int(1801)
Ładowarki teleskopowe coraz częściej pojawiają się nie tylko na placach budowy czy w gospodarstwach rolnych, ale także w innych miejscach. Wszystko dlatego, że zastosowanie takich ładowarek jest szerokie.
Wiele prac byłoby trudno wykonać bez ładowarek teleskopowych, a często wymagałoby to użycia innych sprzętów, które nie byłyby tak dobrze dopasowane do danej czynności. Z tego właśnie powodu wiele firm posiada na wyposażeniu ładowarki teleskopowe będące dużym wsparciem w realizacji zadań transportowo- budowlanych. Takie maszyny doskonale służą, ale pod warunkiem, że są utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, a eksploatacja ładowarki teleskopowej jest zgodna z wytycznymi producenta.
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem, a potocznie po prostu ładowarki teleskopowe (wózki widłowe specjalizowane), pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku i od tamtego czasu ich zastosowanie jest coraz szersze. Oczywiście w ciągu lat konstrukcje ładowarek i ich parametry się zmieniały. Współczesne ładowarki teleskopowe na przykład zużywają mniej paliwa, niekiedy można nimi zdalnie sterować, pojawiła się klimatyzacja, większa zwrotność i wiele innych rozwiązań technicznych zwiększających możliwości wykorzystania tych urządzeń.
Jeden z podstawowych podziałów ładowarek teleskopowych to urządzenia czołowe i obrotowe. Te pierwsze mają wysięgnik po prawej stronie, a kabina operatora nie jest ruchoma. Za to ostatni typ ładowarki często charakteryzują się dużym udźwigiem. Natomiast w ładowarkach obrotowych kabina operatora wraz wysięgnikiem jest ruchoma i zwykle pozwalają unosić ładunek na dużą wysokość. Aby obsługiwać ładowarkę teleskopową, trzeba zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne (uprawnienia) wydane przez organ jednostki dozoru technicznego (np.UDT). Uprawnienia należy okazywać z dowodem tożsamości, a ich termin ważności, zgodny z RMPiT w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji, to 5 lat.
Ładowarki teleskopowe to maszyny niezwykle uniwersalne. Dzięki temu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Tego rodzaju ładowarki świetnie sprawdzają się nie tylko w budownictwie i rolnictwie, ale i w pracach kopalnianych, w przemyśle drzewnym, a nawet w lotnictwie i portach morskich. Oczywiście konkretne wykorzystanie maszyny zależy w dużej mierze od jej typu i od posiadanego osprzętu. Szczególnie ten ostatni aspekt może znacznie rozszerzyć możliwości ładowarki teleskopowej. Do najpopularniejszego osprzętu należą widły, wciągarki, chwytaki, łyżki, pługi, kosiarki, a także platformy robocze różnego rodzaju. Już wymienione tutaj elementy pozwalają z powodzeniem wykonywać ładowarce teleskopowej większość prac związanych z przenoszeniem, podnoszeniem i transportowaniem ładunków lub ludzi. Warto jednak przyjrzeć się bliżej zastosowaniu ładowarek teleskopowych.
Tradycyjne zastosowanie wózków specjalizowanych sprowadza się do czterech branż – budownictwo,transport, uprawa i hodowla zwierząt. Jednak obecne modele ładowarek teleskopowych mają tak duże możliwości, że ograniczanie ich wykorzystania do czterech wspomnianych branż to po prostu rezygnacja z ich dużego potencjału.
Zacznijmy od budownictwa, w którym ładowarki teleskopowe są wręcz niezastąpione. Wszystko dlatego, że wózki jezdniowe podnośnikowe posiadają bardzo duże udźwigi – niektóre modele nawet powyżej 20 ton. Dzięki temu za ich pomocą można łatwo transportować duże elementy jak kamienne bloki, belki, stalowe konstrukcje itp. Do tego ładowarki teleskopowe mogą bez problemu pracować w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i ciężkich warunkach terenowych. Dzięki takim maszynom można znacznie przyspieszyć wiele prac, a do tego uniknąć ciężkiego wysiłku fizycznego wielu pracowników budowlanych.
Szerokie zastosowanie ładowarek teleskopowych ma miejsce również w rolnictwie. Dotyczy to zarówno hodowli zwierząt, jak i uprawy roślin. Po zamontowaniu odpowiedniego osprzętu ładowarkę teleskopową można z powodzeniem wykorzystać do wszelkich prac porządkowych w gospodarstwie rolnym. Za ich pomocą można także błyskawicznie przewozić belki siana i pasze. Sprawdzą się przy rozładunku i załadunku różnych ciężkich przedmiotów, a także przy stawianiu różnego rodzaju ogrodzeń. Natomiast w przypadku gospodarstw nastawionych na uprawy ładowarki teleskopowe można wykorzystać do przenoszenia płodów rolnych, w czasie zbiorów do przewożenia z pola upraw i umieszczania ich w magazynach. Takie ładowarki sprawdzą się także między innymi do transportu palet, beczek itp.
Coraz częściej ładowarki teleskopowe używane są również w kopalniach i kamieniołomach. Mogą pracować zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Istotne jest to, że radzą sobie doskonale na każdym podłożu. W takich miejscach używa się ich do przenoszenia ładunków, ale również do pomocy przy konserwacji maszyn. Ładowarki teleskopowe sprawdzają się również dobrze w przemyśle drzewnym przy przenoszeniu dużych pni drzew, długich desek, przy obróbce drewna itd. Warto także dodać, że ładowarki teleskopowe są coraz częściej widoczne na lotniskach, gdzie wykonują zróżnicowane prace – od holowania samolotów, poprzez działania związane z oczyszczaniem pasów, aż po podnoszenie mechaników na odpowiednią wysokość w celu wymiany podzespołu samolotu, który uległ awarii.
Ładowarki teleskopowe można także łatwo przekształcić w żuraw. wystarczy zastąpić widły wyciągarką lub wysięgnik z hakiem. Po zamontowaniu specjalnego kosza można również przekształcić ładowarkę w podnośnik wykorzystywany do transportu ludzi na odpowiednią wysokość.
Ładowarka teleskopowa doskonale sprawdzi się przy podnoszeniu i przewożeniu ładunków na bliskie odległości. Duża uniwersalność takich maszyn sprawia, że można je wykorzystywać w wielu branżach i wielu miejscach.