int(1727)
Wycinka drzew w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim odbywa się za pomocą specjalistycznych żurawi leśnych, forwarderów, harvesterów czy skidderów dostosowanych do specyfiki branży leśnej oraz potrzeb Zakładów Usług Leśnych. Maszyny te wyposażone są w rozwiązania konstrukcyjne dostosowane do pracy w lesie i umożliwiające m.in. ścinanie i zrywanie, karczowanie, trzebienie czy załadunek i transport drewna.
Żurawiami leśnymi określa się hydrauliczne dźwigi samochodowe przeładunkowe, a ich rola uzależniona jest od konfiguracji sprzętowej oraz zainstalowanego osprzętu. Żuraw leśny z powodzeniem może być wykorzystywany podczas wycinki drzew do załadunku uprzednio przygotowanych dłużyc za pomocą chwytaka, jak i sprawdzić się do ścinania drzew przy użyciu odpowiedniej głowicy ścinającej umieszczonej na ramieniu dźwigu.
Urządzenia te mogą występować w formie skidderów, harvesterów lub forwarderów z przytwierdzonym do podwozia ciężarowego dźwigiem HDS montowanym do WOM maszyny. Na rynku spotkać można również przyczepy leśne do transportu drewna z zaimplementowanym żurawiem umieszczonym najczęściej z przodu przyczepy i zasilanym z WOM ciągnika lub innego pojazdu transportowego.
Wycinka drzew w Krakowie oraz w innych zurbanizowanych obszarach jest szczególnie wymagająca ze względu na konieczność uwzględnienia ruchu drogowego i pieszego, ograniczonej przestrzeni pracy oraz wymaganych pozwoleń. Z tego tez względu w miastach wycinka drzew odbywa się wyłącznie przy użyciu kompaktowych żurawi przenośnych HDS oraz podestów ruchomych dostosowanych do pracy w niekorzystnych warunkach lokalizacyjnych.
Ze względu na szeroki zakres rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych na rynku, segment żurawi leśnych do wycinki drzew oraz ich transportu odznacza się bardzo zróżnicowanymi parametrami technicznymi.
Wśród kluczowych parametrów technicznych żurawi leśnych do wycinki drzew w Krakowie należy zaliczyć m.in. zasięg ramienia, moment podnoszenia, udźwig, kąt obrotu, ciśnienie robocze oraz parametry kompatybilnych rotatorów, chwytaków i głowic tnących.
Zazwyczaj zasięg ramienia żurawi leśnych oscyluje w granicach 5-10 metrów, co pozwala na efektywny załadunek i rozładunek dłużyc oraz wycinkę drzew bez konieczności częstego przestawiania maszyny. Niektóre żurawie dodatkowo dysponują funkcją przedłużenia ramienia, która jest w stanie dodatkowo zwiększyć jego zasięg o parę metrów.
Niezwykle ważny w efektywnym, sprawnym i bezpiecznym załadunku podczas wycinki drzew, jest udźwig żurawi. Parametr ten różni się w zależności od wychylenia ramienia, przez co zazwyczaj producenci podają udźwig sprzętu w paru jego położeniach pośrednich oraz udźwig przy maksymalnym wysięgu. Większość żurawi leśnych zapewnia udźwig przy maksymalnym wysięgu w granicach 400-1000 kg, gwarantując jednocześnie moment podnoszenia w zakresie 30-60 kNm.
Żurawie przenośne HDS, podesty ruchome, żurawie samojezdne oraz inne żurawie leśne przeznaczone do wycinki drzew podlegają dozorowi technicznemu realizowanemu przez lokalną jednostkę UDT. Mogą być one obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowanych i certyfikowanych operatorów, a ich eksploatacja musi być oparta na przepisach BHP i DT oraz stanowiskowej instrukcji obsługi. Poza tym każdy żuraw leśny oraz inne urządzenie dźwignicowe musi być poddawane regularnym badaniom technicznym.
Zakres i sposób eksploatacji żurawi leśnych reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. Nr 193, poz. 1890).
Wycinka drzew w Krakowie na terenie własnej nieruchomości wymaga złożenia stosownego wniosku o usunięcie drzew albo krzewów. Wniosek musi być złożony w przypadku drzew o obwodzie pnia większym niż 50 cm mierzonym 5 cm od gruntu oraz krzewów o powierzchni większej niż 25 m2. Wniosek może być złożony w: starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub gminy lub urzędzie dzielnicowym. Po uzyskaniu pozwolenia przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby fizyczne mogą skorzystać z usługi wycinki drzew realizowanej przez naszą firmę.
W przypadku wycinki drzew na terenie zieleni miejskiej tryb postępowania jest nieco inny. Każdego roku w okresie wiosennym i letnim przeprowadzane są przeglądy nasadzeń i zadrzewień, podczas których typuje się drzewa do wycinki sanitarnej w ramach inwentaryzacji drzew. Dokumentacja oparta na przeprowadzonej inwentaryzacji stanowi podstawę do złożenia wniosku o wycinkę drzew. Uzyskanie zezwolenia uruchamia procedurę przetargową, do której zgłaszają się firmy oferujące usługi dźwigowe.
Wycinka drzew to złożony i wymagający proces zarówno pod kątem prawnym, jak i technicznym. Warto w tym celu wybrać profesjonalną i doświadczoną firmę oferującą usługi dźwigowe, która zapewni nie tylko najwyższą jakość usług, ale zaoferuje kompleksowe wsparcie merytoryczne w prawnym zakresie wycinki.