Wózki widłowe – pomoc przy niedoborze pracowników w magazynie

Wózki widłowe – pomoc przy niedoborze pracowników w magazynie

Praca magazynu musi być jak najbardziej efektywna, żeby realizować bez problemu wszystkie procesy związane z przyjmowaniem, magazynowaniem i wydawaniem towarów. Takie miejsca nie mogą się obyć bez wsparcia specjalnych urządzeń i maszyn. Wózek widłowy to podstawowe wyposażenie magazynu i trudno przecenić jego ogromne znaczenie dla pracy w takich miejscach. Odpowiednio dobrane i efektywnie używane wózki widłowe mogą być także skutecznym rozwiązaniem coraz większego problemu z niedoborem pracowników w magazynie.

Wózki widłowe – charakterystyka

Każdy słyszał o wózkach widłowych, ponieważ to jedno z najczęściej użytkowanych urządzeń. Należą one do urządzeń transportu bliskiego (UTB). Wózki widłowe wykorzystywane są w wielu branżach i w wielu miejscach. Nie przez przypadek można je najczęściej zobaczyć w magazynach. To miejsca, których zadaniem jest składowanie towarów poprzez rozmieszczenie ich w sposób zgodny z przyjętym systemem. W takich miejscach pracują wózki przeznaczonych do zamkniętych pomieszczeń i nie każdy rodzaj takiego urządzenia może być eksploatowany w magazynach. Można używać tylko takich, które nie emitują spalin. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje wózków są dostępne na rynku i które z nich można używać w magazynach.

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Tak naprawdę można stosować różne podziały wózków. To zależy od rozpatrywanego parametru. Podstawowy podział dotyczy napędu. W tym kontekście rozróżniamy wózki ręczne, elektryczne i spalinowe. Pierwsze z nich są ekologiczne, ale mało wydajne i nie do końca sprawdzające się w magazynach, szczególnie dużych.. Za to wózki elektryczne idealnie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i mniejszych magazynach. Takie wózki są wydajne, tanie w eksploatacji, dość trwałe (wymagają rzadszego serwisowania niż spalinowe), a do tego mają mały promień skrętu. Wspomniane już wózki spalinowe wykorzystuje się raczej na placach składowych.
Wózki widłowe można również podzielić na podnoszące ładunek (np. wózki podnośnikowe, z przeciwwagą, wózki wysokiego składowania, trójstronne), niepodnoszące ładunku (wózki paletowe ręczne i elektryczne) i wózki do kompletacji zamówień.

Jakie prace wykonuje wózek widłowy w magazynie?

W magazynie wykonywane są różne prace i chociaż mogą być tam składowane różne towary, często wózki widłowe wykorzystuje się w podobnym celu. Do najczęstszych prac wykonywanych przez taki wózek należą:

  •  odbiór palet z ładunkiem (rozładunek samochodów dostawczych);
  • pobieranie ładunków z regałów i przewożenie ich do rampy (załadunek samochodów dostawczych);
  •  przewożenie ładunku w przestrzeni magazynowej lub na placu składowym;
  • umieszczanie ładunków na regałach i w innych miejscach przeznaczonych do składowania.

Trzeba jednak pamiętać, że praca wózka widłowego będzie tylko wtedy efektywna, gdy dobierze się jego odpowiedni rodzaj do specyfiki danego magazynu, o czym dokładniej piszemy w dalszej części artykułu.

Zalety wózków widłowych

  • Wózki widłowe są bardzo ważnymi urządzeniami w magazynach. Do zalet takich wózków można zaliczyć przede wszystkim:
  • usprawnienie pracy magazynu bez konieczności zatrudniania nowych pracowników;
  •  szybsze wykonywanie zadań logistycznych realizowanych w przestrzeni magazynowej;
  •  większe bezpieczeństwo funkcjonowania magazynu – możliwość skutecznego zabezpieczenia ładunku w czasie transportu;
  • możliwość przewożenia dużej ilości ładunku za jednym razem;
  • mniejsze zmęczenie pracowników dzięki wykorzystaniu wózków widłowych;
  •  niskie koszty eksploatacji;
  • możliwość łatwego umieszczania ładunków na najwyższych półkach regałów magazynowych.

