Ile zarabia operator żurawia samojezdnego?

Praca operatora dźwigu odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej. Zdobycie zatrudnienia w tym charakterze wiąże się z koniecznością ukończenia odpowiedniego szkolenia oraz zdania egzaminu UDT. Coraz więcej osób z zaciekawieniem spogląda na możliwości pracy jako operator dźwigu – chętnych przyciąga przede wszystkim duże zapotrzebowanie tego typu specjalistów, a także stosunkowo wysokie zarobki. Ile zarabia operator dźwigu w Polsce i za granicą? Przyjrzyjmy się tej kwestii z bliska.

Praca operatora dźwigu – co warto wiedzieć?

Żurawie samojezdne to profesjonalne urządzenia dźwigowe, służące do przenoszenia ciężkich ładunków na placu budowy – podczas wszelkich prac przeładunkowych czy montażowych. Obsługa tego typu maszyn wymaga oczywiście stosownych zezwoleń i umiejętności. W celu podjęcia pracy na takim stanowisku należy posiadać uprawnienia operatora dźwigu. Można je uzyskać po zakończeniu profesjonalnego szkolenia oraz zdania egzaminu przed komisją powoływaną przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jako operator dźwigu jesteś odpowiedzialny nie tylko za przenoszenie ładunków, ale przede wszystkim za zachowanie bezpieczeństwa podczas tego procesu – zarówno swojego, jak i innych pracowników. Kurs operatora dźwigu pozwala zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą budowy żurawi, ich obsługi i konserwacji. Do tego dochodzi zrozumienie specjalistycznych instrukcji i zaleceń dotyczących rozkładu ciężaru, technik załadunkowych itd.

Gdzie znajdziesz pracę jako operator żurawia samojezdnego?

Wbrew pozorom operatorzy różnego rodzaju dźwigów (w tym żurawi samojezdnych) mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko na placach budowy. Wśród operatorów żurawi samojezdnych wyróżnia się specjalistów pracujących również w przedsiębiorstwach górnictwa odkrywkowego i podziemnego, w dużych halach magazynowych, w stolarniach, tartakach, a nawet w przemyśle stoczniowym. Możliwości jest jednak znacznie więcej.

Z czego wynikają zarobki operatora dźwigu?

Operatorzy żurawi samojezdnych mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie wynikające ze specjalistycznego charakteru pracy. Kwestię wysokości zarobków warunkują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i profil samego pracownika.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia operatora żurawia – czynniki zewnętrzne:

  • wielkość firmy;
  • miejsce zatrudnienia (kraj, województwo, miasto);
  • rodzaj umowy podpisanej z pracownikiem.

Ile zarabia operator dźwigu? Kompetencje pracownika wpływające na wysokość pensji:

  • staż pracy;
  • doświadczenie;
  • wykształcenie;
  • duże znaczenie ma także zakres obowiązków.

Ile zarabia operator żurawia samojezdnego?

Zastanawiasz się, ile zarabiają operatorzy żurawi? To dość ogólne pytanie, które należałoby doprecyzować. Okazuje się bowiem, że duża część świeżo upieczonych kursantów (ale również doświadczonych specjalistów) decyduje się rozpocząć pracę jako operator dźwigu poza granicami kraju. Osoby pracujące w Niemczech czy Norwegii otrzymują wyższe pensje niż ich koledzy w Polsce, co jest oczywiście głównym powodem wyjazdu.

Ile zarabia operator dźwigu w Polsce?

Z danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (stan na luty 2024) dowiadujemy się, jakie jest średnie wynagrodzenie operatorów żurawi samojezdnych. Wynika z niego, iż co drugi operator tego typu dźwigów w Polsce zarabia w przedziale od ok. 4900 zł do 7300 zł brutto, czyli odpowiednio 3671 zł do 5306 zł netto (na rękę). Najgorzej wynagradzani pracownicy zarabiają poniżej 4880 zł brutto. Z kolei na wynagrodzenie sięgające >7280 zł brutto może liczyć 25% operatorów. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 5760 zł brutto, czyli dokładnie 4257 zł na rękę.

Jakie są zarobki operatora dźwigu w innych krajach?

Choć pensje w Polsce są całkiem atrakcyjne, wielu operatorów szuka możliwości zarobkowych za granicą. Kontrakty u naszego zachodniego sąsiada lub nieco dalej na północ (np. w Norwegii) dają możliwość zarobienia naprawdę dobrych pieniędzy. Mowa o wynagrodzeniach na poziomie nawet powyżej 10 000-12 000 zł netto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie operatora dźwigu w Niemczech wynosi ok. 15-18 EUR netto na godzinę pracy. Łatwo więc policzyć, że miesięcznie są to kwoty rzędu 2500-3000 EUR na rękę.

Podobnie wygląda to w Norwegii, gdzie wynagrodzenia dla operatorów żurawi zaczynają się od ok. 10 000 zł brutto/miesiąc. Warto wspomnieć, że w tym skandynawskim kraju operatorzy dźwigów kwalifikowani są jako pracownicy sektora budowlanego, co przekłada się na ustawowe minimalne progi wynagrodzenia – ok. 200 koron norweskich, czyli w przeliczeniu ok. 77 zł.

Ile zarabiają operatorzy żurawi samojezdnych – podsumowanie

Zdobądź kwalifikacje i nabierz doświadczenia w pracy jako operator dźwigu. Sprawdź ofertę szkoleń z obsługi żurawi samojezdnych dostępną na naszej stronie dzwignice.pl. Specjaliści z firmy dźwigowej Urbanek krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces szkolenia oraz zapewnią kompleksowe przygotowanie do egzaminu UDT. Zapraszamy do kontaktu – już wkrótce możesz zacząć zarabiać dobre pieniądze jako operator żurawia samojezdnego!