Czym kierować się przy wyborze ładowarki teleskopowej

Ładowarki teleskopowe należą do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Jest to rodzaj wózków podnośnikowych ze zmiennym wysięgnikiem. Ładowarki teleskopowe uważane są za maszyny uniwersalne i wielozadaniowe, do ich charakterystycznych cech zaliczyć można wysoką wydajność. Urządzeniem tym można wykonać wiele zadań między innymi takie, które wymagają podnoszenia, przenoszenia czy też umieszczenia na określonej wysokości materiałów o dużej masie ciężkości. Ładowarki teleskopowe posiadają różne rozmiary, są bardzo zwrotne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w miejscach, gdzie jest mało przestrzeni manewrowej.

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwie kategorie:

  • Ładowarki obrotowe, które są wyposażone w dodatkową głowicę obrotową. Dzięki niej możliwy jest obrót kabiny operatora o 360 stopni. Urządzenia te cechuje duża maksymalna wysokość podnoszenia;
  • Ładowarki czołowe to urządzenia z wysięgnikiem, który jest zamontowany po prawej stronie maszyny. Przy tym urządzeniu kabina operatora zostaje nieruchoma, ale za to cechuje tę ładowarkę duży maksymalny udźwig.
    Ładowarki teleskopowe czołowe dzielą się pod względem wysokości podnoszenia ładunku i udźwigu. W tej kategorii wyróżniamy:
  • ładowarki kompaktowe z udźwigiem do 2,5 t oraz zasięgiem ramienia od 3,3 do 5,6 m;
  • ładowarki kompaktowe z udźwigiem do 4 t i zasięgiem ramienia do 10 m;
  • ładowarki ze standardowym podnoszeniem od 6 do 11 m;
  • ładowarki wysoko podnoszące z podnoszeniem do 17 m i udźwigiem do 4 t;
  • ładowarki przeznaczone do dużych obciążeń od 5,2 do 7,2 t (zasięg ramienia do 10 m).

Ładowarki teleskopowe obrotowe różnią się między sobą trybem kierowania. W tej kategorii wyróżniamy:

  • Ładowarki wyposażone tylko w skręt kół przednich. W ładowarce tej poruszają się tylko kola przednie, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania maszyny.
  • Ładowarki umożliwiające skręt wszystkich kół w jednej osi. W tej maszynie skręcają koła przednie oraz tylne w kierunku przeciwnym do siebie. Rozwiązanie to zapewnia mały kąt skrętu, może być stosowane wyłącznie w terenie;
  • Ładowarki umożliwiające jazdę po przekątnej. W tej maszynie wszystkie koła skręcają w tę samą stronę, co umożliwia jazdę po skosie. Rozwiązanie to sprawdza się w ciasnych przestrzeniach, gdzie wykonanie klasycznego skrętu może być niemożliwe.

Ładowarki teleskopowe – zastosowanie

Najważniejszą cechą charakterystyczną ładowarek teleskopowych jest wielofunkcyjność. Maszyny takie mogą być wykorzystywane do różnych prac. Wystarczy w nich zastosować odpowiedni osprzęt i ładowarka może być wykorzystywana jako wózek widłowy, ciągnik, podnośnik teleskopowy do prac na wysokości lub w przypadku zastosowania wciągarki jako żuraw.

Ładowarka teleskopowa umożliwia podnoszenie ramienia teleskopowego w pionie, w górę i w dół, dodatkowo można w niej wysuwać i wsuwać ramię teleskopowe. Urządzenie może podnosić i opuszczać widły oraz stabilizatory w pionie, może być poziomowane na nierównym terenie i daje możliwość zastosowania trzech różnych trybów kierowania.

Zastosowanie w ładowarkach teleskopowych szerokich opon sprawia, że mogą być one bezpiecznie wykorzystywane na każdym podłożu. Dodatkowo maszyny te mają duży udźwig, a stabilizatory zapewniają odpowiednią pozycję urządzenia, jednocześnie zwiększając zasięg wysięgnika teleskopowego z ładunkiem.

Ładowarki teleskopowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju osprzęt jak widły, pojemniki przechylne, haki, chwytaki. Są one mocowane bezpośrednio na ramieniu teleskopowym ładowarki.

Gdzie są wykorzystywane ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe obrotowe i czołowe są wykorzystywane w wielu branżach i gałęziach działalności przemysłowej. Jednym z miejsc, gdzie często można spotkać to wielofunkcyjne urządzenia, jest plac budowy. Maszyna jest tutaj wykorzystywana do dźwigania ciężkich prefabrykatów betonowych, drewnianych elementów konstrukcyjnych oraz dużych partii materiałów budowlanych. Dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie na trudnym, często rozkopanym lub podmokłym podłożu. Ładowarki teleskopowe są także stosowane w rolnictwie, można je spotkać w każdym nowoczesnym i dużym gospodarstwie. Dobrze dobrany osprzęt umożliwia wygodny oraz szybki transport siana, paszy, płodów rolnych oraz zapakowanych worków lub beczek z nawozem. Ładowarka teleskopowa może być również wykorzystana przy budowie ogrodzenia oraz ładunku i rozładunku różnych materiałów.

