żuraw wieżowy

Żurawie budowlane czy podnośniki – które pojazdy są odpowiednie do różnego rodzaju inwestycji?

Jako kierownik projektu lub właściciel firmy zdajesz sobie sprawę z rosnących kosztów budowy. Wiesz również lepiej niż ktokolwiek inny, że sprzęt, którego używasz, odgrywa dużą rolę w sukcesie Twojego projektu, więc nie możesz zdecydować się na najtańsze i nieodpowiednie opcje, bez względu na to, jak napięty jest budżet.

Jak zatem wybrać właściwą maszynę do konkretnej inwestycji?

 

Wybór odpowiedniej maszyny – dlaczego jest to takie ważne?

Różne miejsca pracy wymagają odmiennych rodzajów maszyn – potrzebujesz podnośnika i koparki, aby stworzyć nowy parking oraz ładowarki i wywrotki do usuwania odpadów pod fundamenty biura. Ale czy wiesz, że nie możesz użyć tylko jednego podnośnika do większości swoich projektów? Każde miejsce pracy i rodzaj konstrukcji wymagają innego rodzaju żurawia. Producenci zaprojektowali te maszyny, aby pomóc kierownikom i pracownikom budowlanym w szybkim budowaniu wielu różnych struktur. Jednak nie wszystkie typy żurawi pasują do każdej strefy. Jeśli planujesz zbudować budynek na gładkim gruncie, potrzebujesz innego urządzenia, niż tego używanego na trudnym terenie. Nie jesteś pewien, który typ żurawia najlepiej sprawdzi się przy Twoim kolejnym projekcie? Przeczytaj poniższe wskazówki, aby uzyskać więcej informacji na temat typów maszyn i sposobów ich wykorzystania.

żuraw budowlany

Do inwestycji o dużych gabarytach konieczne jest użycie takich urządzeń jak żurawie wieżowe, samojezdne lub inne urządzenia, które będą zdolne do podnoszenia ciężkich ładunków i ludzi na duże wysokości.

Żurawie samojezdne

Żuraw do pracy na trudnym terenie działają w podobnym zakresie do wszystkich terenowych i hydraulicznych żurawi samochodowych. Jednak te są specjalnie zaprojektowane do jazdy i pracy na trudnym i niestabilnym terenie. Użyj go do dużych projektów, takich jak budowanie mostów lub stawianie nowych osiedli, kiedy nie możesz zapewnić maszynom idealnie gładkiej powierzchni, na której mógłby stanąć. Producenci zaprojektowali ten rodzaj żurawi z gumowymi oponami i napędem na wszystkie koła. Chociaż podnośniki te są optymalne pod kątem podnoszenia i manewrowania, może się okazać, że ich użytkowanie sprawia trudności. W szczególności dotyczy to faktu, że takimi maszynami nie można poruszać się po drogach publicznych, będziesz musiał przewozić je na wózku niskopodwoziowym lub innej ciężarówce transportowej.

Podobnie działają żurawie terenowe, które również są samojezdne. Żurawie terenowe to rodzaj żurawi samojezdnych, rzadko stosowanych na  naszym rynku. Idealnie nadadzą się jednak do prac w bardzo trudnych warunkach. Twoi pracownicy budowlani mogą poruszać się nimi po gładkich autostradach lub w terenie, w zależności od konkretnych potrzeb. Te maszyny mogą osiągać nawet 70 km/h i przewozić do 130 ton. Większość producentów buduje wszystkie żurawie terenowe z jednym lub dwoma silnikami, wysięgnikiem teleskopowym i z hydraulicznie obsługiwaną wciągarką, dzięki czemu mogą wykonać praktycznie każde zadanie. Możesz użyć żurawia terenowego do tych samych projektów, co przy samochodowym podnośniku hydraulicznym. Jednak ten wyjątkowy typ żurawia pozwala na znacznie większą efektywność i zauważalnie skraca czas pracy.

Żurawie gąsienicowe

Jeśli Twój projekt budowlany wymaga dużej siły unoszenia na znaczących wysokościach, możesz zainteresować się żurawiami gąsienicowymi. Ten typ żurawia otrzymuje swoją nazwę od gąsienic, na których siedzi podwozie. Żurawie gąsienicowe poruszają się również swobodnie na każdym terenie, dzięki swojej wyjątkowej budowie. Doskonale nadają się do stabilnej pracy i wymagają niewielkiej konfiguracji. Jednak dużo ważą, a ich ciężar sprawia, że ​​żurawie gąsienicowe są drogie i trudno je przemieszczać między stanowiskami pracy.

Podesty ruchome i podnośniki koszowe

Podesty ruchome i podnośniki koszowe to kolejny rodzaj maszyn, który możesz rozważyć. Tamie maszyny sprawdzą się przede wszystkim do podnoszenia ludzi z narzędziami, ale nie będą nadawały się do podnoszenia towarów, a w tym materiałów budowlanych. Dzięki nim ułatwiona jest praca ludzi na wysokościach, którzy sprawniej mogą wykonywać prace przy elewacji, instalacjach, lub jakimkolwiek montażu na wysokościach.

Żurawie wieżowe i budowalne – dolnoobrotowe i górnoobrotowe

Żurawie wieżowe są nowoczesnym typem  dźwignicy, który cechuje się pracą stacjonarną. Posadowione są na podstawie krzyżowej lub  mocuje się je do podłoża lub boku konstrukcji betonowej za pomocą śrub kotwiących. Producenci żurawi wieżowych proponują różne rozwiązania konstrukcyjne tych urządzeń aby w jak najlepszym stopniu zaspokoić potrzeby rynkowe. Najczęściej wyróżnianymi typami żurawi budowlanych są żurawie dolnoobrotwe (mechanizm obrotu żurawia znajduje się na dole wieży) oraz górnoobrotowe (mechanizm obrotu znajduje się na górze wierzy).

Pierwszy typ, czyli żurawie dolnoobrotowe, wyróżniają się niższą cena wynajmu oraz mniejszymi parametrami pracy. Natomiast żurawie górnoobrotowe wyróżniają się większą możliwością dostosowania ich parametrów do potrzeb i wymagań budowy. Główną zaletą żurawi górnoobrotowych jest możliwość przymocowania ich do podłoża za pomocą kotw, co stanowczo zmniejsza zajmowany przez niego obszar na budowie. Taka opcja stosowana jest często jeśli budowa potrzebuje zmontować żuraw w szybie windowym projektowanego budynku lub teren budowy jest małych rozmiarów. Żurawie wieżowe mogą osiągać wysokość nawet  około 100 metrów, oraz pracować w zasięgu około 75 metrów i podnoszą ciężar blisko 20 ton. Do  haka żurawia można dopiąć różnego rodzaju elementy, a w tym beczki z betonem, a nawet kosze do przenoszenia ludzi. Można więc przy jego pomocy  przenosić w obrębie obszaru ich pracy zróżnicowane materiały, takie jak np. stalowe belki czy pręty, elementy konstrukcyjne i bloki betonowe.

Niezależnie od tego, jaki projekt wykonujesz i jak duże obciążenie musisz przenieść na placu budowy, żurawie wieżowe umożliwiają wykonawcy projektu sprawną i wydajną pracę. Przed kolejnym przedsięwzięciem wybierz  żuraw, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb, harmonogramu i budżetu, aby osiągnąć optymalny sukces przy finalizacji projektu.