Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stworzyło nowy projekt przepisów BHP przy obsłudze żurawi na bazie projektu rozporządzenia w tej samej sprawie założonego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, jednak ze względu na wiele uwag powstałych w procesie konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych, wdrożenie zmian musiało zostać przesunięte w czasie.
Uwagi do zeszłorocznego projektu zgłosiły m.in.: Urząd Dozoru Technicznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, czy ZZ Budowlani. Wiele uwag zostało wcielonych do projektu i na bazie wiadomości zwrotnej resort opracował nowy projekt.
Jak zatem brzmi projekt rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących?
Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie lepszych i bezpieczniejszych warunków pracy osobom obsługującym żurawie, z uwzględnieniem charakteru wykonywanego zawodu operatora żurawi. Projekt zapewnia także odpowiednią podstawę prawną, która umożliwia kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorstwa przepisów określających zdefiniowane w projekcie warunki pracy operatorów żurawi.
Wprowadzone nowe przepisy w projekcie ustawy dotyczą dodatkowych czynności związanych z obsługą żurawi, dodatkowego wyposażenia żurawi, wprowadzają ograniczenia, a także normują inne kwestie związane z wykonywanym przez operatorów dźwigów czynności na stanowisku pracy.
Projekt zmian ustawy został ponownie skierowany do opiniowania i konsultacji publicznej ze względu na zmianę definicji organizatora pracy na pracodawcę w końcowym etapie prac legislacyjnych, co wymagało dodatkowych uzgodnień międzyresortowych.
Nowe rozporządzenie w sprawie przepisów BHP przy obsłudze żurawi projektowane przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii zostało opracowane z 3-miesięcznym okresem vacatio legis dla wejścia w życie przepisów projektu ustawy. Niemniej jednak § 20 i § 21 określające wyposażenie oświetlenia żurawi wejdą w życie dopiero po 6 miesiącach od ogłoszenia zmian, a § 22 odnoszący się do rozwiązań ułatwiających dotarcie operatora do kabiny żurawia wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od terminu ogłoszenia nowych uregulowań.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
WYMAGANIA PRAWNE DOTYCZĄCE KONSERWACJI ŻURAWI WIEŻOWYCH
PRACA NA BUDOWIE – PRZEGLĄD ZAWODÓW, W KTÓRYCH WARTO SIĘ SPECJALIZOWAĆ
Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…
Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…
Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) to specjalna instytucja państwowa, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń transportu bliskiego…
Żurawie wieżowe to dźwignice zaliczane do największych maszyn transportowych, które wykorzystywane są w budownictwie. Urządzenia…
Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym. Urządzenie zbudowane jest z konstrukcji nośnej, mostu oraz…