Categories: Blog

Wciągniki: Wszechstronny sprzęt do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów

Wciągniki to powszechnie wykorzystywane urządzenia przystosowane do podnoszenia ładunków w płaszczyźnie pionowej. Sprzęt ten dzieli się na kilka rodzajów: począwszy od najprostszych i najczęściej spotykanych modeli przystosowanych do manualnej obsługi (jak ręczne wciągniki łańcuchowe), przez bardziej zaawansowane wciągniki elektryczne czy wciągniki pneumatyczne. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie kluczowymi parametrami technicznymi i zastosowaniem.

Na co zwracać uwagę, wybierając konkretny wciągnik łańcuchowy? Jakie rodzaje tych urządzeń dostępne są na rynku i w jakich warunkach się sprawdzają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Wciągniki – podstawowe informacje

Wciągniki łańcuchowe oraz wciągniki linowe należą do grupy dźwignic, a więc urządzeń dźwigowo-transportowych wykorzystywanych do przemieszczania ładunków w pionie oraz w poziomie. W przypadku wciągników mówimy o możliwości unoszenia i opuszczania ładunków – praca odbywa się wyłącznie w płaszczyźnie pionowej. Tego rodzaju sprzęt porusza się najczęściej po nieruchomym torze jezdnym. Dostępne są również wciągniki w wersji stacjonarnej przystosowane do działania w jednym miejscu, bez możliwości przejazdu.

Ładunek przenoszony jest przy pomocy specjalnej liny lub stalowego łańcucha zakończonego dedykowanym elementem chwytnym – zwykle hakiem. Obudowa mechanizmu podnoszenia jest jednocześnie konstrukcją nośną całego urządzenia (w odróżnieniu od wciągarek, w których komplet mechanizmów zabudowany jest na odrębnej konstrukcji nośnej). Co istotne, wciągniki mogą pracować samodzielnie bądź jako komponent większych urządzeń dźwignicowych, m.in. suwnic, wciągarek bramowych czy żurawi.

Jakie wyróżniamy rodzaje wciągników?

Omawiane dźwignice do pionowego podnoszenia ładunku występują w kilku rodzajach. Klasyfikacja obejmuje podział wciągników ze względu na rodzaj zastosowanego cięgna, a także wykorzystane źródło zasilania. W pierwszej grupie wyróżniamy:

  • wciągniki linowe – jako cięgno wykorzystywana jest specjalna lina;
  • wciągniki łańcuchowe – podnoszenie i opuszczanie ładunków odbywa się z użyciem wytrzymałego stalowego łańcucha.

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy:

  • wciągniki ręczne łańcuchowe;
  • wciągniki pneumatyczne;
  • wciągniki elektryczne (wciągniki ręczne lub elektryczne);
  • wciągniki hydrauliczne.

Sprawdź, czym różnią się wybrane rodzaje wciągników.

Jaki wciągnik wybrać? Omówienie charakterystyki urządzeń

Wciągnik ręczny łańcuchowy (z napędem ręcznym) to kompaktowy sprzęt o dość prostej konstrukcji, przeznaczony do pracy w niewielkich pomieszczeniach. Jest łatwy w obsłudze i konserwacji, co sprawia, że chętnie sięgają po niego zarówno użytkownicy profesjonalni, jak i ci mniej doświadczeni. Wciągnik łańcuchowy ręczny wykorzystuje przełożenie wielokrążka, przekładnie planetarne oraz przekładnie ślimakowe w celu zredukowania siły niezbędnej do przenoszenia ładunków.

Wciągniki pneumatyczne wyposażone są w napęd zasilany sprężonym powietrzem, Charakteryzują się podwyższoną odpornością na wahania temperatur, co jest szczególnie ważne pod kątem wyboru urządzenia do pracy w wymagających warunkach. Warianty pneumatyczne wciągników mogą pracować w zasadzie bez przerwy – silnik ma zapewnione stałe chłodzenie dzięki przepływom powietrza.

Wciągniki elektryczne podnoszą ładunki za pomocą liny lub łańcucha. Dysponują napędem zasilanym energią elektryczną – są więc stosowane w miejscach o bezproblemowym dostępie do prądu. Kontrola mechanizmu podnoszenia w tego rodzaju wciągnikach odbywa się za pośrednictwem sterowania radiowego lub przy pomocy panelu sterującego na kablu. Zarówno wciągniki pneumatyczne, jak i modele elektryczne do podnoszenia ładunków wykorzystują zespoły napędowe, które składają się z silników oraz przekładni.

Ostatnim rodzajem wciągników są warianty hydrauliczne. Mogą być one stosowane zamiennie z modelami pneumatycznymi – w przestrzeniach z dostępem do linii hydraulicznych bądź centralnych systemów hydraulicznych.

Wciągniki ręczne łańcuchowe, wciągniki elektryczne oraz pneumatyczne – na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu?

Poszczególne rodzaje wciągników charakteryzują się określoną specyfiką pracy i odmiennymi parametrami technicznymi. Decydując się na konkretne urządzenie, warto przeanalizować najważniejsze aspekty, do których zaliczamy:

  • udźwig nominalny urządzenia;
  • typ transportowanego ładunku (ciężar, gabaryty, wytrzymałość itd.);
  • warunki pracy sprzętu;
  • efektywność i wydajność wciągnika;
  • długość łańcucha lub liny;
  • wysokość podnoszenia ładunków.

Zastosowanie wciągników łańcuchowych i linowych

Wciągniki znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie pojawia się potrzeba pionowego podnoszenia ładunku o znacznej masie, np. przy transporcie, montażu lub demontażu maszyn. Można je spotkać w niewielkich magazynach, warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych i przemysłowych, ale również w rozbudowanych centrach logistycznych czy na placach budowy. Przydają się przy pracach kanalizacyjnych czy kamieniarskich. Niektóre rodzaje wciągników przystosowane są do pracy w ekstremalnych warunkach, np. w podziemnych wyrobiskach górniczych lub na platformach wiertniczych.

admin

Recent Posts

Żuraw samojezdny – co warto wiedzieć przed przystąpieniem do kursu?

Podnieś swoje kwalifikacje zawodowe! Poznaj kluczowe informacje przed kursem na operatora żurawia samojezdnego. Przygotuj się…

5 dni ago

Serwis wind załadowczych – dlaczego regularne przeglądy wind załadowczych są kluczowe?

Konserwacja windy i jej regularne serwisowanie pomagają wykryć nieprawidłowości w elementach urządzenia, co umożliwia ich…

2 tygodnie ago

Jak zostać wykwalifikowanym operatorem żurawi przenośnych: Kursy, certyfikaty i wymagania

Żuraw przenośny lub samojezdny to urządzenie bardzo użyteczne przy wykonywaniu wielu prac budowlanych i montażowych,…

3 tygodnie ago

Małe ładowarki teleskopowe – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Małe ładowarki teleskopowe mają wiele możliwości, pozwalają na łączenie kilku funkcji. To urządzenia wielozadaniowe, które…

2 miesiące ago

Kurs na wózek widłowy – gdzie go zrobić i jak przebiega?

Wózki widłowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego składu budowlanego, magazynu, hurtowni itp. Na rynku znaleźć można…

2 miesiące ago

Jak wygląda egzamin UDT na podesty ruchome?

Podesty ruchome są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy pracach na wysokościach. Umożliwiają przygotowanie wygodnego…

2 miesiące ago