Żurawie wieżowe – zastosowanie w praktyce

Żurawie wieżowe to największe urządzenia dźwignicowe i jednocześnie jedne z największych maszyn roboczych dostępnych do użytku. Imponują wielkością, oferowanym zasięgiem oraz doskonałymi parametrami pracy. To sprawia, że dzisiejsze place budowy trudno wyobrazić sobie bez działających na nich żurawi wieżowych – które znacznie przyspieszają transport i montaż poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Sprawdź, jak w praktyce wykorzystywane są żurawie wieżowe i dlaczego ich obecność okazuje się w wielu przypadkach niezbędna.

Jak zbudowane są żurawie wieżowe?

Żurawie wieżowe, znane potocznie jako dźwigi, są jednymi z największych maszyn budowlanych wykorzystywanych w branży transportowej i budowlanej. Urządzenia zbudowane są z przejezdnej lub stacjonarnej podstawy (podłoża) oraz wysięgnika poziomego lub wychylnego. „Kręgosłupem” dźwigu jest kolumna żurawia budowlanego – podłużny maszt w kształcie pionowej wieży o charakterystycznej, wielosekcyjnej konstrukcji kratownicowej.

Żurawie wieżowe zaliczane są do grupy żurawi budowlanych, wraz z żurawiami samojezdnymi. Urządzenia wyposażone są w kilka niezależnych napędów (najczęściej elektrycznych), które odpowiadają za ruchy poszczególnych podzespołów – obrót wysięgnika, jazdę podwozia czy wychył wysięgnika.

Klasyfikacja żurawi wieżowych

Żurawie wieżowe dzielą się na 4 główne grupy urządzeń, w zależności od rozważanych parametrów. Jakie są rodzaje żurawi wieżowych?

  • Kategoria I, czyli podział ze względu na położenie mechanizmu obrotowego – żurawie wieżowe dolnoobrotowe lub górnoobrotowe.
  • Kategoria II, czyli podział ze względu na rodzaj montażu – żurawie wieżowe wymagające zastosowania żurawia pomocniczego (montowane w zespołach) lub tzw. żurawie szybkomontujące.
  • Kategoria III, czyli podział ze względu na typ podstawy – żurawie stacjonarne (wolnostojące bądź kotwione do fundamentów) lub żurawie przejezdne (żurawie wieżowe kołowe, na podwoziu szynowym lub gąsienicowym).
  • Kategoria IV, czyli podział ze względu na typ wysięgnika – żurawie wieżowe wspornikowe lub wychylne.

Żuraw wieżowy – jakie parametry są istotne przy wyborze urządzenia?

Żurawie używane do montażu konstrukcji wieloelementowych powinny być dobierane z uwzględnieniem wybranych parametrów technicznych, takich jak:

  • Wysokość podnoszenia – odległość liczona od poziomu podłoża do osi haka (wyrażona w metrach).
  • Udźwig – maksymalna dopuszczalna masa przenoszonego ładunku (wyrażona w tonach lub rzadziej w kilogramach) przy zachowaniu wszystkich warunków w zakresie wytrzymałości i bezpieczeństwa pracy.
  • Wysięg żurawia – to odległość liczona od osi obrotu żurawia do pionowej osi haka nośnego (wyrażona w metrach).
  • Moment wywrotu żurawia – zaawansowany parametr wyrażający wartość wynikającą z różnicy momentów ustalających oraz momentów wywracających żurawia, liczona w odniesieniu do teoretycznej krawędzi wywrotu. Wspomniane momenty obliczane są z uwzględnieniem obciążenia dźwigu.

Zastosowanie żurawi wieżowych

Podstawowym zadaniem żurawia wieżowego, niezależnie od jego rodzaju, jest szybkie unoszenie wielkogabarytowych, masywnych ładunków na znaczne wysokości, lub przenoszenie tych ładunków z jednego miejsca w drugie. Urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym, m.in. do przenoszenia ciężkich materiałów i montażu konstrukcji stalowych.

Niewątpliwą zaletą żurawi wieżowych jest duży zasięg wysięgnika, który pokrywa znaczną część placu budowy i zapewnia odpowiednią powierzchnię operacyjną. Choć montaż urządzenia jest dość czasochłonny, ich późniejsze wykorzystanie wiąże się ze znacznymi oszczędnościami czasu oraz pieniędzy i stanowi olbrzymie ułatwienie dla firm budowlanych. W zasadzie trudno wyobrazić sobie szybki postęp prac bez wykorzystania urządzeń dźwignicowych.

Żurawie budowlane są powszechnie wykorzystywane w takich sektorach jak:

  • budownictwo mieszkaniowe;
  • żurawie wieżowe w budownictwie przemysłowym;
  • szeroko pojęte prace transportowe, szczególnie te dotyczące ciężkich ładunków wielkogabarytowych;
  • żurawie wieżowe do rozładunku i załadunku masywnych materiałów budowlanych;
  • przenoszenie różnych elementów konstrukcyjnych, np. prefabrykatów;
  • praca w trudnym terenie (w miejscach, do których dojazd kołowych pojazdów transportowych jest bardzo utrudniony lub niemożliwy).

Wynajem żurawi wieżowych – firma dźwigowa Urbanek

Żurawie wieżowe w wielu przypadkach okazują się absolutnie niezbędne – nie zawsze jednak jest konieczność ich kupowania. Wynajem żurawi wieżowych to doskonałe rozwiązanie dla firm budowlanych, które w swojej pracy stawiają na najwyższą jakość sprzętu, ale nie posiadają własnych dźwignic bądź potrzebują jedynie chwilowego wsparcia żurawia na placu budowy.

Firma dźwigowa Urbanek oferuje kompleksowe usługi wynajmu żurawi wieżowych. Zapewniamy montaż urządzeń, wsparcie specjalistów w zakresie ich obsługi, niezbędne szkolenia oraz naprawy i przeglądy konserwacyjne. Dostarczamy najlepszy sprzęt od renomowanych producentów, takich jak Liebherr i Peiner – zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty!

admin

Recent Posts

Wyjaśniamy, czym jest resurs UDT

Resurs UDT określa okres zdolności użytkowej danej maszyny czy urządzenia w jednostce czasu, która zapewnia…

4 tygodnie ago

Wózki widłowe serwis: Dlaczego regularne serwisowanie jest kluczowe?

Serwis wózków widłowych, podobnie jak kwestie związane z ich posiadaniem oraz eksploatacją, regulowane są stosownymi…

2 miesiące ago

Badanie UDT – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym oraz rozporządzenie Rady Ministrów z…

2 miesiące ago

Ile zarabia operator żurawia samojezdnego?

Praca operatora dźwigu odgrywa kluczową rolę w branży budowlanej. Zdobycie zatrudnienia w tym charakterze wiąże…

4 miesiące ago

Kurs na podesty ruchome – czy warto zrobić?

Kurs na podesty ruchome pozwala zaznajomić przyszłych operatorów z praktyczną obsługą maszyn, ich budową, a…

4 miesiące ago

Od czego zależy cena wynajmu żurawia wieżowego?

Na wynajem żurawia wieżowego, potocznie nazywanego dźwigiem, decyduje się coraz więcej firm z branży budowlanej…

4 miesiące ago