Ładowarki teleskopowe są stosowane na lotniskach, zwłaszcza w okolicach doków dla samolotów oraz miejsc postojowych. Tam są wykorzystywane jako platformy transportowe dla serwisantów. Dodatkowo urządzenia te są stosowane w leśnictwie, tartakach, branży wydobywczej oraz w portach.

Jak wybrać ładowarkę teleskopową?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę, wybierając ładowarkę teleskopową, jest określenie, do jakich celów będzie ona wykorzystywana. Urządzenia te najczęściej są stosowane w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie oraz w branży budowlanej i morskiej. Najczęstszym ich zastosowaniem jest transport, załadunek i rozładunek różnych, często ciężkich, materiałów. Funkcjonalność tego urządzenia można zwiększyć poprzez wyposażenie go w konkretny osprzęt. Do najpopularniejszych należą kosiarki do trawy, widły do palet, agregaty uprawowe, pługi, siewniki, zamiatarki, chwytaki do bel oraz platformy robocze.

Najważniejszym parametrem dla ładowarki teleskopowej jest udźwig. Parametr ten szczególnie ważny jest przy maszynach, które przeznaczone mają być do gospodarstw rolnych, budownictwa lub leśnictwa. Warto zwrócić uwagę na dokładne szczegóły udźwigu danego urządzenia, ponieważ ważny jest nie tylko udźwig maksymalny, ale również udźwig w pełnym zakresie wysięgnika. Udźwig maksymalny jest osiągany przy schowanym teleskopie, natomiast po jego całkowitym wysunięciu waga udźwigu spada nawet kilkakrotnie. Z tego powodu tak istotne jest dostosowanie udźwigu do zakresu prac, jakie urządzenie będzie wykonywało. Dodatkowo warto dokładnie zmierzyć wymiary ładowarki, promień obrotu oraz maksymalny skręt. Te parametry maję duże znaczenie, gdy będziemy używać urządzenia w pomieszczeniach zamkniętych.

Ważną sprawą przy wyborze ładowarki teleskopowej jest również pompa, która jest odpowiedzialna za obsługę ramienia i osprzętu. Najpopularniejszym rodzajem jest pompa zębata o stałym wydatku, rzadziej natomiast jest wykorzystywana pompa typu Load Sensing o zmiennym wydatku. Pierwsza z nich jest tańsza, ponieważ wymaga mniej skomplikowanych podzespołów. Droższe i z tego powodu mniej popularne są pompy Load Sensing, które wyróżniają się możliwością osiągania wysokich parametrów całego układu przy mocno zredukowanej prędkości obrotowej silnika. Cecha ta jest przydatna przy intensywnie eksploatowanych maszynach, ponieważ umożliwia duże oszczędności na paliwie.

Ładowarki teleskopowe to urządzenia wielofunkcyjne, które są wykorzystywane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Maszyny te mogą mieć różne parametry, moc udźwigu, różnią się także zasięgiem ramienia. Dodatkowo mogą być obrotowe lub czołowe (sztywne). Wybierając ładowarkę teleskopową, powinniśmy ustalić, do jakich prac chcemy ją wykorzystywać i jakie jej funkcje będą najbardziej przydatne. Warto także wziąć pod uwagę rodzaj osprzętu, jaki będzie nam potrzebny oraz rodzaj pompy, w jaką urządzenie zostało wyposażone.

admin

Recent Posts

Małe ładowarki teleskopowe – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…

1 miesiąc ago

Kurs na wózek widłowy – gdzie go zrobić i jak przebiega?

Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…

1 miesiąc ago

Jak wygląda egzamin UDT na podesty ruchome?

Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…

1 miesiąc ago

Rejestracja urządzeń w UDT: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Urząd Dozoru Technicznego (UDT) to specjalna instytucja państwowa, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń transportu bliskiego…

1 miesiąc ago

Żurawie wieżowe Liebherr

Żurawie wieżowe to dźwignice zaliczane do największych maszyn transportowych, które wykorzystywane są w budownictwie. Urządzenia…

3 miesiące ago

Najnowsze trendy w dziedzinie suwnic – co warto wiedzieć?

Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym. Urządzenie zbudowane jest z konstrukcji nośnej, mostu oraz…

3 miesiące ago