int(2675)
Żuraw przenośny to urządzenie transportu bliskiego, które jest montowane na podwoziu pojazdu. Może być wyposażony w hak lub inny element chwytny służący do przemieszczania ładunków.
Żurawie HDS podlegają pod dozór techniczny, każde urządzenie musi posiadać decyzję zezwalającą na jego bezpieczną eksploatację. Dokument taki jest wystawiany przez Urząd Dozoru Technicznego. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami operator obsługujący żurawie musi mieć odpowiednie uprawnienia potwierdzone egzaminem państwowym zdanym przed komisją UDT.
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, miejsca i sposobu montażu urządzenia żurawie można podzielić na:
W tym artykule koncentrujemy się jednak na żurawiach przenośnych.
Według wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego program szkolenia na operatora żurawia musi składać się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Kurs na operatora żurawi zawsze dotyczy konkretnego typu żurawia.
Program szkolenia na operatora żurawia powinien obejmować następującą wiedzę:
Zajęcia praktyczne z obsługi żurawi prowadzone są z wykorzystaniem urządzeń spełniających wymagania dozoru technicznego UDT. Powinny one mieć aktualne badania okresowe, które są wykonywane przez dozór techniczny oraz spełniać wymagania BHP. Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy kursu są zapoznawani ze specyfiką danego żurawia.
Aby zdobyć uprawnienia operatora żurawi przenośnych, należy zdać egzamin przed komisją UDT. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs przygotowujący pod kątem teoretycznym i praktycznym do egzaminu
Na kurs operatora żurawia może się zapisać każdy, kto ma:
Kurs na operatora żurawi samojezdnych, przenośnych i wieżowych kończy się przystąpieniem do egzaminu państwowego przed komisją UDT. Podczas egzaminu pisemnego sprawdza się wiedzę teoretyczną uczestników kursu, muszą oni odpowiedzieć prawidłowo na 11 z 15 pytań.
Po zaliczeniu części teoretycznej kursanci mogą przystąpić do egzaminu praktycznego. W jego trakcie sprawdzane są umiejętności prawidłowej obsługi żurawia. Dodatkowo przed rozpoczęciem egzaminu uczestnik kursu musi odpowiedzieć na jedno pytanie z obsługi codziennej urządzenia.
Po zakończeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym UDT wydaje zaświadczenie kwalifikacyjne potwierdzające zdobycie umiejętności obsługi żurawia i umożliwiające rozpoczęcie pracy w zawodzie operatora żurawi przenośnych lub innych urządzeń transportu bliskiego.