podest ruchomy

Ile zarabia operator podestów ruchomych?

Podesty ruchome to bardzo uniwersalne urządzenia, które wykorzystuje się w wielu miejscach. W zależności od rodzaju podestów ruchomych, dzięki nim można podnosić określony ładunek lub ładunek z osobą na daną wysokość. Przez to dużo łatwiejsze są wszelkiego rodzaju prace konserwacyjne na wysokościach, ale również praca w halach magazynowych i przemysłowych. Operatorzy podestów ruchomych są grupą bardzo poszukiwaną przez pracodawców. Dlatego warto rozważyć zdobycie odpowiednich kwalifikacji, dzięki którym zatrudnienie na tym stanowisku będzie możliwe. W tym artykule opowiadamy o tym, na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba na stanowisku operatora podestów ruchomych.

Podesty ruchome – gdzie się je wykorzystuje?

Wszelkie prace konserwacyjne przy różnych budynkach, jeśli tylko mają miejsce na wysokościach, wykonywane są z użyciem podestów ruchomych. Podesty ruchome umożliwiają podniesienie pracownika i sprzętu, którego używa, na daną wysokość, by mógł tam wykonać określoną pracę. Podesty ruchome przejezdne dodatkowo są przystosowane do zmiany miejsca pracy za pomocą własnego podwozia jezdnego lub podwozia samochodowego, dzięki któremu poruszają się po określonym terenie, np. po hali magazynowej. Jeśli chcesz zostać operatorem podestów ruchomych, Twoim zadaniem będzie prowadzenie takiej maszyny i zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób, którzy z niej wtedy korzystają. podesty ruchome wykorzystywane są bardzo często, dlatego bez trudu można znaleźć pracę na tym stanowisku.

Co zrobić, by zyskać uprawnienia operatora podestów ruchomych?

Do obsługi podestów ruchomych potrzebujesz odpowiednich uprawnień. W celu ich zdobycia musisz zdać egzamin, jednak wcześniej konieczne jest ukończenie specjalnego kursu. Na kursie dowiesz się, w jaki sposób obsługiwać takie urządzenie. Zyskasz wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. W ramach teorii dużo dowiesz się o bezpieczeństwie, jak przestrzegać zasad BHP i jak pracować, by wykonywać swoje obowiązki bez stwarzania żadnych zagrożeń. Dowiesz się również podstawowych rzeczy na temat konserwacji sprzętu. Jeśli w grę wchodzi praca na wysokości, taka wiedza jest niezwykle ważna. Następnie w ramach kursu odbywa się część praktyczna, na której uczysz się, jak prowadzić podesty ruchome przejezdne i jak je obsługiwać. Krótko mówiąc: przygotowujesz się do wykonywania zadań operatora podestów ruchomych.

Egzamin odbywa się w obecności Komisji Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli go zaliczysz, zdobędziesz zaświadczenie kwalifikacyjne, dzięki któremu będzie możliwe wydanie uprawnień. Odpowiada za to Urząd Dozoru Technicznego, więc z nim należy załatwić wszelkie formalności.

Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc przystąpić do kursu i obsługiwać podest ruchomy?

Do obsługi podestów ruchomych musisz mieć ukończone 18 lat i nie wykazywać żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Należy mieć również wykształcenie co najmniej podstawowe. Na szczęście na stanowisku operatora podestów ruchomych nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy kat. B. Można zatem przystąpić do kursu nawet krótko po swoich osiemnastych urodzinach. Jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę, ale nie chcesz w tym celu kończyć określonych szkół, kurs na obsługę maszyn jest bardzo dobrym pomysłem.

Wiesz już, jak wygląda kurs i jak możesz zostać operatorem podestów ruchomych. Pora zatem zasięgnąć informacji, na jakie zarobki można liczyć na tym stanowisku.

Wynagrodzenia operatorów podestów ruchomych

Wynagrodzenia na każdym stanowisku – w przypadku operatora podestów ruchomych również – różnią się w zależności od firmy, regionu, czy ilości i jakości obsługiwanych przez firmę klientów. Niemniej, dzięki ankietowaniu dużej liczby specjalistów, można dowiedzieć się, jakie wynagrodzenia najczęściej występują na takim stanowisku. Jak wygląda to w Polsce?

  • 3600 zł. brutto – mediana wynagrodzeń na stanowisku operatora podestów ruchomych

Najczęściej pojawiające się odpowiedzi to kwoty pomiędzy 3000 – 4500 zł. brutto miesięcznie. Takie informacje podał portal Liderserwis.pl, a pochodzą one z 2020 roku. Co jest jeszcze ważne? 25% ankietowanych osób twierdzi, że zarabia mniej niż 3000 zł. brutto, ale 25% osób twierdzi, że zarabia więcej niż 4500 zł. brutto. Oznacza to, że potencjał w branży i na tym stanowisku jest bardzo duży. Warto szukać pracodawcy, który potrafi docenić swoich pracowników i wie, że wykonywanie swoich obowiązków na tym stanowisku wiąże się z posiadaniem uprawnień i zaliczeniem egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jak pokazuje ankieta dotycząca wynagrodzeń, zdecydowanie jest to możliwe.

Czy warto zrobić kurs na podesty ruchome?

Podesty ruchome są uniwersalne i często wykorzystywane, a to oznacza, że pracy na tym stanowisku nie zabraknie. Samo to jest ważnym argumentem, który przemawia za tym, by ukończyć kurs na podesty ruchome, zdać egzamin i zdobyć odpowiednie zaświadczenie. Staraj się również znaleźć takie szkolenie, które jest dobrze prowadzone, przekazuje dużą ilość wartościowych materiałów i porusza najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Kursanci po takim szkoleniu są dużo lepiej przygotowani do pracy, a dzięki temu również bardziej cenieni przez pracodawcę.