int(1891)
Podnośnik dźwigowy to urządzenie dźwignicowe, które jest często używane do bardzo wielu prac. Prace te, wykonywane są na wysokości, czasami bardzo dużej. Podajemy przykłady 5 zastosowań dla podnośników koszowych.
Należy podkreślić, że podnośniki koszowe to tak naprawdę specjalistyczny sprzęt. Jego użycie jest bardzo szerokie, staje się wsparciem w różnych branżach, czasami bardzo odległych od branży budowlanej. W naszym artykule wyjaśnimy, do jakich prac najczęściej używa się podnośników koszowych i dlaczego tak dobrze sprawdzają się w nich te dźwignice. Na początek jednak warto przybliżyć nieco same podnośniki koszowe.
Podnośnik koszowy to urządzenie, które na hydraulicznym ramieniu ma zamontowaną platformę pozwalającą podnosić ludzi na różne wysokości. Podnośniki takie dzielą się ze względu na sposób przemieszczania i konstrukcję. Pierwszy podział rozróżnia podnośniki samojezdne i montowane na podwoziach samochodów. Samojezdne poruszają się samodzielnie po równym podłożu lub po ciężkim terenie (napęd 4×4), mogą być także gąsiennicowe. Natomiast podnośniki koszowe na podwoziach samochodowych są instalowane zarówno na małych pojazdach, jak i na dużych ciężarówkach. Niekiedy umieszcza się je na przyczepach, które ciągną samochody.
Podział ze względu na konstrukcję wyróżnia trzy typy podnośników koszowych. Pierwszy z nich to typ przegubowy, który ma duży zasięg roboczy. Dzięki temu można taki podnośnik umieścić w znacznej odległości od miejsca wykonywania pracy. Doskonale sprawdza się na ruchliwych ulicach, gdy trzeba tam dokonać naprawy oświetlenia lub usunąć połamane gałęzie.
Drugi typ to podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem. Taki podnośnik może przemieścić ludzi na duże wysokości, a po złożeniu ramienia nie zajmuje dużo miejsca i ma małe gabaryty. Natomiast trzeci typ to podnośnik nożycowy – ramiona podnoszące kosz są skrzyżowane. Taki podnośnik jest bardzo stabilny.
Podnośniki koszowe sprawdzają się bardzo dobrze w branży budowlanej. Co prawda przy wielu pracach budowlano-remontowych używane są przede wszystkim zwykłe rusztowania, jednak czasami niezastąpiony wręcz bywa podnośnik koszowy. Dzięki niemu można na przykład przyspieszyć montaż różnych elementów konstrukcyjnych na wysokości, okien, elementów związanych z elewacją itd. Taki podnośnik ułatwia również prace malarskie. Podnośnik koszowy może znakomicie współpracować z dźwigiem w czasie prac budowlanych na wysokości.
Bez wątpienia podnośnik koszowy sprawdzi się, gdy trzeba utrzymać czystość wysokiego budynku z zewnątrz. Często przy takich pracach są wykorzystywane techniki alpinistyczne, jednak to nie jest bezpieczne rozwiązanie. Podnośnik koszowy jest o wiele lepszy, a do tego zapewnia komfort prac i pozwala na ich wysoką precyzję. Dzięki podnośnikowi koszowemu można nie tylko łatwo umyć okna w dużym biurowcu, ale i wyczyścić jego elewację. W ten sposób można wykonać prace szybko, bezpiecznie i precyzyjnie. Nie można zapominać, że regularnie czyszczony budynek będzie doskonale wyglądał nawet po wielu latach użytkowania. Dzięki podnośnikowi koszowemu można również łatwo usunąć graffiti z murów budynku.
Z podnośników koszowych korzysta bardzo chętnie branża reklamowa. Przede wszystkim przy wyklejaniu bilbordów przydaje się nowoczesny podnośnik. To tablice przeważnie umieszczone kilka lub nawet kilkanaście metrów nad ziemią (np. na ścianach budynków). W wielu przypadkach do ich obsługi można użyć zwykłej rozkładanej drabiny. Jednak w takim przypadku praca nie będzie ani komfortowa, ani precyzyjna, nie mówiąc już o szybkości wyklejania bilbordu i bezpieczeństwie pracownika. Znowu najlepszą opcją okazuje się podnośnik koszowy.
Pielęgnacja zieleni w miastach często wymaga prac na wysokości. Mało tego, to prace przeważnie precyzyjne, wiążące się z przycinaniem wybranych gałęzi itp. Bez podnośnika koszowego byłoby trudno zrealizować takie prace. Dzięki niemu można bezpiecznie podnieść pracownika na wybraną wysokość, a opieka nad zielenią stanie się łatwiejsza i po prostu lepsza. Szczególnie po różnych wichurach i ulewach podnośnik koszowy pozwoli błyskawicznie usunąć uszkodzone gałęzie i nadłamane konary.
Nagromadzenie się śniegu na dachach budynków jest bardzo niebezpieczne, czego przykłady mieliśmy w przeszłości w postaci różnych katastrof budowlanych, nierzadko tragicznych. Dlatego zarządcy budynków mają obowiązek usuwać nadmiar śniegu regularnie. W przypadku małych budynków nie ma z tym większego problemu, jednak przy wysokich obiektach nie ma szansy wykorzystać do takich prac zwykłej drabiny. Z pomocą przychodzi właśnie podnośnik koszowy. Za jego pomocą można wykonać prace szybko i dokładnie. Usunięcie śniegu ma jeszcze tę zaletę, że eliminuje niebezpieczeństwo przeniknięcia wilgoci do deskowania.
Podnośnik koszowy jest na tyle uniwersalnym urządzeniem dźwignicowym, że można wykorzystać go do bardzo wielu prac. Do tego zawsze w czasie takich prac można zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i wysoki komfort pracy, a to jest najważniejsze.