Żurawie budowlane – a zwłaszcza żurawie wieżowe – to dość powszechny widok w każdym większym mieście w naszym kraju. Wraz z dynamicznym rozkwitem branży deweloperskiej oraz budowaniem osiedli mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej czy biurowców, żurawie stają się niezastąpionym wyposażeniem każdego placu budowy. Jednak jak wygląda montaż żurawi wieżowych oraz w jaki sposób można korzystnie wynająć taki sprzęt dźwignicowy?
Montaż żurawi wieżowych to odpowiedzialne i dość wymagające zadanie, które wymaga odpowiedniego planowania oraz ogromnej precyzji spasowania poszczególnych elementów. Nie obędzie się również bez żurawi pomocniczych, które ułatwią montaż dźwigu wieżowego. Niewłaściwe posadowienie podstawy żurawia lub złe spasowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych wiązać się będzie z ryzykiem nieprawidłowego działania konstrukcji, a nawet zawalenia się jej, co narazi mienie oraz zdrowie i życie pracowników obecnych na placu budowy.
Montaż żurawia wieżowego zaczyna się od posadowienia podstawy żurawia na gruncie. Podstawą tą jest podstawa krzyżowa lub kotwa fundamentowa, którą należy zakotwić w zwartym i nośnym gruncie. Podstawa krzyżowa lub kotwa musi być poprawnie ustabilizowana i wypoziomowana, kotwa dodatkowo musi zostać zalana w cementowym fundamencie.. Na podstawie krzyżowej lub kotwie fundamentowej pomocnicze żurawie samojezdne umieszczają kolejne elementy konstrukcji wieży.
Montaż dźwigu budowlanego uzależniony jest od jego rodzaju. Żurawie dolnoobrotowe montuje się, zaczynając od rozstawienia łap, wypoziomowaniu podstawy oraz ustawiania wieży do pionu. Dopiero potem zakładana jest przeciwwaga, a dalej następuje montaż wieży i wysięgnika. Wieża może być montowana hydraulicznie za pomocą siłowników. W takim przypadku wieża składa się z dwóch elementów, które połączone są zawiasem i rozkładane za pomocą siłowników. Wysięgnik żurawia rozkłada się w analogiczny sposób. Wieżę żurawi dolnoobrotowych można posadowić również teleskopowo za pomocą lin oraz wielokrążków.
Żurawie górnoobrotowe montowane są za pomocą żurawia samojezdnego. Wieżę składa się na odpowiednio przygotowanej podstawie z kolejnych elementów konstrukcyjnych aż do uzyskania odpowiedniej wysokości wieży. Następnie umieszcza się balast centralny i dalej montuje się obrotnicę i przeciwwysięg. Na gruncie montowany jest wysięgnik, który podnoszony jest w całości i montowany na obrotnicy.
Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że zakup żurawia na potrzeby własnej firmy jest nieoptymalnym rozwiązaniem, które wymaga zamrożenia znacznej ilości gotówki, obniżenia przepływu kapitału wewnątrz firmy, a także obniżenia zdolności kredytowej. Poza tym zakupiony żuraw nie będzie pracował poza sezonem, co dodatkowo pomniejsza opłacalność tego typu rozwiązania.
Z ekonomicznego punktu widzenia o wiele lepszym rozwiązaniem jest wynajem dźwigu budowlanego. Pozwala on elastycznie i precyzyjnie dopasować warunki wynajmu do potrzeb firmy. Przedsiębiorstwa wynajmujące – takie jak firma dźwigowa Urbanek – umożliwiają wynajem krótko-, średnio- oraz długoterminowy, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą wynająć sprzęt dźwigowy do konkretnych, pojedynczych prac. Wynajem gwarantuje również dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych dźwignic, które mogą być dobierane pod kątem udźwigu, wysięgu czy wysokości podnoszenia.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na wynajem żurawia budowlanego? Wynajem sprzętu traktowany jest jako usługa. Dlatego też przedsiębiorstwo może odliczyć całe opłacane raty abonamentowe do kosztów uzyskania przychodów. Na uwagę zasługuje także pełna transparentność ponoszonych comiesięcznych kosztów z tytułu eksploatacji urządzenia, a także możliwość dokładniejszego planowania ich w przyszłości, co ułatwi sporządzanie firmowego budżetu.
Firmy wynajmujące biorą na swoje barki wszystkie koszty eksploatacyjne urządzenia. Odpowiadają za jego rejestrację w UDT, przeglądy okresowe, czynności konserwacyjne, serwisowe i naprawy, a także transport i montaż dźwignicy w miejscu wskazanym przez klienta. Jest to bardzo duże ułatwienie dla firmy, bowiem nie musi ona przejmować się formalnościami dozoru technicznego ani organizować skomplikowanego montażu lub demontażu żurawia budowlanego.
Sam proces wynajmu żurawia budowlanego jest niezwykle prosty. Wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami oraz przygotować niezbędne informacje o firmie. Firma dźwigowa Urbanek zajmie się wszystkimi formalnościami, a także ułatwi dobór żurawia do potrzeb przedsiębiorcy oraz rodzaju i specyfiki prac, do których żuraw budowlany będzie przeznaczony.
Zachęcamy Państwa do przejrzenia naszej bogatej oferty żurawi, a także do kontaktu z naszymi ekspertami. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące wynajmu dźwigu budowlanego.
Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…
Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…
Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) to specjalna instytucja państwowa, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń transportu bliskiego…
Żurawie wieżowe to dźwignice zaliczane do największych maszyn transportowych, które wykorzystywane są w budownictwie. Urządzenia…
Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym. Urządzenie zbudowane jest z konstrukcji nośnej, mostu oraz…