int(2352)
Elektryk to specjalistyczny zawód wymagający dobrej wiedzy oraz specyficznych umiejętności. Tacy fachowcy są bardzo cenieni na rynku i poszukiwaniu. Część elektryków pracuje w różnych firmach, a część — na własny rachunek. Jak zostać elektrykiem? Czy trzeba ukończyć do tego odpowiednią szkołę?
Awarie instalacji elektrycznych nie należą wcale do rzadkości. W takich sytuacjach potrzebne są usługi elektryczne fachowca, czyli elektryka. W wielu przypadkach nie obędzie się bez pracy elektryka. To wszystko oznacza, że takie osoby są poszukiwane i nie narzekają na brak zajęcia. Nic dziwnego, że wiele osób wiąże swoja przyszłość z tym zawodem. Podpowiadamy w tym artykule, jak zostać elektrykiem.
Czym zajmuje się elektryk? Taki fachowiec ma w rzeczywistości szerokie kompetencje, ale może również specjalizować się w pewnej, wąskiej dziedzinie (np. konkretne maszyny elektryczne). Elektryk może zajmować się montażem instalacji elektrycznych, ich naprawą lub konserwacją. Taka osoba może również projektować instalacje elektryczne i maszyny elektryczne. Zawód elektryka to możliwość wykonywania naprawdę bardzo różnych prac.
Jedni elektrycy naprawiają i konserwują linie napowietrzne, inni pracują z domowymi instalacjami elektrycznymi, podejmują się także zadań sporządzania certyfikatów energetycznych budynków, jeszcze inni specjalizują się w podłączaniu urządzeń elektrycznych, konserwacji silników elektrycznych, wykonują wszelkie prace związane z konserwacją i eksploatacją urządzeń. Można napisać, że zawód elektryka ma niejedno oblicze.
Czy każdy może zostać elektrykiem? Właściwie tak, chociaż osoby mające odpowiednie predyspozycje na pewno będą lepiej sobie radziły w tym zawodzie. Jakie to predyspozycje? Do zawodu elektryka powinny pójść przeważnie te osoby, które mają zdolności techniczne, interesują się naukami ścisłymi i mają podzielność uwagi oraz potrafią analitycznie myśleć (instalacje elektryczne składają się nierzadko z wielu kabli, co trzeba szybko przeanalizować).
Nie bez znaczenia jest także dobra sprawność fizyczna, ponieważ czasami trzeba się wspinać po drabinie lub przeciskać się do skrzynek elektrycznych, skrzynek rozdzielni itd. Konieczna jest duża sprawność fizyczna także przy naprawie linii napowietrznych. Wtedy potrzebne są jednak również uprawnienia do pracy na wysokości. Często przydadzą się także uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej elektrycznej (takie osoby często także kierują pracami budowlanymi).
Jaka szkołę należy ukończyć, żeby zdobyć zawód elektryka? Wystarczy tak naprawdę ukończenie szkoły zawodowej. Warto podkreślić, że często osoby, które kończyły szkołę zawodową, mają większe doświadczenie niż inne osoby ze względu na częste praktyki w zakładach pracy i w czasie warsztatów. Ukończenie średniego poziomu wykształcenia (technikum elektryczne) także otwiera drogę do tego, żeby zdobyć zawód elektryka.
Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby przyszły elektryk mógł ukończyć odpowiedni kierunek studiów i zyskać stopień inżyniera elektryka. Należy jednak podkreślić, że nawet bez formalnego wykształcenia można nabyć odpowiednie uprawnienia i zostać elektrykiem. Jak to zrobić?
Zawód elektryka jest dostępny nie tylko dla osób, które ukończyły właściwą szkołę. Uprawnienia elektryka można zdobyć także w inny sposób. Wystarczy zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, a potem zdać specjalny egzamin w jednym z ośrodków egzaminacyjnych. Prowadzą je różne stowarzyszenia branżowe, np. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Do tego warto zdobyć uprawnienia SEP (kursy elektryczne G1). Takie uprawnienia pozwalają pracować z określonymi urządzeniami i sieciami (np. elektryczna sieć trakcyjna, oświetlenie uliczne, urządzenia wojskowe). Aby zdobyć stosowne uprawnienia, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin przed komisją SEP.
Ile zarabia elektryk? Wynagrodzenie elektryka jest uzależnione od wielu kwestii, a przede wszystkim od tego, w jakiej firmie się pracuje. Elektrycy zatrudnieni w małych przedsiębiorstwach nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Zdecydowanie lepiej płacą państwowe przedsiębiorstwa elektryczne oraz osoby zatrudnione w pogotowiu energetycznym. Najlepiej jednak zarabiają te osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Ile zatem wynosi przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku elektryka? Z portalu Wynagrodzenia.pl można się dowiedzieć, że średnia to 4980 zł brutto. Nie brakuje jednak i takich, którzy zarabiają 6180 zł i więcej. Do tego można liczyć na dodatkowe benefity (np. korzystanie z prywatnej opieki medycznej).
Zawód elektryk może być ciekawy, pasjonujący i bardzo rozwijający. Czy jednak łatwo znaleźć pracę w charakterze elektryka? Tak naprawdę nie powinno być z tym problemu, szczególnie gdy taka osoba może się pochwalić posiadaniem stosownych uprawnień. Im większe doświadczenie elektryka, tym łatwiej o zatrudnienie. Popyt na takich fachowców może także wynikać z ich konkretnej specjalizacji (np. konserwacja i naprawa konkretnych maszyn).
Gdzie znaleźć zatrudnienie na stanowisku elektryka. Możliwości jest dużo. Ofert pracy trzeba szukać w takich miejscach jak:
Zawód elektryk, jak i inne zawody, ma zarówno zalety, jak i wady. Bez wątpienia do plusów można zaliczyć:
Jeśli chcielibyśmy szukać minusów pracy w zawodzie elektryka, możemy wymienić:
Praca elektryka nie jest łatwa, ponieważ trzeba dysponować dużą wiedzą, ciągle ja poszerzać, a do tego wykazywać się dużą cierpliwością i zdolnościami manualnymi. Z drugiej strony to zawód, który daje wiele satysfakcji i może zapewnić dobre zarobki.