żuraw wieżowy

Żuraw wieżowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prawdopodobnie każdy wie, jak wyglądają żurawie wieżowe. To specjalistyczne urządzenie dźwignicowe zaliczane jest do największych maszyn roboczych. Żuraw wieżowy wykorzystywany jest do podnoszenia i przenoszenia ładunków o znacznej masie podczas różnego rodzaju prac budowlanych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak zbudowany są żurawie budowlane, jak działają i w jaki sposób można uzyskać zezwolenie na obsługę tych urządzeń. Czytaj dalej!

Żuraw wieżowy – co to jest?

Żurawiem wieżowym nazywamy wielkogabarytowe urządzenie dźwignicowe, zwane potocznie dźwigiem. To wysoka, kratowana wieża, na szczycie której znajduje się kabina operatora oraz ramię wysięgnika. Maszyny te występują w kilku wariantach i różnią się m.in. maksymalną wysokością podnoszenia. Są stosunkowo częstym widokiem w miejskim krajobrazie na placu budowy – wszędzie tam, gdzie trwają prace konstrukcyjne przy budowie obiektów mieszkalnych czy przemysłowych.

Jak zbudowany jest żuraw budowlany?

Wszystkie urządzenia składają się z tego samego zestawu elementów i podzespołów:

  • Podstawa stacjonarna lub podwozie przejezdne.
  • Wieża/pionowy maszt – jest to konstrukcja w formie kratownicowej, wielosekcyjnej kolumny, będąca niejako „kręgosłupem” całego urządzenia.
  • Wysięgnik – wychylny z ciągnikiem zamontowanym na jego końcu, lub wysięgnik poziomy (stały, wodzakowy),
  • Kabina operatora odpowiedzialnego za sterowanie dźwigiem.
  • Napędy, najczęściej elektryczne – które odpowiadają za poszczególne działania, tj. jazdę podwozia, wychył wysięgnika, jego obrót, podnoszenie haka itd.
  • Urządzenia zabezpieczające – to m.in. łączniki krańcowe mechanizmów pracy, ograniczniki udźwigu, blokada zerowa czy wyłącznik awaryjny.

Zasada działania żurawia wieżowego

Za obsługę żurawia wieżowego odpowiedzialny jest operator z odpowiednimi uprawnieniami. Może ona kontrolować prace żurawia za pomocą sterowania z kabiny, kasety sterującej na kablu lub sterowania radiowego. Ma on do wykorzystania mechanizmy umożliwiające mu mu:

– podnoszenie/opuszczanie ładunku  ( za pomocą mechanizmu podnoszenia czyli wciągarki)

– zmianę wysięgu (za pomocą mechanizmu wodzenia lub wychyłu wysięgnika)

– obrót wysięgnika

– Jazdę żurawiem po torowisku ( opcjonalnie przy żurawiach wyposażonych w podwozie jezdne poruszające się po torowisku)

 

Podział żurawi wieżowych

Przy omawianiu charakterystyki żurawia wieżowego warto wspomnieć także o klasyfikacji tych sprzętów. Podział obejmuje 4 podstawowe aspekty: umiejscowienie mechanizmu obrotowego, rodzaj montażu, rodzaj podstawy oraz typ wykorzystanego wysięgnika.

  1. Klasyfikacja ze względu na rodzaj montażu:
  • żuraw wieżowy szybkomontujący;
  • montowany z wykorzystaniem żurawia pomocniczego.
  1. Klasyfikacja ze względu na rodzaj podstawy:
  • stacjonarne – montowane na podstawie krzyżowej lub kotwione do fundamentu
  • szynowe – montowane na podwoziu jezdnym poruszającym się po torowisku

III. Klasyfikacja ze względu na rodzaj wysięgnika:

  • wychylne;
  • wodzakowe.
  1. Klasyfikacja ze względu na miejsce montażu mechanizmu obrotu:
  • dolnoobrotowe – mechanizm obrotowy umieszczany jest na dole wieży i obraca masztem oraz wysięgnikiem;
  • górnoobrotowe – mechanizm obrotu montowany jest w górnej części masztu i odpowiedzialny jest za obracanie samym wysięgnikiem (wieża się nie obraca).

Ważne: żurawie wieżowe łącznie z dźwigami samojezdnymi zaliczają się do kategorii urządzeń o nazwie żurawie budowlane.

Najważniejsze parametry żurawi budowlanych

Do najważniejszych parametrów technicznych żurawi budowlanych, odpowiadających za wydajność pracy, należy zaliczyć:

  • Wysięg żurawia (wyrażony w metrach) – to odległość liczona od osi obrotu dźwigu do pionowej osi haka. Wartość ta zależy od konfiguracji wysięgnika.
  • Udźwig żurawia (wyrażony w tonach) – maksymalna masa przenoszonego ładunku z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, wytrzymałości i stateczności pracy zachowanych na optymalnym poziomie.
  • Wysokość podnoszenia (wyrażona w metrach) – wartość, która określa odległość (mierzoną pionowo) od poziomu podłoża do poziomej osi haka, który znajduje się w najwyższym punkcie przy określonym wysięgu.

Kurs na żurawie wieżowe – o czym warto pamiętać?

Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy szkoleniowej, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces szkoleniowy kończący się egzaminem. To ważna informacja, którą warto podkreślić – jeśli zastanawiasz się nad kursem z zakresu obsługi żurawia wieżowego, nie musisz pamiętać o papierologii związanej z egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Wszystkie formalności załatwi profesjonalna firma szkoleniowa, taka jak firma dźwigowa Urbanek.

Zajmujemy się nie tylko załatwianiem formalności odnośnie egzaminu – przeprowadzamy kompleksowe szkolenie z obsługi żurawi wieżowych. Koszt takiego kursu to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze konkretnej oferty. Gwarantujemy przystępne ceny i dostęp do wiedzy oraz doświadczenia najlepszych specjalistów.

Choć w Polsce jest mnóstwo różnych placów budowy, uprawnienia na obsługę żurawi wieżowych nie są tak popularne – a to otwiera przed Tobą nowe możliwości zawodowe po zdaniu egzaminu. Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów!