int(2650)
Wózki widłowe, czyli widlaki, to popularne wózki jezdniowe podnośnikowe. To kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym. Urządzenia te są wykorzystywane w transporcie bliskim, który jest używany do przewozu i stertowania ładunków o ciężarze do nawet kilkudziesięciu ton. Materiały te najczęściej są transportowane na paletach.
Wózki widłowe dzielimy ze względu na napęd. W tej kategorii wyróżniamy m.in.:
Wózki widłowe można podzielić również ze względu na funkcje. Wyróżniamy tu:
Aby zapisać się na kurs na wózek widłowy i zdobyć uprawnienia do jego obsługi, trzeba:
Kandydaci spełniający te wymagania mogą zapisać się na kurs obsługi wózków widłowych.
Kurs na wózek widłowy składa się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmuje zajęcia teoretyczne. Podczas wykładów uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe i uczą się budowy wózków podnośnikowych prowadzących, zasad ich eksploatacji, poznają również warunki bezpiecznej pracy na tych urządzeniach.
Druga część kursu na wózki widłowe to zajęcia praktyczne, podczas których kursanci uczą się obsługi urządzeń na placu.
Szkolenie praktyczne i teoretyczne kończy się podejściem do egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Najpierw uczestnicy kursu odpowiadają na kilka pytań z wiedzy teoretycznej, a potem przechodzą egzamin z obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Pozytywny wynik egzaminu państwowego UDT jest podstawą do otrzymania uprawnień na wózki widłowe.
Kurs na wózek widłowy powinien być zakończony testem sprawdzającym poziom wiedzy kandydata, a następnie egzaminem państwowym w UDT.
Pełne szkolenie praktyczne i teoretyczne przedstawia się następująco:
Szkolenie na wózek widłowy może odbywać się z formie zajęć stacjonarnych, zdalnie lub w ramach webinarium.
Do godzin trwania kursu na wózki widłowe należy doliczyć dodatkowo czas potrzebny na niezbędne formalności, mogą one trwać około 30 dni. To czas przeznaczony na wyznaczenie terminu egzaminu państwowego, złożenie wniosku i czas oczekiwania na wydanie dokumentu uprawniającego do pracy jako operator wózka widłowego.
Koszt kursu na wózki widłowe jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest wybór ośrodka szkoleniowego. Duże znaczenie ma również lokalizacja szkolenia oraz wielkość grupy. Czasami można skorzystać z ofert promocyjnych, dzięki czemu zapłacimy za zajęcia mniej. Cena kursu zależy także od tego, czy ośrodek organizuje badanie psychotechniczne i pobiera opłaty za badania lekarskie oraz opłaty egzaminacyjne.
Od 9 lutego 2023 roku obowiązuje nowa wysokość opłaty za podejście do egzaminu państwowego, jest ona ustalana na podstawie art. 23 ust. 4 zmienionej ustawy o dozorze technicznym i wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Obecnie opłata wynosi 237,98 zł, czyli 3,75% wysokości wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Przed 21 maja 2019 roku zgodnie z ówczesnymi przepisami Urzędu Dozoru Technicznego wyróżniało się kilka kategorii uprawień na wózki jezdniowe podnośnikowe:
Zatem osoby, które wcześniej robiły kurs na wózki widłowe, mają przypisane takie kategorie. Zostały one zniesione rozporządzeniem MPiT z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Obecnie nie ma już podziału na kategorie, a ważność uprawnień na poszczególne wózki widłowe wynosi:
Zakres obowiązków na stanowisku operatora wózków podnośnikowych prowadzonych to przede wszystkim odpowiedzialność za obsługiwany pojazd i przewożony ładunek.
Zadania operatora wózka widłowego to:
Operatorzy wózków widłowych, są najczęściej zatrudniani w magazynach, centrach logistycznych, halach produkcyjnych lub w sklepach wielkopowierzchniowych. Mogą oni znaleźć pracę wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są wózki widłowe. Aby jednak zdobyć ten zawód, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy.