Prawdopodobnie każdy wie, jak wyglądają żurawie wieżowe. To specjalistyczne urządzenie dźwignicowe zaliczane jest do największych maszyn roboczych. Żuraw wieżowy wykorzystywany jest do podnoszenia i przenoszenia ładunków o znacznej masie podczas różnego rodzaju prac budowlanych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak zbudowany są żurawie budowlane, jak działają i w jaki sposób można uzyskać zezwolenie na obsługę tych urządzeń. Czytaj dalej!
Żuraw wieżowy – co to jest?
Żurawiem wieżowym nazywamy wielkogabarytowe urządzenie dźwignicowe, zwane potocznie dźwigiem. To wysoka, kratowana wieża, na szczycie której znajduje się kabina operatora oraz ramię wysięgnika. Maszyny te występują w kilku wariantach i różnią się m.in. maksymalną wysokością podnoszenia. Są stosunkowo częstym widokiem w miejskim krajobrazie na placu budowy – wszędzie tam, gdzie trwają prace konstrukcyjne przy budowie obiektów mieszkalnych czy przemysłowych.
Jak zbudowany jest żuraw budowlany?
Wszystkie urządzenia składają się z tego samego zestawu elementów i podzespołów:
Zasada działania żurawia wieżowego
Za obsługę żurawia wieżowego odpowiedzialny jest operator z odpowiednimi uprawnieniami. Może ona kontrolować prace żurawia za pomocą sterowania z kabiny, kasety sterującej na kablu lub sterowania radiowego. Ma on do wykorzystania mechanizmy umożliwiające mu mu:
– podnoszenie/opuszczanie ładunku ( za pomocą mechanizmu podnoszenia czyli wciągarki)
– zmianę wysięgu (za pomocą mechanizmu wodzenia lub wychyłu wysięgnika)
– obrót wysięgnika
– Jazdę żurawiem po torowisku ( opcjonalnie przy żurawiach wyposażonych w podwozie jezdne poruszające się po torowisku)
Podział żurawi wieżowych
Przy omawianiu charakterystyki żurawia wieżowego warto wspomnieć także o klasyfikacji tych sprzętów. Podział obejmuje 4 podstawowe aspekty: umiejscowienie mechanizmu obrotowego, rodzaj montażu, rodzaj podstawy oraz typ wykorzystanego wysięgnika.
III. Klasyfikacja ze względu na rodzaj wysięgnika:
Ważne: żurawie wieżowe łącznie z dźwigami samojezdnymi zaliczają się do kategorii urządzeń o nazwie żurawie budowlane.
Najważniejsze parametry żurawi budowlanych
Do najważniejszych parametrów technicznych żurawi budowlanych, odpowiadających za wydajność pracy, należy zaliczyć:
Kurs na żurawie wieżowe – o czym warto pamiętać?
Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy szkoleniowej, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces szkoleniowy kończący się egzaminem. To ważna informacja, którą warto podkreślić – jeśli zastanawiasz się nad kursem z zakresu obsługi żurawia wieżowego, nie musisz pamiętać o papierologii związanej z egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Wszystkie formalności załatwi profesjonalna firma szkoleniowa, taka jak firma dźwigowa Urbanek.
Zajmujemy się nie tylko załatwianiem formalności odnośnie egzaminu – przeprowadzamy kompleksowe szkolenie z obsługi żurawi wieżowych. Koszt takiego kursu to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze konkretnej oferty. Gwarantujemy przystępne ceny i dostęp do wiedzy oraz doświadczenia najlepszych specjalistów.
Choć w Polsce jest mnóstwo różnych placów budowy, uprawnienia na obsługę żurawi wieżowych nie są tak popularne – a to otwiera przed Tobą nowe możliwości zawodowe po zdaniu egzaminu. Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów!
Na wynajem żurawia wieżowego, potocznie nazywanego dźwigiem, decyduje się coraz więcej firm z branży budowlanej…
Na samym wstępnie odpowiemy na pytanie czym różni się dźwig samojezdny od żurawia samojezdnego? Tak…
Podnośnik koszowy to jeden z wielu rodzajów sprzętów budowlanych przystosowanych do prac na wysokościach. Urządzenie…
Szkolenie HDS pozwala nabyć kompleksową wiedzę na temat sposobu działania i obsługi żurawi przenośnych oraz…
Obsługa podestów ruchomych, czyli tzw. zwyżek wymaga umiejętności manualnych, wiedzy z zakresu działania urządzeń, ale…
Podnieś swoje kwalifikacje zawodowe! Poznaj kluczowe informacje przed kursem na operatora żurawia samojezdnego. Przygotuj się…