int(2133)
Ładowarki teleskopowe kojarzą się najczęściej z branżą budowlaną, jednak okazuje się, że mogą z powodzeniem być wykorzystywane także w innych dziedzinach, np. w rolnictwie. Tam ładowarka teleskopowa może zastąpić tradycyjny ciągnik i jednocześnie pełnić funkcje wielu innych urządzeń wykorzystywanych podczas prac w gospodarstwie. Charakterystyczną cechą ładowarek teleskopowych jest możliwość wyposażenia ich w dodatkowy osprzęt, co zwiększa wachlarz ich działań.
Ładowarka teleskopowa to uniwersalne urządzenie, które ma szerokie zastosowanie w budownictwie, rolnictwie oraz przemyśle. Umożliwia wykonanie wielu różnorodnych zadań w różnych obszarach. Jest wykorzystywana jako koparka, spychacz, może także wykonywać prace załadunkowe, wyładunkowe oraz transportowe. Jej konstrukcja pozwala na prace w każdym terenie. Dodatkowo ładowarka teleskopowa ma możliwość zamontowania specjalnego kosza, który może pełnić funkcję podestu dla osób pracujących na wysokościach. Udźwig tego urządzenia wynosi od 2 do 21 ton, a wysięgnik teleskopowy, w który jest wyposażona ładowarka, umożliwia podnoszenie ładunków na wysokość do 30 m.
Ładowarki teleskopowe należą do kategorii wózków widłowych specjalizowanych, są rodzajem wózków podnośnikowych z wymiennym wysięgnikiem. Ładowarki teleskopowe posiadają różne rozmiary. Takie maszyny są bardzo zwrotne, co pozwala na ich wykorzystanie w miejscach, gdzie jest ograniczona przestrzeń manewru.
Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwie kategorie:
Istnieje szeroka gama osprzętu do ładowarek teleskopowych, dzięki którym urządzenia te zyskują nowe zastosowania i mogą pełnić wiele funkcji. Do najpopularniejszego i najczęściej wybieranego osprzętu ładowarek teleskopowych należą:
Dzięki takiemu wymiennemu osprzętowi ładowarka teleskopowa może być pojazdem transportowym do przewożenia palet, materiałów sypkich, bel siana lub słomy. Może być podnośnikiem ułatwiającym pracownikom wykonywanie zadań na wysokościach. Może również pełnić funkcje pługu oraz kosiarki.
Ładowarka teleskopowa w rolnictwie może być wykorzystywana na różne sposoby. Specyfika pracy w gospodarstwie rolnym cechuje się koniecznością częstego przenoszenia dużych i ciężkich ładunków, np. pasz, elementów maszyn, bel siana, słomy itp. Przy tego typu pracach ładowarki teleskopowe sprawdzają się idealnie.
Ładowarka teleskopowa w rolnictwie może być wykorzystana do załadunku obornika, który jest przez rolników stosowany jako nawóz. Jest on stałym elementem w gospodarstwach, gdzie hoduje się zwierzęta, dlatego trzeba go systematycznie usuwać. Obornik można ładować na rozrzutnik specjalnym ładowaczem lub traktorem wyposażonym w ładowacz czołowy. Jednak przy braku tych urządzeń do pracy tej można wykorzystać ładowarkę teleskopową.
Ładowarka teleskopowa w gospodarstwie rolnym może być także użyta do załadunku i rozładunku bel (balotów) słomy lub siana. Takich ładunków nie można przemieszczać bez użycia ciężkiego sprzętu, ponieważ mają one duże rozmiary oraz wagę. Ładowarka teleskopowa ze specjalnym chwytakiem do bel lub widłami szybko i bez problemu poradzi sobie z załadunkiem, rozładunkiem oraz przeniesieniem snopów nawet na dużą odległość.
Ładowarki teleskopowe często są wykorzystywane w gospodarstwach rolnych jako urządzenia do prac na dużych wysokościach. Zakres takich zajęć może obejmować naprawę i konserwację budynków gospodarczych jak stodoła, silos, obora, czyszczenie rynien, przewodów wentylacyjnych, nabijanie klimatyzacji itp.
Gospodarstwa rolne w swojej codziennej pracy wykorzystują duże maszyny, pojazdy i urządzenia. Często mają one ogromne i ciężkie silniki, pługi i inne elementy osprzętu. Takie części składowe czasami trzeba przemieszczać. Niestety, nie da się tego zrobić bez odpowiedniego urządzenia. Do takich prac idealna będzie ładowarka teleskopowa z odpowiednim wysięgnikiem.
Ładowarka teleskopowa przyda także od prac porządkowych w gospodarstwie. Przy pomocy specjalnej szufli można nią odśnieżać teren posesji i drogi dojazdowe do gospodarstwa. Możliwe jest także spychanie ziemi, gruzu, wysłodków, piasku oraz innego sypkiego materiału. Do ładowarki teleskopowej można dopiąć osprzęt zamiatarki i posprzątać utwardzoną nawierzchnię.
Ładowarka teleskopowa jest bardzo przydatna w rolnictwie, z powodzeniem może pełnić w gospodarstwie wiele funkcji. Aby jednak obsługiwać takie urządzenie, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Przepisy wskazują, że do kierowania ładowarką wymagane są uprawnienia kategorii I WJO. Aby je zdobyć, trzeba ukończyć specjalny kurs i zdać egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.