Categories: Blog

Wózki widłowe serwis: Dlaczego regularne serwisowanie jest kluczowe?

Serwis wózków widłowych, podobnie jak kwestie związane z ich posiadaniem oraz eksploatacją, regulowane są stosownymi przepisami prawa. Zdecydowanie warto mieć rozeznanie, jakie regulacje Cię obowiązują. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie spokój ze strony urzędników Urzędu Dozoru Technicznego i pozostałych organów kontrolnych, ale również prawidłowe działanie wózków widłowych. Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje przeglądów i jak odpowiednio serwisować wózki widłowe.

Serwis wózków widłowych – 3 podstawowe rodzaje przeglądów

Zanim skupimy się na tym, jak wygląda kompleksowy serwis wózków widłowych i na czym on polega, przyjrzyjmy się roli tych urządzeń. A jest ona niebagatelna – wózki widłowe należą do kategorii maszyn transportu bliskiego, które są wykorzystywane na szeroką skalę w magazynach, halach przeładunkowych i innych strefach składowania towarów. Znaczące zapotrzebowanie na wózki widłowe i równie duża liczba dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że kwestie ich serwisowania i przeglądów wysuwają się na pierwszy plan.

Codzienne przeglądy wózków widłowych

Wózek widłowy co do zasady powinien być poddawany przeglądom każdego dnia – zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i po jej zakończeniu. Odpowiada za to operator wózka widłowego, czyli osoba korzystająca na co dzień z urządzenia. Jest on zobowiązany do zgłaszania jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie działania wózka – pracy silnika, mechanizmu podnoszenia – oraz ewentualnych uszkodzeń wizualnych. Operatorzy wózków widłowych są również odpowiedzialni za bieżące prace przy sprzęcie, związane m.in. z uzupełnianiem paliwa/gazu, baterii (w przypadku wózków elektrycznych) i tak dalej.

Regularne serwisowanie wózków widłowych – przeglądy konserwacyjne

Przeglądy konserwatorskie wózków widłowych mogą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych serwisantów posiadających odpowiednie uprawnienia. Odbywają się one w oparciu o oficjalne zalecenia producenta oraz aktualne przepisy prawa. Przeglądy konserwacyjne należy organizować:

  • Co 30 dni – w przypadku wózków widłowych z pełnym dozorem technicznym. Są to wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, z podestem bądź fotelem dla operatora. To również urządzenia z wysięgnikiem oraz wózki z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem.
  • Co 60 dni – w przypadku wózków z dozorem ograniczonym. Są to wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, które kontrolowane są zdalnie spoza pojazdu.

Przeglądy te mają na celu wykrycie ewentualnych uszkodzeń wózka widłowego (niewidocznych na pierwszy rzut oka), a także naprawę usterek, które zostały wcześniej zgłoszone przez operatorów. Przedsiębiorca jest zobowiązany zgłoszenia przeglądu w dzienniku konserwacji wózka – dokument ten podlega weryfikacji przez urzędników UDT.

Ważne: Jeśli wózek widłowy uległ poważnej awarii, zalecanym rozwiązaniem jest przeprowadzenie przeglądu konserwacyjnego zaraz po naprawie, bez względu na aktualne terminy.

Pod badania cykliczne Urzędu Dozoru Technicznego nie podchodzą urządzenia nieposiadające silnika napędzanego mechanicznie – a więc ręczne wózki paletowe.

Przeglądy okresowe wózka widłowego

Przeglądy okresowe wykonują wyłącznie inspektorzy państwowi z Urzędu Dozoru Technicznego, którzy sprawdzają stan techniczny pojazdu oraz jego pełną dokumentację. Jeśli stwierdzą, że stan wózka nie pozwala na jego dalsze użytkowanie ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa, mają oni prawo wycofać sprzęt z dalszej eksploatacji. Co ważne, badania okresowe wózków widłowych przeprowadza się raz do roku (w przypadku pojazdów objętych pełnym dozorem technicznym). Sprzęty o dozorze ograniczonym poddawane są doraźnym kontrolom wykonywanym zwykle co 2 lata.

Dlaczego przeglądy i serwisowanie wózków widłowych są tak istotne?

Serwis wózków widłowych to bez wątpienia jeden z ważniejszych obowiązków właścicieli tych pojazdów. To od stanu technicznego używanego sprzętu zależy bezpieczeństwo pracowników – nie tylko operatorów, ale również osób przebywających w bliskim otoczeniu na magazynie czy hali załadunkowej. Regularne serwisowanie gwarantuje długą żywotność sprzętu i jego sprawność podczas codziennego użytkowania. To z kolei przekłada się na krótsze przestoje i dostęp do pojazdu zawsze, gdy pojawia się taka potrzeba.

Pamiętaj, że jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do zarejestrowania wózka widłowego w Urzędzie Dozoru Technicznego, prowadzenia kompleksowej dokumentacji sprzętu, a także organizowania cyklicznych przeglądów serwisowych. Na szczęście nie musisz zajmować się tym osobiście.

Wybierz usługi firmy Urbanek – sprawdzonego partnera w kwestii serwisowania wózków widłowych

Jeśli chcesz mieć pewność, że serwis wózków widłowych w Twojej firmie przebiegnie sprawnie i zachowaniem wszelkich wymogów formalnych – postaw na usługi serwisowania wykonywane przez specjalistów z naszej firmy. Pomożemy Ci zarówno na etapie rejestracji pojazdu w UDT, pilnowania terminów zbliżających się przeglądów i ich wykonywania, a także prowadzenia stosownej dokumentacji. Zapraszamy do kontaktu!

admin

Recent Posts

Badanie UDT – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym oraz rozporządzenie Rady Ministrów z…

2 godziny ago

Ile zarabia operator żurawia samojezdnego?

Praca operatora dźwigu odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej. Zdobycie zatrudnienia w tym charakterze wiąże…

1 miesiąc ago

Kurs na podesty ruchome – czy warto zrobić?

Kurs na podesty ruchome pozwala zaznajomić przyszłych operatorów z praktyczną obsługą maszyn, ich budową, a…

1 miesiąc ago

Od czego zależy cena wynajmu żurawia wieżowego?

Na wynajem żurawia wieżowego, potocznie nazywanego dźwigiem, decyduje się coraz więcej firm z branży budowlanej…

2 miesiące ago

Żuraw wieżowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prawdopodobnie każdy wie, jak wyglądają żurawie wieżowe. To specjalistyczne urządzenie dźwignicowe zaliczane jest do największych…

2 miesiące ago

Jaki dźwig samojezdny wynająć?

Na samym wstępnie odpowiemy na pytanie czym różni się dźwig samojezdny od żurawia samojezdnego? Tak…

2 miesiące ago