ile zarabia operator wozka widlowego

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Wózki widłowe to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w zakładach pracy, magazynach, w składach budowlanych, a nawet w dużych sklepach. Czy warto jednak zostać operatorem wózka widłowego? Poznaj aktualne stawki za pracę takich specjalistów!

Pierwsze urządzenia, które dziś można by uznać za prototypy wózków widłowych, pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Chętnie używano ich na przykład w czasie wojen światowych. Z czasem konstrukcje takich urządzeń stały się o wiele lepsze, a same wózki stały się mniejsze i bardziej poręczne. Współczesne wózki widłowe w niewielkim stopniu przypominają te sprzed dziesięcioleci. Obecnie takie urządzenia są nowoczesne, niezawodne i bardzo funkcjonalne. Wózki widłowe muszą być obsługiwane przez przeszkolone, posiadające odpowiednie uprawnienia osoby. To operatorzy wózków widłowych. Sprawdzamy, jakie jest wynagrodzenie operatorów wózków widłowych.

Zarobki operatora wózka widłowego – od czego to zależy?

Aby precyzyjnie określić, ile zarabia operator wózka widłowego, trzeba to odnieść do realiów, w których pracuje. Dostrzega się w Polsce różnice w wysokości wynagrodzeń, dotyczącą regionów. Najczęściej zachodnie województwa mają wyższe zarobki, ale koszty życia również ocenia się tam jako większe. Liczy się również kilka innych rzeczy:

  • Firma – istotne jest, czy firma ma stabilną pozycję na rynku, czy też dopiero ją buduje. Ogromnie ważna jest ilość przyjmowanych przez firmę zleceń oraz to, z jakimi przedsiębiorcami współpracuje. Im bardziej stabilna pozycja firmy, tym wyższe zarobki pracowników. Najczęściej płace rosną też wtedy, gdy firma pracuje z dużymi, zagranicznymi kontrahentami i ma pewność co do miesięcznej ilości zleceń. 
  • Staż pracy – najczęściej firmy mają wewnętrze programy rozwoju kariery, w ramach których pracownicy starsi stażem otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Praca operatora wózka widłowego wymaga posiadania uprawnień i poczucia odpowiedzialności, zatem często z tytułu dłuższego stażu pracy waloryzowane jest ich wynagrodzenie. 
  • Doświadczenie – nawet zupełnie nowych pracowników w firmie przyjmuje się z otwartymi ramionami za sprawą dużego doświadczenia na podobnym lub takim samym stanowisku. Najczęściej rosną wtedy ich umiejętności, ale i zarobki. 
  • Kursy zawodowe – wiele firm docenia tych pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nowe uprawnienia. Wraz z kursem dla operatorów wózków widłowych stajesz się dla pracodawcy cenniejszy i to najczęściej powód do docenienia finansowego. 

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Zanim przejdziemy do kwestii finansowych i poznamy wynagrodzenie osób pracujących z wykorzystaniem wózków widłowych, warto kilka słów poświęcić wyjaśnieniu, czym tak naprawdę zajmują się tacy pracownicy. Do obowiązków operatora wózka widłowego należy oczywiście obsługa wózka przemysłowego. Co to właściwie znaczy?

Zakres pracy jest dość szeroki. Praca w charakterze operatora wózka widłowego obejmuje nie tylko jazdę takim wózkiem, ale również podnoszenie, transportowanie na nieduże odległości i rozładunek towaru. W rzeczywistości jednak obowiązki operatora wózka widłowego zaczynają się dużo wcześniej. Najpierw operator musi zapoznać się z instrukcją danego wózka widłowego, potem powinien sprawdzić książkę rewizyjną. Operator musi również ocenić, czy wózek jest w pełni sprawny. Natomiast po zakończeniu pracy wózek musi zostać umieszczony w bezpiecznym miejscu i musi zostać zabezpieczony przed używaniem przez postronne osoby. Sprawdźmy teraz, ile zarabia operator wózka widłowego.

Zarobki operatorów wózków widłowych?

Jak wynika z danych dostarczonych przez portal Wynagrodzenia.pl, średnie zarobki operatora wózka widłowego kształtują się na poziomie 3 860 zł brutto (2 809 zł netto). Jednak to, ile tak naprawdę zarabia operator wózka widłowego, zależy od wielu czynników. Istotny jest na przykład staż pracy. Doświadczony operator wózka widłowego może zarobić nawet 4 410 zł brutto (3 197 zł netto). Oczywiście zależy to jeszcze od konkretnej firmy, a nawet od miejscowości, gdzie zatrudniony jest operator wózka widłowego. Zarobki w dużych miastach są z reguły wyższe niż w mniejszych. Jeśli natomiast staż pracy jest krótki lub nawet mamy osobę, która dopiero co nauczyła się obsługi wózków jezdniowych, wtedy wynagrodzenie nie przekracza zwykle 3 400 zł brutto (2 485 zł netto) (źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-operator-wozka-widlowego).

