Żurawie wieżowe to dźwignice, które składają się ze stacjonarnego lub jezdnego podwozia, wysięgnika poziomego lub nachylonego, a także z pionowego masztu. Żurawie wieżowe – należące do Urządzeń Transportu Bliskiego (UBT) wykorzystywane na budowach służą do podnoszenia gabarytowych i ciężkich ładunków w obrębie placów budów za pomocą haka opuszczanego z wysięgnika żurawia. Żurawie wieżowe wykorzystywane są również w przemyśle, transporcie i logistyce, a także w branży drogowej.
Każdy żuraw podlega dozorowi technicznemu, co wiąże się z koniecznością zachowania odpowiednich wymagań związanych z dokumentacją oraz konserwacją tych urządzeń.
Wymagania względem dokumentacji technicznej regulowane są przez:
Wedle tych rozporządzeń:
Wedle podstawy prawnej (Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego, wydane na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o dozorze technicznym.) żurawie wieżowe muszą przechodzić okresowe badania konserwacyjne potwierdzane podpisem w dzienniku konserwacji przez uprawnionego konserwatora. Wszelkie prace konserwacyjne przeprowadzane są po unieruchomieniu urządzenia. Ustawa reguluje również wszelkie wymagane czynności konserwatorskie, a także spis najpowszechniejszych usterek i nieprawidłowości występujących podczas eksploatacji żurawi wieżowych z rekomendowanym sposobem ich usunięcia.
Do najważniejszych czynności konserwacyjnych zalicza się:
Jednym z kluczowych elementów przy budowie dachu w budynkach jedno- i wielorodzinnych jest wykorzystanie odpowiedniego…
Uprawnienia do obsługi HDS oraz uprawnienia hakowe to dwa odrębne pojęcia, choć często są mylone…
Żurawie wieżowe to niezbędne urządzenia przy różnego typu projektach budowlanych, które wpływają na szybkość i…
Deweloperzy na co dzień stają przed wyzwaniem wyboru i użycia maszyn budowlanych, które nie tylko…
Wybór odpowiedniej suwnicy to kluczowa decyzja dla każdego zakładu przemysłowego, budowlanego czy logistycznego. Od właściwego…
Zawód konserwatora UTB (Urządzeń Transportu Bliskiego) to profesja wymagająca nie tylko wiedzy technicznej, ale również…