Podnośnik koszowy to jedna z powszechniej wykorzystywanych dźwignic, która znajduje szerokie zastosowanie w pracach remontowych, montażowych, budowlanych, w sektorze usługowym oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest bezpieczne przetransportowanie osób na odpowiednią wysokość. W artykule informujemy, na co zwrócić uwagę, wybierając podnośnik koszowy.
Podnośniki koszowe (podesty przejezdne) różnią się od siebie nie tylko podstawowymi parametrami, jak udźwig czy wysięg ramienia, ale przede wszystkim dzielą się na trzy podgrupy:
Podesty ruchome przejezdne to wyspecjalizowane maszyny służące transportowaniu osób na stanowiska robocze wykonywane z poziomu platformy roboczej. Podesty ruchome przejezdne składają się z podwozia, wysięgnika oraz platformy roboczej z elementami sterowniczymi. Na rynku możemy spotkać dwie podstawowe konstrukcje podestów przejezdnych:
Podnośnik koszowy w formie podestu ruchomego przejezdnego sprawdzi się w przypadku stałej eksploatacji na jednym ograniczonym obszarze – np. w zakładzie przemysłowym lub magazynie. Wszelkie prace wykonywane w szeroko rozumianym terenie, gdzie konieczne jest transportowanie podnośnika, lepiej wykonywać za pomocą bardziej mobilnych i łatwiejszych w transporcie podestów samojezdnych. Z kolei wykorzystując podnośniki w halach magazynowych czy na terenie przemysłowym, warto rozważyć wyposażenie przedsiębiorstwa w podnośnik wolnobieżny.
Wszystkie podesty ruchome przejezdne oraz dźwigniki przenośne o ruchu prostoliniowym o udźwigu powyżej 250 kg podlegają dozorowi technicznemu. Podstawą prawną, która reguluje ich eksploatację, konserwację, legalizację czy modernizację są:
To, na co należy zwrócić uwagę, wybierając podnośnik koszowy, zależy przede wszystkim od rodzaju i specyfiki prac, do których dźwignica będzie wykorzystywana. Poza wyborem konstrukcji podnośnika koszowego koniecznie należy zweryfikować jego podstawowe parametry techniczne.
Obszar roboczy [m]
Jednym z kluczowych parametrów podnośnika koszowego (zaraz po udźwigu) jest jego obszar roboczy. Składa się on z maksymalnej wysokości roboczej urządzenia oraz z jego maksymalnego wysięgu bocznego. Maksymalna wysokość robocza determinuje to, jak wysoko urządzenie pozwoli wznieść platformę lub kosz roboczy. Maksymalny wysięg boczny z kolei określa, jak daleko w pionie i poziomie dźwignica pozwoli wysunąć kosz lub platformę roboczą. Te dwie wartości są ze sobą sprzężone i zależą od obciążenia kosza, a także umożliwiają wyznaczenie obszaru roboczego podnośnika.
Maksymalny udźwig [t]
Udźwig platformy roboczej lub kosza określa, jak duży ciężar dźwignica będzie mogła wznieść na konkretną wysokość. Im większa wysokość oraz im większy wychył boczny platformy roboczej, tym mniejszy udźwig maksymalny urządzenia. Należy pamiętać, że do udźwigu zalicza się zarówno wagę operatorów, narzędzi, jak i wszelkich innych przedmiotów obecnych w koszu podczas podnoszenia.
Masa całkowita podnośnika [t]
Poza samym udźwigiem podnośnika należy zwrócić uwagę także na jego wagę. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas użytkowania dźwignicy na mostach, pomostach, nadbrzeżach, stropach parkingów podziemnych czy w innych miejscach, w których należy zwracać uwagę na nacisk na podłoże wywierany przez ciężki sprzęt.
Wymiary podnośnika [m]
Wymiary podnośnika koszowego mają szczególne znaczenie podczas dojazdu dźwignika przenośnego o ruchu prostoliniowym do miejsca pracy. Na szerokość oraz wysokość przejazdową należy zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy trasa przejazdu wiedzie przez tunele, mosty lub inne przeszkody drogowe. Jeśli w miejscu pracy również musimy liczyć się z ograniczoną przestrzenią, warto zweryfikować szerokość i długość całkowitą po rozstawieniu podpór maszyny.
Dodatkowe wyposażenie
Podnośniki koszowe to zaawansowane technologicznie dźwignice, które mogą być wyposażone w szereg dodatków i udogodnień ułatwiających pracę operatorom. Jeśli podnośnik koszowy będzie służył do prac z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych, warto pomyśleć o wyposażeniu się w podnośnik z koszem z zainstalowanym gniazdem elektrycznym zasilanym z agregatu prądotwórczego. Jeśli prace będą wykonywane na specjalistycznej nawierzchni, dobrze byłoby, gdyby podnośnik posiadał specjalne niebrudzące opony przeznaczone do prac w pomieszczeniach.
Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…
Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…
Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) to specjalna instytucja państwowa, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń transportu bliskiego…
Żurawie wieżowe to dźwignice zaliczane do największych maszyn transportowych, które wykorzystywane są w budownictwie. Urządzenia…
Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym. Urządzenie zbudowane jest z konstrukcji nośnej, mostu oraz…