ładowarka teleskopowa

Ile zarabia operator ładowarki teleskopowej?

Dobrze płatna praca to dla wielu ludzi priorytet. Szukamy więc dla siebie miejsca w zawodach, które są pewne i w których możemy poczuć się stabilnie. Niewątpliwie prężnie działającymi branżami są nadal branża budowlana i przemysł. Niezależnie od rynkowych sytuacji ostatnich lat, nowe budynki ciągle powstają, a wiele przedsiębiorstw o charakterze przemysłowym, z roku na rok zwiększa zyski. We wszystkich tych miejscach potrzebne są specjalistyczne maszyny, a co za tym idzie – osoby, które będą je obsługiwać. Jedną z takich maszyn jest ładowarka teleskopowa, niezwykle potrzebna i uniwersalna maszyna. Warto zatem zasięgnąć informacji, ile może wynosić wynagrodzenie operatora takiego sprzętu.

Ładowarki teleskopowe – do czego się je wykorzystuje?

Ładowarki teleskopowe  służą do podnoszenia i przenoszenia sporych ładunków, których nie są w stanie udźwignąć ludzkie ręce. Są i z pewnością będą jednymi z najbardziej potrzebnych maszyn w różnych miejscach. To oznacza, że będzie potrzebny również operator ładowarki teleskopowej. Czy jest to pewna praca? Jak najbardziej. Operator musi mieć odpowiednie uprawnienia, zatem nie można nim zostać z dnia na dzień. To oznacza, że specjalistów nie ma tak wielu, by zaspokoić potrzeby pracodawców. Oznacza to przede wszystkim jedno: dla pracodawcy operator ładowarki teleskopowej to cenny nabytek. Większość firm jest w stanie solidnie wynagrodzić takiego pracownika, by chciał w danym przedsiębiorstwie zostać jak najdłużej.

Co trzeba zrobić, żeby zostać operatorem ładowarki teleskopowej?

Rozpoczęcie pracy jako operator ładowarki teleskopowej wymaga ukończenia specjalnego szkolenia. Jest to kurs operatora ładowarek teleskopowych, w ramach którego uzyskuje się wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Po takim kursie jest przeprowadzany również egzamin. Odbywa się zawsze w obecności Komisji Urzędu Dozoru Technicznego. To instytucja, która jest odpowiedzialna za wydawanie takich uprawnień. Egzamin to zarówno sprawdzenie wiedzy na temat teorii, jak i konieczność pokazania, że w praktyce obsługa takiej maszyny również nie sprawia nam problemu. W ramach teorii jest natomiast sprawdzana wiedza o kwestiach bezpieczeństwa przy użytkowaniu ładowarki, podstawowa wiedza techniczna oraz znajomość zasad z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Wymagania przed przystąpieniem do kursu

Wiele osób boi się zasięgać informacji o kursach na obsługę poszczególnych maszyn, bo myślą, że trzeba mieć specjalne wykształcenie. Na szczęście tak nie jest. Aby wziąć udział w kursie wystarczy mieć wykształcenie podstawowe oraz nie wykazywać przeciwwskazań zdrowotnych do obsługi takiej maszyny. Wszystkiego, co niezbędne w jej obsłudze, nauczymy się właśnie na kursie. Co ciekawe, nie musimy mieć nawet prawa jazdy kat. B. Ładowarka teleskopowa rządzi się nieco innymi prawami, niż samochód osobowy. Dzięki temu można przystąpić do kursu od razu, bez wcześniejszego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Dolna granica wieku, która umożliwia ukończenie kursu to 18 lat.

ZAPISZ SIĘ NA KURS OPERATORA ŁADOWARKI TELESKOPOWEJ

Wynagrodzenie operatora ładowarki teleskopowej

Większość osób, które rozważają przystąpienie do kursu, najpierw stara się wyszukać odpowiedzi na pytanie o to, ile zarabia operator takiej maszyny. Krótko mówiąc: czy gra warta jest świeczki. Wynagrodzenie dobrze jest sprawdzać na podstawie wiarygodnych danych, więc najlepiej, jeśli odpowiedzi na to pytanie pochodzą od dużego grona osób. Inaczej mogą wyglądać place w różnych regionach, uzależnione są też choćby od wielkości i zamożności przedsiębiorstwa. Według portalu Wnagrodzenia.pl (ostatnia aktualizacja informacji miała miejsce w 2021 roku), gdzie na pytanie odpowiedziało 282 operatorów ładowarek teleskopowych, średnie wynagrodzenia wynoszą:

  • 4510 zł. brutto – wartość środkowa wynagrodzeń na tym stanowisku;
  • 3670 zł. brutto – najniższa wartość środkowa wynagrodzeń na tym stanowisku;
  • 5960 zł. brutto – najwyższa wartość środkowa na tym stanowisku.

Oznacza to, że w tym przedziale mieszczą się wynagrodzenie operatorów ładowarek teleskopowych najczęściej. 25% osób określa, że zarabia mniej niż średnia, a kolejne 25% osób, że zarabia nawet więcej niż 5960 zł. brutto. Jeśli wziąć przy tym pod uwagę, że praca jest w zasadzie pewna, a na rynku jest bardzo dużo pracodawców, którzy potrzebują takich specjalistów, zatrudnienie na tym stanowisku wygląda bardzo dobrze.

Czy warto podjąć pracę jako operator ładowarki teleskopowej?

Poszukując pracy, warto mieć na uwadze to, by była stabilna, a także to, by znaleźć się w gronie osób poszukiwanych i cennych dla pracodawców. Z pewnością posiadanie odpowiednich do obsługi maszyn uprawnień, czyni takim specjalistą. Warto zatem zorientować się, gdzie odbywa się najbliższy kurs obsługi poszczególnych maszyn. Oprócz ładowarek teleskopowych istnieją również inne urządzenia, bez których nie istniałyby budowy, hale produkcyjne czy hale magazynowe. Zdobycie możliwości prowadzenia takiego sprzętu stwarza szansę na znalezienie dobrej pracy, a także bycie zadowolonym z otrzymywanego wynagrodzenia.