jak_zostac_spawaczem

Jak zostać spawaczem?

Zawód spawacza jest techniczny, wysokospecjalistyczny i wymaga wiele cierpliwości oraz precyzji. Jednak zawód spawacza jest poszukiwany na rynku pracy. To wszystko sprawia, że wiele osób decyduje się na zdobycie tego zawodu. Wyjaśniamy, jak zostać spawaczem, na jakie zarobki można liczyć i czym charakteryzuje się ten zawód.

Zawód spawacza nie jest wcale nowy, pojawił się już w XIX wieku, gdy został odkryty węglik wapna (karbid), który pod wpływem wody wydzielał acetylen oraz wymyślono przechowywanie acetylenu pod ciśnieniem. W rezultacie powstał pierwszy palnik acetylenowo-tlenowy do spawania zasilany z butli. W ten sposób powstało spawanie gazowe, a wkrótce potem pojawiło się spawanie termitowe, a kolejnych dziesięcioleciach pojawiały się nowe rozwiązania w spawalnictwie. Dziś wiele osób chce zostać zawodowym spawaczem, bo na takich fachowców jest duży popyt.

 

Praca spawacza — na czym polega?

 

Spawacze zajmują się łączeniem różnych części konstrukcji wykonanych z metalu, stali, żeliwa itp. Zakres obowiązków spawacza może być różnorodny w zależności od tego, w jakim zakładzie pracy pracuje. Spawacze mogą być zatrudniani w stoczniach, hutach, na budowach, przy pracach podziemnych, w halach produkcyjnych itd.

Spawacz może wykonywać drobne prace spawalnicze lub łączyć elementy skomplikowanych konstrukcji. W czasie spawania topione są krawędzie materiałów konstrukcyjnych pod wpływem wysokiej temperatury lub łączenie może następować z użyciem dodatkowego spoiwa. Palnikiem można także wykonywać nacięcia w metalu. Wszystkie te prace wymagają dużej dokładności, precyzji i cierpliwości.

 

Metody spawania

 

Sposób pracy spawacza zależy także od metod spawania. Wykorzystywane są bowiem różne rozwiązania. Podstawowy podział metod spawania to:

  • MIG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie atmosfery gazu obojętnego;
  • MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego;
  • TIG – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie argonu;
  • MMA — spawanie łukowe elektrodą otuloną;
  • SAW – spawanie łukiem krytym pod topnikiem.

Przy czym trzeba podkreślić, że najczęściej spotykane metody spawania to MIG i MAG. To dwa zupełnie odmienne rozwiązania, które wymagają nieco innej techniki pracy. Do tego trzeba pamiętać, że MAG to metoda, gdzie gazy aktywne biorą bezpośredni udział w spawaniu, a w MIG gaz nie uczestniczy bezpośrednio w spawaniu.

 

Zawód spawacza — jak go zdobyć?

 

Co zrobić, żeby zostać spawaczem? Sposoby zdobycia uprawnień, odpowiednich umiejętności i kwalifikacji są różne. Większość takich fachowców kończy po prostu odpowiednią szkołę zawodową i odbywa praktyki (często duże zakłady pracy organizują takie praktyki). Takie wykształcenie pozwala szybko podjąć pracę w zawodzie spawacza. Trzeba również dodać, że przyszli spawacze mogą kończyć również specjalne szkoły przyzakładowe. Gdzie ich szukać?

Duże zakłady najczęściej prowadzą specjalne szkoły przyzakładowe, dlatego warto pytać o nie właśnie pod takimi adresami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby ukończyć liceum zawodowe lub technikum, a potem spawać różne konstrukcje. Wystarczy ukończyć odpowiedni kurs, nie jest potrzebne kierunkowe wykształcenie.

 

Jak wygląda kurs spawacza?

 

Zdobycie uprawnień spawacza nie jest bardzo trudne. Ten zawód jest otwarty dla niemal każdego. Niemal, bo należy spełnić pewne minimalne wymagania. Aby przystąpić do kursu, trzeba być osobą pełnoletnią, nie mieć wady wzroku czy zaburzeń równowagi albo padaczki. Trzeba zatem mieć dobre zdrowie do wykonywania tego zawodu.

Kursy spawacza składają się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kurs dostarcza informacji o różnych metodach spawania, poznaje się budowę i zasadę działania spawarki, przepisy BHP itp. Potem szkolenie przyjmuje formę praktyczną. Kursy w tej części uczą wykonywania spoiny, bezpiecznej obsługi spawarki, prawidłowej organizacji miejsca pracy itd.

Kursy na spawacza kończą się egzaminami, a wtedy kursanci otrzymują odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne, które jest ważne przez 3 lata, a potem można je odnowić. Niektóre osoby mogą mieć książeczkę spawacza. Dotyczy to osób, które zdobyły uprawnienia w czasach, gdy nie wydawano jeszcze świadectw kwalifikacyjnych. Kursy dają zatem możliwość zdobycia kwalifikacji spawacza. Czy jednak praca w takim zawodzie się opłaca?

 

Zatrudnienie spawacza — ile można zarobić?

 

Ile zarabia spawacz? Czy taki fach należy do dobrze płatnej pracy? Dobry spawacz, który ma odpowiednie umiejętności, staż i nie brakuje mu wieloletniego doświadczenia, może zarobić nawet 7000 zł brutto. Jednak początkujący fachowiec dostanie około 3000 zł. Natomiast średnia pensja spawaczy to 5000 zł brutto. O wiele więcej dostanie spawacz podwodny (musi mieć uprawnienia nurka), bo jego umiejętności rynek pracy wycenia na co najmniej 10000 zł.

O wiele wyższe pensje czekają na spawaczy za granicą. W Niemczech spawacz bez dużego doświadczenia i znajomości języka niemieckiego dostanie maksymalnie 2500 euro netto, jednak doświadczony spawacz mówiący po niemiecku dostanie już 4000 euro na rękę. Spawaczem opłaca się być również w Norwegii, gdzie płacą takim fachowcom 4000 euro. W wielu innych krajach spawacz także ma szansę na wysokie zarobki.

 

Dlaczego warto zostać spawaczem?

 

Spawacz to ciekawe zajęcie i na pewno warto zostać takim fachowcem. Inne zalety tego zawodu to:

  • bardzo atrakcyjne zarobki;
  • brak problemu ze znalezieniem pracy (wystarczy iść do Urzędu Pracy i zobaczyć tamtejsze ogłoszenia);
  • ciekawa praca;
  • możliwość rozwijania umiejętności zawodowych.

 

Zagrożenia w pracy spawacza

 

Niestety, nie jest tak, że praca spawaczy to same zalety. Trzeba podkreślić, że to zajęcie w warunkach szkodzących zdrowiu. Można się nabawić problemu z oczami lub układem oddechowym, jest się narażony na wysoką temperaturę i na poparzenia skóry. Ważne, żeby robić regularne badania i przestrzegać przepisów BHP.

Spawacz to zawód poszukiwany na rynku pracy i doceniany. Bez problemu znajdzie zatrudnienie w wielu branżach. Nie jest wcale trudno zostać spawaczem, nie trzeba nawet kończyć szkoły, wystarczy odpowiedni kurs.