ile zarabia operator wozka widlowego

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Wózki widłowe to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w zakładach pracy, magazynach, w składach budowlanych, a nawet w dużych sklepach. Czy warto jednak zostać operatorem wózka widłowego? Poznaj aktualne stawki za pracę takich specjalistów!

Pierwsze urządzenia, które dziś można by uznać za prototypy wózków widłowych, pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Chętnie używano ich na przykład w czasie wojen światowych. Z czasem konstrukcje takich urządzeń stały się o wiele lepsze, a same wózki stały się mniejsze i bardziej poręczne. Współczesne wózki widłowe w niewielkim stopniu przypominają te sprzed dziesięcioleci. Obecnie takie urządzenia są nowoczesne, niezawodne i bardzo funkcjonalne. Wózki widłowe muszą być obsługiwane przez przeszkolone, posiadające odpowiednie uprawnienia osoby. To operatorzy wózków widłowych. Sprawdzamy, jakie jest wynagrodzenie operatorów wózków widłowych.

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Zanim przejdziemy do kwestii finansowych i poznamy wynagrodzenie osób pracujących z wykorzystaniem wózków widłowych, warto kilka słów poświęcić wyjaśnieniu, czym tak naprawdę zajmują się tacy pracownicy. Do obowiązków operatora wózka widłowego należy oczywiście obsługa wózka przemysłowego. Co to właściwie znaczy?

Zakres pracy jest dość szeroki. Praca w charakterze operatora wózka widłowego obejmuje nie tylko jazdę takim wózkiem, ale również podnoszenie, transportowanie na nieduże odległości i rozładunek towaru. W rzeczywistości jednak obowiązki operatora wózka widłowego zaczynają się dużo wcześniej. Najpierw operator musi zapoznać się z instrukcją danego wózka widłowego, potem powinien sprawdzić książkę rewizyjną. Operator musi również ocenić, czy wózek jest w pełni sprawny. Natomiast po zakończeniu pracy wózek musi zostać umieszczony w bezpiecznym miejscu i musi zostać zabezpieczony przed używaniem przez postronne osoby. Sprawdźmy teraz, ile zarabia operator wózka widłowego.

Zarobki operatorów wózków widłowych?

Jak wynika z danych dostarczonych przez portal Wynagrodzenia.pl, średnie zarobki operatora wózka widłowego kształtują się na poziomie 3 860 zł brutto (2 809 zł netto). Jednak to, ile tak naprawdę zarabia operator wózka widłowego, zależy od wielu czynników. Istotny jest na przykład staż pracy. Doświadczony operator wózka widłowego może zarobić nawet 4 410 zł brutto (3 197 zł netto). Oczywiście zależy to jeszcze od konkretnej firmy, a nawet od miejscowości, gdzie zatrudniony jest operator wózka widłowego. Zarobki w dużych miastach są z reguły wyższe niż w mniejszych. Jeśli natomiast staż pracy jest krótki lub nawet mamy osobę, która dopiero co nauczyła się obsługi wózków jezdniowych, wtedy wynagrodzenie nie przekracza zwykle 3 400 zł brutto (2 485 zł netto) (źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-operator-wozka-widlowego).

Wcześniej opisaliśmy podstawowe wynagrodzenie operatora wózka widłowego, ale w rzeczywistości gratyfikacje takich specjalistów na tym się nie kończą. Operator wózka widłowego może liczyć również na dodatkowe benefity. Tym razem odwołajmy się do danych portalu Pracuj.pl. Wynika z nich, że 31% operatorów wózków widłowych otrzymuje dodatkowe świadczenia socjalne, tyle samo może liczyć na finansowanie ubezpieczenia na życie. 24% operatorów wózków widłowych otrzymuje poza pensją również bony towarowe, a dla 23% dodatkiem jest prywatna opieka medyczna (źródło: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/praca-fizyczna/operator-wozka-widlowego). To jednak nie wszystko, ponieważ w niektórych firmach operatorzy wózków widłowych mogą liczyć dodatkowo na kursy zawodowe, dofinansowanie zajęć sportowych itp.

Ile zarabia operator wózka widłowego w Europie?

Do tej pory sprawdzaliśmy, ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i Polacy mogą podejmować również pracę za granicą. Przydaje się do tego oczywiście znajomość języka. Zwykle wystarczy podstawowe opanowanie obcej mowy, nie trzeba zdawać żadnych egzaminów językowych. Ile zatem zarabia operator wózka widłowego poza Polską? To zależy, w jakim kraju pracuje. W Niemczech na przykład zarobki operatora wózka widłowego wahają się od 1 450 do 2 500 euro miesięcznie, a dodatkowo można liczyć na dietę dzienną (źródło: https://mondi-polska.pl/poradnik/operator-wozka-widlowego-praca-w-niemczech/). W Szwecji natomiast operator wózka widłowego zarabia średnio 2 300 euro (źródło: https://www.jobandsalaryabroad.com/pl/sweden/polish-forkliftdriver-sweden.html).

Kto może zostać operatorem wózka widłowego?

To, ile zarabia operator wózka widłowego, może być zachętą dla wielu młodych ludzi, aby wykonywać ten zawód. Warto wziąć go pod uwagę również wtedy, gdy chcemy się przekwalifikować. Aby zdobyć uprawnienia operatora wózka widłowego, należy być osobą pełnoletnią i mieć co najmniej wykształcenie podstawowe. Stosowne uprawnienia uzyskuje się po odbyciu odpowiedniego kursu oraz zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie kwalifikacyjne.

Zalety pracy jako operator wózka widłowego

Praca operatora wózków widłowych ma bez wątpienia wiele zalet. Przewożenie i wydawanie towarów odbywa się za pomocą wózka, nie trzeba wkładać w to dużej siły fizycznej. Nie ma zatem mowy o bardzo męczącym zajęciu. Do tego to samodzielne stanowisko bez ciągłego nadzoru przełożonego. Największą zaletą są jednak atrakcyjne zarobki, na jakie mogą liczyć operatorzy wózków widłowych. Takie warunki pracy mogą skłonić wielu młodych ludzi do podjęcia pracy na takim stanowisku. Nie bez znaczenia jest również prestiż, jakim cieszą się operatorzy wózków widłowych. To stanowisko wymagające bowiem zdobycia określonych umiejętności i uprawnień weryfikowanych egzaminem państwowym.

Praca na stanowisku operatora wózka widłowego to może być dobry pomysł na rozwój kariery zarówno dla młodych, jak i nieco starszych osób. Tacy fachowcy są bowiem często poszukiwani nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dodatkową zachętą może być atrakcyjne wynagrodzenie.