Kurs na podesty ruchome – czy warto zrobić?

Kurs na podesty ruchome pozwala zaznajomić przyszłych operatorów z praktyczną obsługą maszyn, ich budową, a także z aktualnymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa podczas pracy. To kompleksowy kurs przygotowujący do oficjalnego egzaminu zdawanego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Czy warto go robić? W poniższym tekście postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości – zapraszamy do czytania.

Jak wygląda kurs na podesty ruchome?

Podesty ruchome, znane także jako podnośniki koszowe, to rodzaj urządzeń dźwigowych służących do podnoszenia osób i narzędzi roboczych na określoną wysokość. Tego typu maszyny są powszechnie wykorzystywane w pracach wysokościowych – na placach budowy, przy robotach montażowych, instalacyjnych, w magazynach czy przy pracy z zielenią. Zgodnie z Ustawą o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 r. osoby zajmujące się obsługą podestów ruchomych (i w szerszym zakresie – urządzeń technicznych) są zobowiązane do posiadania ważnych zaświadczeń kwalifikacyjnych, potwierdzających ich wiedzę i praktyczne umiejętności w tym zakresie.

Aby je uzyskać, przyszły operator musi odbyć zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne. Finalnie przystępuje do egzaminu, na którym jego umiejętności weryfikuje Urząd Dozoru Technicznego (a konkretnie komisja powołana przez lokalny oddział UDT). Szkolenia organizowane przez zewnętrzne firmy – takie jak Urbanek firma dźwigowa – przygotowują do obsługi podestów ruchomych:

  • podesty ruchome przejezdne wolnobieżne (m.in. podesty teleskopowe, podnośniki nożycowe).

Po zaliczeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu kandydat otrzymuje oficjalne zaświadczenie wydawany przez UDT. Dokument ten potwierdza pozyskane kwalifikacje i upoważnia do pracy na stanowisku operatora podestów ruchomych.

Praca przy obsłudze podestów ruchomych – jakie są obowiązki operatora?

Operator podestów ruchomych zajmuje się kompleksową obsługą tego typu urządzeń. Do jego zadań należy kontrola podestu, jego prowadzenie oraz ustawienie w optymalnym miejscu przed rozpoczęciem prac wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń. Taka osoba zna specyfikę sprzętu, potrafi trafnie określić wysokość pracy, maksymalny dopuszczalny udźwig czy położenie platformy (kosza). Jest w stanie określić, czy dany rodzaj nawierzchni, po której porusza się podnośnik, jest zalecany dla określonego typu urządzenia.

Bardzo ważną kwestią jest umiejętność bezpiecznej obsługi podnośnika z zachowaniem zasad BHP, a także weryfikowanie stanu technicznego. W tym miejscu warto wspomnieć, że osoby pracujące przy podestach ruchomych mogą mieć kwalifikacje w zakresie zarówno obsługi, jak i konserwacji urządzeń. Oba rodzaje uprawnień można posiadać jednocześnie.

Kurs na podesty ruchome. Czy warto zrobić szkolenie i egzamin?

Szkolenia na podesty samojezdne i cieszą się dużą popularnością wśród kursantów. Pozwalają zdobyć dobrze płatną pracę w firmach z najróżniejszych branż – w Polsce, jak i za granicą. Co istotne, by rozpocząć taki kurs, wystarczy mieć ukończone 18 lat oraz wykazać brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora. Nie trzeba też posiadać prawa jazdy.

Dlaczego warto podejść do szkolenia i egzaminu UDT z obsługi podestów ruchomych?

Przyzwoite zarobki

Operator podestów ruchomych może liczyć na wynagrodzenie na dobrym poziomie. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń oraz uśrednionych wysokości zarobków prezentowanych w serwisach ogłoszeniowych, operator w Polsce zarabia zwykle ok. 5400 zł brutto miesięcznie – co daje ok. 4000 zł na rękę. Pensja zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak staż pracy, doświadczenie czy miejsce zatrudnienia.

Operatorzy podestów ruchomych pracujący za granicą zarabiają średnio 12-18 euro brutto za godzinę.

Duże zapotrzebowanie na operatorów podestów ruchomych

Zarówno w Polsce, jak i za granicą zapotrzebowanie na specjalistów od obsługi podnośników utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Wystarczy prześledzić serwisy typu Pracuj.pl czy Praca.pl, by zobaczyć, że operatorzy są poszukiwani niemal bez przerwy.

Szansa na szybkie znalezienie zatrudnienia

Jako świeżo upieczony operator podestów z pewnością nie będziesz bezrobotny przed dłuższy czas. Wsparcie operatora podestów ruchomych jest dla wielu biznesów niezbędne z punktu widzenia zachowania płynności pracy, np. na budowie czy magazynie.

Wiele możliwości zawodowych

Jako operator podnośników możesz rozpocząć pracę w:

  • centrach logistycznych,
  • firmach budowlanych, remontowych,
  • firmach montażowych, instalacyjnych,
  • firmach zajmujących się wypożyczaniem podnośników,
  • firmach ogrodniczych.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że praca w zakresie obsługi podestów ruchomych przejezdnych czy stacjonarnych to odpowiedzialne zajęcie, wymagające odpowiedniego skupienia i odporności na stres. Często pojawia się potrzeba działania na otwartej przestrzeni, przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Należy też pamiętać, że w niektórych firmach pojawia się potrzeba pracy po godzinach.

admin

Recent Posts

Ile zarabia operator żurawia samojezdnego?

Praca operatora dźwigu odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej. Zdobycie zatrudnienia w tym charakterze wiąże…

5 dni ago

Od czego zależy cena wynajmu żurawia wieżowego?

Na wynajem żurawia wieżowego, potocznie nazywanego dźwigiem, decyduje się coraz więcej firm z branży budowlanej…

4 tygodnie ago

Żuraw wieżowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prawdopodobnie każdy wie, jak wyglądają żurawie wieżowe. To specjalistyczne urządzenie dźwignicowe zaliczane jest do największych…

4 tygodnie ago

Jaki dźwig samojezdny wynająć?

Na samym wstępnie odpowiemy na pytanie czym różni się dźwig samojezdny od żurawia samojezdnego? Tak…

1 miesiąc ago

Czy podnośnik koszowy na przyczepie to dobry wybór?

Podnośnik koszowy to jeden z wielu rodzajów sprzętów budowlanych przystosowanych do prac na wysokościach. Urządzenie…

1 miesiąc ago

Kurs HDS – co to jest i dlaczego warto zrobić?

Szkolenie HDS pozwala nabyć kompleksową wiedzę na temat sposobu działania i obsługi żurawi przenośnych oraz…

3 miesiące ago