Wózek widłowy w magazynie – jaki wybrać?

Wózek widłowy potrafi znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę w magazynie. To fakt, ale trzeba wiedzieć, że wózek widłowy sprawdzi się tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany do planowanych zadań. Dlatego właśnie wybór właściwego wózka ma kluczowe znaczenie. Jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę? Należy się zastanowić, jaki typ ładunku będzie przewożony w magazynie i pod tym kątem dobierać wózek widłowy. W tym kontekście najważniejszy jest odpowiedni udźwig. Jeśli będzie za mały, transport ładunku stanie się niemożliwa. Kolejna kwestia to wybranie odpowiedniego rodzaju zasilania. Modele spalinowe należy używać tylko na otwartej przestrzeni, nie nadają się do przestrzeni zamkniętej. Z kolei wózki ręczne są kompletne nieefektywne. W tej sytuacji najlepszym wyborem jest wózek o napędzie elektrycznym. Trzecia kluczowa kwestia to dopasowanie wózka widłowego do typu regałów i wielkości przestrzeni w magazynie. Zatrzymajmy się na chwilę nad ostatnią kwestią.

Wózki widłowe a rodzaj magazynu

Różne wózki widłowe mają różne możliwości transportowe i lepiej pracują z jednego rodzaju regałami magazynowymi, a gorzej z innymi. Wózek musi zatem zostać dobrany do określonego typu magazynu:

  •  magazyny obsługiwane ręcznie – najlepiej sprawdzają się wózki widłowe z przeciwwagą. Ze względu na dużą stabilność można je bezpiecznie ręcznie załadowywać i rozładowywać;
  •  magazyny z jednorodnym ładunkiem – nierzadko na wyposażeniu są tutaj regały wjezdne, wewnątrz których poruszają się wózki wysokiego składowania;
  •  magazyny akumulacyjne – przeważnie znajdziemy tam regały przesuwne i komory chłodnicze, a najlepiej sprawdzają się w takiej przestrzeni wózki wysokiego składowania, bo nie wymagają szerokich przejazdów i potrafią bardzo wysoko umieszczać ładunki. Inna opcja to wózki systemowe dwustronne i trójstronne;
  •  magazyny produktów wielkogabarytowych – największą stabilność gwarantują wózki widłowe bocznego załadunku, które bez problemu przewożą duże ładunku i to nawet w wąskich korytarzach;
  •  magazyny kompletacyjne – w takiej przestrzeni najlepiej sprawdzają się wózki widłowe do kompletacji zamówień, specjalnie zaprojektowane do takiej pracy, pozwalają na pracę na poziomie posadzki lub umożliwiają podnoszenie.

Jaka alternatywa dla wózków widłowych w magazynie?

Wózki widłowe mogą stać się bardzo dobrym rozwiązaniem w czasach, gdy panuje deficyt pracowników magazynowych. Jeden wózek, odpowiednio dobrany i kierowany, może bowiem wykonać pracę nawet kilku osób. Postęp w magazynach jest jednak coraz częściej związany z automatyzacją. Należy zatem postawić pytanie, jaka jest alternatywa dla wózków widłowych? W największych magazynach można zobaczyć coraz częściej rozwiązania automatyczne, co pozwala automatyzować procesy i przepływ towarów. Wartość automatyki magazynowej rośnie 15% rocznie. W rezultacie wartość tego rynku może przekroczyć 38 mld euro do 2027 roku [1]. W tym segmencie wykorzystywane są takie rozwiązania jak automatyczne układnice trójstronne, układnice paletowe jednokolumnowe i dwukolumnowe, przenośniki paletowe itp. To zapewne przyszłość magazynów. Na razie jednak najlepszym rozwiązaniem wydają się tradycyjne wózki widłowe.
Dużym atutem wykorzystania wózków widłowych w magazynach jest ich uniwersalność. Z powodzeniem można je wykorzystywać do różnych prac związanych z magazynowaniem, a do tego pozwalają przyspieszyć wszelkie czynności, zastępując w ten sposób pracę kilku osób. Wózki widłowe będą jednak efektywne tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane do typu magazynu.

Źródło:
1. https://brandessenceresearch.com/automotive-and-transport/warehouse-automation-market