wynajem-zurawia-wysokosciowego

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie żurawi wieżowych?

 

Żurawie wieżowe to wyspecjalizowane dźwignice wykorzystywane powszechnie na szeroką skalę w przemyśle, branży budowlanej,  transportowej i logistycznej oraz w innych sektorach rynkowych. Ze względu na specyfikę pracy, jaką odznaczają się żurawie wieżowe, wiele przedsiębiorstw przedkłada ich wynajem nad leasing czy zakup w formie środka trwałego.

Usługa wynajmu żurawi pozwala w łatwy sposób uzyskać dostęp do nowoczesnych maszyn precyzyjnie dostosowanych do potrzeb, wymagań i charakterystyki wykonywanej pracy. Żurawie wieżowe na wynajem to opłacalne i korzystne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych firm funkcjonujących w wielu sektorach gospodarczych. Niemniej jednak aby prawidłowo wynająć żuraw, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów, które ułatwią dobór i sprawią, że wynajem będzie o wiele bardziej świadomy i trafny.

Żurawie wieżowe na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Kluczowymi aspektami, które należy uwzględnić podczas doboru żurawia, są naturalnie jego typ oraz parametry. Producenci żurawi podają następujące informacje o swoich maszynach: typ żurawia, maksymalna wysokość podnoszenia, maksymalna długość wysięgnika, udźwig maksymalny oraz udźwig na końcu wysięgnika.

 

Żurawie wieżowe – rodzaj

Istnieje niejedna klasyfikacja, wedle której producenci żurawi wieżowych kategoryzują własne urządzenia. Dobór rodzaju żurawia wieżowego powinien być poprzedzony zweryfikowaniem potrzeb, a także specyfiki i możliwości konkretnych konstrukcji. Żurawie wieżowe możemy podzielić ze względu na: miejsce umiejscowienia mechanizmu obrotowego, rodzaj podstawy, typu montażu i typ wysięgnika.

Podział żurawi wieżowych ze względu na miejsce umiejscowienia mechanizmu obrotowego

Ze względu na ten podział można wymienić żurawie wieżowe górnoobrotowe i dolnoobrotowe. Te pierwsze wyposażone są w mechanizm obrotowy, który zainstalowany jest na górze wieży i który obraca wyłącznie wysięgnikiem żurawia. Żurawie wieżowe dolnoobrotowe mechanizm obrotowy umiejscowiony jestna dole maszyny i obracają wieżą z wysięgnikiem.

Podział żurawi wieżowych ze względu na rodzaj podstawy

Wedle tego kryterium podziału wyróżnia się żurawie przejezdne: gąsienicowe i szynowe oraz żurawie wieżowe stacjonarne zmontowane na podstawie krzyżowej lub na stałe kotwione do fundamentów.

Podział żurawi wieżowych ze względu na typ montażu

Producenci żurawi oferują żurawie, których części i komponenty składowe montowane są przy pomocy żurawia pomocniczego, a także takie żurawie, które nie wymagają do montażu dodatkowych żurawi; zwane żurawiami samomontującymi.

 

Żurawie wieżowe – podstawowe parametry

Standardowo na rynku wynajmu znajdziemy żurawie wieżowe dysponujące udźwigiem maksymalnym Qmax oscylującym w granicach od 3 do nawet 16 ton. Maksymalna długość wysięgnika LwMax zależnie od tonażu żurawia wynosi do nawet 75 metrów. Udźwig na końcu wysięgnika Qmin uzależniony jest przede wszystkim od jego długości i może wynosić od 1 do 3,2 tony. Kluczowym parametrem, na który zwróci uwagę każdy operator żurawia wieżowego, jest także jego maksymalna wysokość podnoszenia HpMax.

 

wynajem-zurawia-wiezowego

Żurawie wieżowe na wynajem – czy firma wynajmująca podejmuje się ich montażu i demontażu?

Oferty firm wynajmujących żurawie wieżowe może uwzględniać wyłącznie wynajem maszyn bez ich transportu oraz montażu i późniejszego montażu, jak i kompleksową realizację dodatkowych usług związanych z wynajmem. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z usług wybranej firmy należy dokładnie uwzględnić, jakie dodatkowe usługi wchodzą w skład jej oferty.

W Firmie Dźwigowej Urbanek poważnie podchodzimy do naszych klientów, dlatego też nasze żurawie wieżowe na wynajem oferowane są wraz z całym pakietem dodatkowych usług. Decydując się na współpracę z naszą firmą, zyskują Państwo m.in.:

  • możliwość wynajmu żurawia wieżowego spośród szerokiej oferty dostępnych maszyn,
  • transport na miejsce i z miejsca pracy żurawia,
  • montaż i demontaż żurawia wieżowego przez naszych wykwalifikowanych pracowników nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych,
  • obsługę techniczną żurawi wieżowych wraz z naprawą powstałych awarii.

Bezpieczeństwo użytkowania i aktualna decyzja UDT zezwalająca na eksploatację żurawi wieżowych

Operator żurawia wieżowego może pracować na wybranym urządzeniu transportu bliskiego jedynie, gdy  jest ono dopuszczone do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Przed podjęciem współpracy z firmą wynajmującą żurawie wieżowe warto zwrócić uwagę na: kompletność i prawidłowość dokumentacji urządzenia, jego oznakowanie, stan techniczny, zgodność wyposażenia z dokumentacją urządzenia, a także aktualność badania odbiorczego.

Mając pewność, że dokumentacja oraz stan techniczny żurawia wieżowego są w należytym porządku, można ze spokojnym sumieniem rozpocząć pracę na wynajmowanym żurawiu.

Szukają Państwo sprawdzonej firmy oferującej wynajem żurawi wieżowych? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do składania zapytań. Z przyjemnością odpowiemy na pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

NOWE PRZEPISY PRZY OBSŁUDZE ŻURAWI

JAK WYGLĄDA KURS NA OPERATORA ŻURAWI WIEŻOWYCH