zarobki operatora żurawia wieżowego

Ile zarabia operator żurawia wieżowego?

Operator dźwigu to zawód odpowiedzialny i wymagający. Obecność tych specjalistów na placach budowy jest w zasadzie niezbędna, nie dziwi zatem fakt, że mogą oni liczyć na przyzwoite wynagrodzenie za swoją pracę. Jak wyglądają zarobki operatora dźwigu? Ich wysokość zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj zlecenia, lokalizacja czy staż pracy. Co warto wiedzieć o wynagrodzeniu operatorów żurawi w Polsce i na kontraktach zagranicznych? Sprawdź najważniejsze informacje.

Operator żurawia wieżowego – co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Operator żurawi wieżowych odpowiada za prawidłową obsługę oraz codzienną ocenę stanu technicznego dźwigów na placu budowy. Do głównych obowiązków tych specjalistów należy sterowanie żurawiem wieżowym w celu przenoszenia ciężkich ładunków (w tym innych sprzętów i masywnych materiałów budowlanych) po wyznaczonym obszarze. Operatorzy dźwigów uczestniczą w szeroko pojętych pracach budowlanych, montażowych i transportowych.

Na czym polega praca operatora dźwigu? Sprawdź, czym zajmują się ci specjaliści:

  • obsługa żurawia, przemieszczanie ładunków;
  • monitorowanie stanu technicznego dźwigu;
  • informowanie o wszelkich nieprawidłowościach w kontekście pracy żurawia;
  • sprawdzanie poszczególnych mechanizmów, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń zabezpieczających;
  • organizacja miejsca pracy według zasad BHP.

Kto może zostać operatorem żurawia wieżowego?

Do podjęcia pracy na stanowisku operatora żurawia wieżowego nie jest wymagane wykształcenie wyższe, wystarczy wykształcenie podstawowe. Przyszły operator dźwigu nie musi posiadać ukończonego kursu nadający uprawnienia na obsługę żurawi wieżowych, który wieńczony jest egzaminem kwalifikacyjnym, jednak jest to zalecane. Musi za to zdać egzamin kwalifikacyjny w UDT. Zaliczenie egzaminu (składającego się z części teoretycznej i praktycznej) jest równoznaczne z przyznaniem odpowiedniego zaświadczenia, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Praca operatora żurawia wieżowego – regulacje polskie i europejskie

Niemalże w całej Unii Europejskiej operator żurawia wieżowego jest zawodem regulowanym, co oznacza, iż pracę na tym stanowisku mogą podjąć wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia. Warto tutaj podkreślić, że określenie „operator dźwigu” jest dość niejednoznaczne, ponieważ obejmuje de facto specjalistów od obsługi różnego rodzaju urządzeń dźwigowych, m.in.:

  • operatora żurawi HDS,
  • operatora żurawi samojezdnych;
  • operatora żurawi wieżowych.

Możliwość obsługi każdego typu urządzenia wiąże się z koniecznością zaliczenia osobnego szkolenia. Po każdym takim kursie przyszły operator podchodzi do egzaminu państwowego, który odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Co ważne, większość otrzymanych w ten sposób uprawnień honorowana jest w wybranych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech czy we Francji.

Wynagrodzenie operatora żurawia w Polsce w 2024

Operator dźwigu w Polsce w 2024 roku może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości ok. 5400 zł brutto miesięcznie, co daje ok. 4000 zł „na rękę”. Oczywiście finalna kwota będzie zależeć od wielu czynników, m.in. doświadczenia w zawodzie. I tak początkujący operator żurawia wieżowego otrzymuje średnio 3500-3600 zł netto miesięcznie, a doświadczony specjalista zarabia ok. 5000 zł netto i więcej. Połowa pracowników zatrudnionych w charakterze operatora żurawia wieżowego otrzymuje pensję w wysokości 3700-5500 zł miesięcznie „na rękę”.

Do pozostałych czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia operatorów należy zaliczyć: kwalifikacje (umiejętność obsługi jednego rodzaju maszyny bądź kilku), staż, rodzaj umowy (umowa o pracę lub inna), wielkość firmy czy lokalizacja. Przykładowo operator dźwigu pracujący przy dużych projektach budowlanych w większych miastach może liczyć na większe zarobki, niż specjalista obsługujący mniejsze projekty na obszarach wiejskich.

Ile zarabiają operatorzy dźwigów w innych krajach?

Opcja wyjazdu za granicę jest kusząca, szczególnie że wynagrodzenie operatora żurawia wieżowego jest tam często znacznie wyższe niż w Polsce. Jak wyglądają zarobki operatorów dźwigów w innych krajach?

Niemcy: Zarobki operatora dźwigu u naszego zachodniego sąsiada są bardzo atrakcyjne i oscylują średnio w granicach 15-18 EUR netto na godzinę. Miesięcznie jest to ok. 2500-3000 EUR. Do tego dochodzą liczne benefity pracownicze, które mogą różnić się w zależności od konkretnego regionu. Najczęściej jest to premia za nadgodziny, prywatna opieka medyczna czy dodatek na wynajęcie mieszkania.

Norwegia: Wysokość wynagrodzeń w krajach skandynawskich owiana jest już legendą, choć trzeba przyznać, że liczby faktycznie robią wrażenie. Operator dźwigu może liczyć na zarobki od 10 000 zł brutto miesięcznie. W Norwegii zawód operatora dźwigów zaliczany jest do branży budowlanej, gdzie obowiązuje minimalna stawka godzinowa. Wynosi ona ok. 200 koron norweskich, czyli w przeliczeniu ok. 90 zł. Wyjeżdżając do Norwegii w celach zarobkowych, trzeba być jednak przygotowanym na znacznie wyższe koszty utrzymania.