Jakie uprawnienia na ładowarki teleskopowe? – Wyjaśniamy

Ładowarki teleskopowe to maszyny powszechnie wykorzystywane w wielu branżach i zastosowaniach – szczególnie w budownictwie oraz rolnictwie. Do ich obsługi wymagane są jednak uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego wydawane po ukończeniu stosownego kursu oraz zdaniu egzaminu. Dotyczy to każdego użytkownika bez wyjątku – niezależnie czy pracuje firmie budowlanej, czy wykorzystuje ładowarkę do użytku prywatnego w swoim gospodarstwie. Sprawdź najważniejsze informacje o operatorach ładowarek teleskopowych i wymaganiach dotyczących obsługi tych sprzętów.

Ładowarki teleskopowe – podstawowe informacje

Ładowarki teleskopowe (ładowarki ze zmiennym wysięgnikiem) to rodzaj wózków specjalizowanych jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Od standardowych wózków widłowych różnią się przede wszystkim bardziej zaawansowaną konstrukcją. Ładowarki teleskopowe wyposażone są w profesjonalny osprzęt (np. platformę czy widły), który służy do podnoszenia i przenoszenia ładunków na terenie prac. W tego typu maszynach stosowane są też silniki i napędy o większej mocy. Operator ładowarki teleskopowej podczas obsługi siedzi w specjalnie zabezpieczonej kabinie, która chroni go przed ewentualnymi wypadkami. Dzięki wykorzystaniu dużych opon z bieżnikiem urządzenie może poruszać się po większości nawierzchni – w przeciwieństwie do standardowych wózków.

Wózki specjalizowane z mechanicznym napędem podnoszenia wykorzystywane są najczęściej w budowlance, rolnictwie i branży magazynowej. Używane są m.in. w pracach ziemnych, przy transporcie kruszyw, ziemi, stalowych i betonowych elementów, załadunku i rozładunku palet itd.

Jedno urządzenie, dwie regulacje. Jakie uprawnienia do obsługi ładowarki teleskopowej?

Ładowarka teleskopowa może być klasyfikowana zarówno jako pojazd wolnobieżny/ciągnik rolniczy, jak i maszyna do transportu ładunków, która podlega pod regulacje Urzędu Dozoru Technicznego. To zaś sprawia, że użytkownik musi posiadać odpowiednie uprawnienia do jej obsługi.

Jeśli ładowarka teleskopowa przeszła homologację i ma miejsce na tablicę rejestracyjną, może poruszać się po drogach publicznych jako maszyna wolnobieżna lub ciągnik rolniczy – kombajn czy traktor. W tym wypadku należy posiadać prawo jazdy kat. B lub T, zgodnie z wymaganiami prawa o ruchu drogowym.

Jednak ładowarki teleskopowe (podobnie jak wszystkie inne wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia) podlegają również dozorowi technicznemu. Operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia nadawane przez UDT, gdy maszyna wykorzystywana jest do przenoszenia i transportu ładunków.

Konkretnie reguluje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. 2012 poz. 1468) oraz Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz.U. 2019 poz. 1008).

Jakie wymagania musi spełnić przyszły operator ładowarki teleskopowej?

Uprawnienia do obsługi ładowarki teleskopowej obejmują wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, w tym:

  • wózki wyposażone w wysięgnik,
  • wózki umożliwiające podnoszenie operatora wraz z ładunkiem.

Osoby posiadające te uprawnienia mogą obsługiwać zarówno ładowarki teleskopowe, jak i standardowe wózki widłowe.

Aby przystąpić do kursu przygotowującego do obsługi ładowarki teleskopowej, kandydat musi spełnić następujące wymagania:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe,
  • przejść wymagane badania lekarskie potwierdzające możliwość pracy na wysokości,
  • nie wykazywać innych przeciwwskazań zdrowotnych.

Szkolenie na ładowarki teleskopowe

Uprawnienia kat. I WJO przyznawane są po ukończeniu odpowiedniego kursu w jednym z ośrodków szkoleniowych oraz zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją UDT. Podczas szkolenia przekazywana jest niezbędna wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu budowy i obsługi ładowarek teleskopowych. Po zaliczeniu egzaminu kursanci otrzymują uprawnienia UDT. Są one ważne na terenie Polski przez 5 lat.

Rozpocznij kurs na ładowarki teleskopowe – zaufaj ekspertom z firmy Urbanek

Specjaliści Urbanek kompleksowo przygotują Cię do egzaminu UDT na ładowarki teleskopowe. Przedstawimy Ci najważniejsze kwestie związane z budową maszyn oraz bezpieczeństwem obsługi i nauczymy Cię korzystać z ładowarek teleskopowych. Dzięki naszej wiedzy, doświadczeniu i przekazanym materiałom szkoleniowych zaliczenie egzaminu będzie dla Ciebie tylko formalnością. Skorzystaj z naszego wsparcia – zamów kurs na ładowarki teleskopowe w firmie Urbanek.