Wcześniej opisaliśmy podstawowe wynagrodzenie operatora wózka widłowego, ale w rzeczywistości gratyfikacje takich specjalistów na tym się nie kończą. Operator wózka widłowego może liczyć również na dodatkowe benefity. Tym razem odwołajmy się do danych portalu Pracuj.pl. Wynika z nich, że 31% operatorów wózków widłowych otrzymuje dodatkowe świadczenia socjalne, tyle samo może liczyć na finansowanie ubezpieczenia na życie. 24% operatorów wózków widłowych otrzymuje poza pensją również bony towarowe, a dla 23% dodatkiem jest prywatna opieka medyczna (źródło: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/praca-fizyczna/operator-wozka-widlowego). To jednak nie wszystko, ponieważ w niektórych firmach operatorzy wózków widłowych mogą liczyć dodatkowo na kursy zawodowe, dofinansowanie zajęć sportowych itp.

Ile zarabia operator wózka widłowego w Europie?

Do tej pory sprawdzaliśmy, ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i Polacy mogą podejmować również pracę za granicą. Przydaje się do tego oczywiście znajomość języka. Zwykle wystarczy podstawowe opanowanie obcej mowy, nie trzeba zdawać żadnych egzaminów językowych. Ile zatem zarabia operator wózka widłowego poza Polską? To zależy, w jakim kraju pracuje. W Niemczech na przykład zarobki operatora wózka widłowego wahają się od 1 450 do 2 500 euro miesięcznie, a dodatkowo można liczyć na dietę dzienną (źródło: https://mondi-polska.pl/poradnik/operator-wozka-widlowego-praca-w-niemczech/). W Szwecji natomiast operator wózka widłowego zarabia średnio 2 300 euro (źródło: https://www.jobandsalaryabroad.com/pl/sweden/polish-forkliftdriver-sweden.html).

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Koniecznie należy zacząć od zdobycia uprawnień. W tym celu trzeba wybrać się na kurs operatora wózka widłowego, który musiał zaliczyć każdy operator wózka widłowego. W ramach tego kursu pozyskuje się teoretyczne i praktyczne umiejętności dotyczące pracy z wykorzystaniem wózków widłowych. Nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń na tym stanowisku, a żeby przystąpić do kursu, wystarczy wykształcenie podstawowe i brak przeciwwskazań zdrowotnych. 

Warto także pamiętać, że do obowiązków operatora wózka widłowego należy praca zgodna z zasadami BHP, a także Urzędu Dozoru Technicznego. Zdobycie uprawnień będzie możliwe tylko wtedy, gdy zdamy egzamin w obecności tej drugiej instytucji. 

Wózki widłowe – warunki pracy i świadczenia socjalne

Obsługa urządzeń technicznych, takich jak wózki widłowe, najczęściej ma miejsce w dużych firmach, które dysponują dużymi halami przemysłowymi i magazynowymi. Tylko od nich zależy, jakie dodatkowe benefity z tytułu swojej pracy otrzyma pracownik. Wśród najczęściej wymienianych na forach internetowych dodatków są:

  • prywatna opieka medyczna;
  • dofinansowanie zajęć sportowych;
  • bony towarowe;
  • bony i paczki świąteczne dla każdego pracownika.

Zalety pracy jako operator wózka widłowego

Praca operatora wózków widłowych ma bez wątpienia wiele zalet. Przewożenie i wydawanie towarów odbywa się za pomocą wózka, nie trzeba wkładać w to dużej siły fizycznej. Nie ma zatem mowy o bardzo męczącym zajęciu. Do tego to samodzielne stanowisko bez ciągłego nadzoru przełożonego. Największą zaletą są jednak atrakcyjne zarobki, na jakie mogą liczyć operatorzy wózków widłowych. Takie warunki pracy mogą skłonić wielu młodych ludzi do podjęcia pracy na takim stanowisku. Nie bez znaczenia jest również prestiż, jakim cieszą się operatorzy wózków widłowych. To stanowisko wymagające bowiem zdobycia określonych umiejętności i uprawnień weryfikowanych egzaminem państwowym.

Praca na stanowisku operatora wózka widłowego to może być dobry pomysł na rozwój kariery zarówno dla młodych, jak i nieco starszych osób. Tacy fachowcy są bowiem często poszukiwani nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dodatkową zachętą może być atrakcyjne wynagrodzenie.