int(2643)
Podest ruchomy przejezdny to urządzenie przeznaczone do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonywane są prace z platformy roboczej, przy założeniu, że osoby te wchodzą i schodzą z platformy w jednym jej określonym położeniu. Dodatkowo platforma składa się co najmniej z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, z wysięgnika i podwozia, może także występować w wersji wysięgnikowej lub nożycowej. Wszystkie podesty ruchome przejezdne podlegają dozorowi technicznemu.
Podesty ruchome służą do umieszczania pracowników na wysokościach. Pozwalają jednocześnie na wykonywanie ruchów w szerokim zakresie, w pionie i poziomie. Platforma zapewnia bezpieczny transport od jednej do kilku osób.
W zależności od budowy i zastosowania podesty ruchome dzielą się na:
Dodatkowo podesty przejezdne dzielą się w zależności od konstrukcji:
Po zmianie wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 roku w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych z dnia 1 czerwca 2019 roku, obowiązuje nowy podział urządzeń technicznych. Dla poprzedniej kategorii P (podesty ruchome) obecnie jest następujący podział:
Program kursu na podesty ruchome dla kandydata obejmuje następujące zagadnienia:
Egzamin UDT na podesty ruchome składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna polega na rozwiązaniu testu składającego się z 15 pytań. Pytanie obejmują różne kwestie związane z podestami ruchomymi i ich obsługą jak bezpieczeństwo eksploatacji podestu ruchomego, procedury obsługi i konserwacji oraz przepisy prawne. Na ukończenie egzaminu kursant ma 30 minut. Aby zdać, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na 11 pytań. Po zliczeniu teoretycznej części egzaminu uczestnik kursu może przejść do obsługi praktycznej urządzenia.
Część praktyczna egzaminu składa się z dwóch części. W pierwszej egzaminator zadaje pytanie dotyczące codziennej obsługi technicznej urządzenia. Pytanie może dotyczyć stanu baterii trakcyjnej maszyny, stanu opon, formy ochrony w podnośnikach oraz sprawdzenie dokumentacji. Następnie uczestnik kursu bierze udział w drugiej części egzaminu praktycznego – musi przejechać wyznaczony tor przeszkód.
Przykładowe zestawy pytań egzaminacyjnych UDT na operatora podestów ruchomych przejezdnych można znaleźć w Internecie i sprawdzić swoją wiedzę online. Oto kilka przykładowych zagadnień:
Po zakończonym egzaminie teoretycznym i praktycznym uczestnik kursu nie musi czekać na wyniki, ponieważ poznaje je od razu. Egzamin zakończony pozytywnym wynikiem oznacza, że zdający otrzymuje certyfikat uprawniający do obsługi podestów ruchomych. Uprawienia są przesyłane pocztą na wskazany adres.