysięgnika, większa moc silnika). Należy sprawdzić, jakie osprzęt można zamontować do danej ładowarki teleskopowej. W przypadku maszyn ważna jest również ich trwałość i niezawodność. To oznacza, że należy także zwrócić uwagę na markę ładowarki. Najlepiej stawiać na znanych i sprawdzonych producentów, którzy zapewniają dobry serwis. Istotne jest także to, żeby łatwo było nabyć części zamienne do wybranej ładowarki teleskopowej.

Ładowarki teleskopowe to uniwersalne, wielofunkcyjne maszyny, które doskonale sprawdzają się w różnych branżach i przy różnych pracach. Inwestując w ładowarkę teleskopową, zyskujemy maszynę wielozadaniową, której funkcjonalność można dodatkowo rozszerzyć właściwie dobranym osprzętem.