Trudno dziś wyobrazić sobie wiele czynności bez dźwigów HDS. Wykorzystuje się je w bardzo wielu branżach. Dzięki dźwigom HDS transport oraz załadunek i rozładunek towarów stał się o wiele łatwiejszy. HDS powinien obsługiwać wyspecjalizowany operator. Sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć.
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest HDS. To hydrauliczny dźwig samochodowy. Oznacza to dokładnie, że mamy samochód ciężarowy z zamontowanym żurawiem. Właśnie on pozwala na załadunek i rozładunek towarów. Aby pracować na stanowisku operatora HDS, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia.
Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto zatrudnić się na stanowisku pracy, na którym operuje się żurawiem HDS, będą go interesowały przede wszystkim zarobki takich operatorów. Na początek wyjaśniamy zatem, ile można zarobić, wykonując taką pracę. Wynagrodzenie jest zróżnicowane. W zależności od firmy i doświadczenia zarobki operatorów HDS kształtują się od 2400 do 4000 zł miesięcznie. Gdy natomiast pracodawcą jest firma za granicą (na zachodzie Europy), stawka operatorów HDS waha się od 50 do 70 euro za godzinę.
Nie każdy może wykonywać obowiązki na stanowisku pracy operatora HDS. Taka osoba musi mieć niezbędne uprawnienia. Aby zdobyć takie uprawnienia, trzeba ukończyć specjalne szkolenie. Każdy kurs na HDS musi zostać zakończony zdanym egzaminem zawodowym przed komisją złożoną z inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero potem nabywa się prawo obsługi HDS. Na kurs HDS może zapisać się osoba, która:
Kurs na operatorów HDS składa się z części teoretycznej oraz z części praktycznej. Szkolenie teoretyczne prowadzone jest w formie wykładów lub w formie zdalnego nauczania. W czasie takich zajęć kursanci poznają:
Natomiast kurs praktyczny obejmuje naukę korzystania z żurawia i obsługę HDS, a szczególnie załadunek i rozładunek, przenoszenie ładunku z miejsca na miejsce itp.
Kurs na HDS jest dość popularny. Również oferta naszej firmy obejmuje takie szkolenie. Zajęcia prowadzą niezwykle doświadczeni specjaliści. Do tego zapewniamy stałe konsultacje telefoniczne z instruktorami kursu oraz wszystkie materiały dydaktyczne. Natomiast w części praktycznej można korzystać z różnych samochodów wyposażonych w HDS które są w naszej dyspozycji.
Skoro znamy już zarobki operatorów HDS, warto zapytać, czy taka praca jest trudna. Żurawie HDS wymagają precyzji obsługi, doświadczenia, ale przede wszystkim zachowania najwyższej ostrożności. Obsługa dźwigów HDS nie jest specjalnie trudna, a praca operatora HDS nie jest wyczerpująca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to w rzeczywistości połączenie pracy kierowcy i osoby obsługującej dźwig. Taka praca wiąże się niejednokrotnie z koniecznością przejechania wielu kilometrów.
Jeśli przejrzeć ogłoszenia pracodawców w różnych portalach, można zauważyć, że wiele z nich dotyczy aplikacji na stanowisko operatora HDS. To oznacza, że jest duże zapotrzebowanie na takich pracowników. Specjaliści od obsługi HDS mogą liczyć na atrakcyjne, stabilne zatrudnienie nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku.
Praca operatora HDS koncentruje się na obsłudze dźwigu, ale często wiąże się również z koniecznością prowadzenia samochodu ciężarowego oraz przejeżdżania nawet dalekich tras. Warto jednak wziąć pod uwagę zatrudnienie na takim stanowisku, bo to atrakcyjna, stabilna praca.
Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…
Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…
Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) to specjalna instytucja państwowa, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń transportu bliskiego…
Żurawie wieżowe to dźwignice zaliczane do największych maszyn transportowych, które wykorzystywane są w budownictwie. Urządzenia…
Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym. Urządzenie zbudowane jest z konstrukcji nośnej, mostu oraz…