Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu – to właśnie te 2 regulacje określają, jakie sprzęty objęte są określoną formą dozoru technicznego. W dokumentach znajdziemy też zapisy dotyczące zakresu oraz częstotliwości przeprowadzania badań, wykonywanych przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak w praktyce wyglądają badania UDT.
Konserwacje i odbiory UDT – dlaczego są tak istotne?
Badania UDT mają olbrzymie znaczenie pod kątem zachowania jakości, niezawodności oraz bezpieczeństwa pracy urządzeń transportu bliskiego (UTB). Jest to szczególnie ważne w kontekście błyskawicznego rozwoju technologii i dostępu do coraz nowocześniejszych maszyn, działających w oparciu o skomplikowane podzespoły i systemy. Utrzymanie maszyn w świetnej kondycji powinno być absolutnie priorytetowym celem zarówno dla ich operatorów, producentów, jak i posiadaczy – przedsiębiorców i właścicieli firm magazynowych, budowlanych, logistycznych itd.
Urząd Dozoru Technicznego odgrywa niezwykle istotną rolę w kontekście przeglądów okresowych maszyn i urządzeń UTB. Jest to podmiot nadzorujący, odpowiedzialny za weryfikację zgodności maszyn i sprzętów z obowiązującymi wymaganiami bezpieczeństwa, normami prawnymi oraz przepisami stricte technicznymi. Pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego podchodzi szeroki zakres urządzeń i branż, w tym maszyny przemysłowe, transportowe i wiele innych.
Różne formy dozoru technicznego – co warto wiedzieć?
Wyróżniamy 3 formy dozoru technicznego:
Rodzaje badań w zależności od formy dozoru technicznego
Badanie UDT a dziennik konserwacji urządzenia transportu bliskiego
Dziennikiem konserwacji nazywamy dokumentację techniczną, w której zapisywane są wszystkie czynności związane z przeglądami, konserwacją i serwisem urządzenia. Dziennik ten prowadzony jest w celu dokumentowania wszelkich działań konserwacyjnych, a co za tym idzie – utrzymania sprzętu w dobrej kondycji, zagwarantowania bezpieczeństwa, a także spełnienia wymogów formalno-prawnych. Tego typu dokumentacja okazywana jest inspektorom UDT, którzy weryfikują dostępne w niej zapisy podczas wykonywanych badań.
Serwis wózków widłowych, podobnie jak kwestie związane z ich posiadaniem oraz eksploatacją, regulowane są stosownymi…
Praca operatora dźwigu odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej. Zdobycie zatrudnienia w tym charakterze wiąże…
Kurs na podesty ruchome pozwala zaznajomić przyszłych operatorów z praktyczną obsługą maszyn, ich budową, a…
Na wynajem żurawia wieżowego, potocznie nazywanego dźwigiem, decyduje się coraz więcej firm z branży budowlanej…
Prawdopodobnie każdy wie, jak wyglądają żurawie wieżowe. To specjalistyczne urządzenie dźwignicowe zaliczane jest do największych…
Na samym wstępnie odpowiemy na pytanie czym różni się dźwig samojezdny od żurawia samojezdnego? Tak…