maszyna budowlana

Leasing czy wynajem żurawi wieżowych i innych urządzeń budowlanych – co wybrać?

Jednym z większych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców funkcjonujących w branży budowlanej jest koszt zakupu oraz utrzymania parku maszynowego. Firmy muszą liczyć się z kosztami generowanymi przez: przeglądy konserwacyjne, naprawy, czy zewnętrzne finansowanie.

Zarówno mniejsze, jak i duże firmy budowlane często decydują się na leasing lub wynajem krótko- i długoterminowy. Nierzadko okazuje się jednak, że wynajem żurawi wieżowych jest o wiele atrakcyjniejszą, tańszą i chętniej wybieraną opcją.

Zakup żurawi wieżowych i innych maszyn budowlanych na własność? To się nie opłaca

O ile duże przedsiębiorstwa budowlane nierzadko decydują się na zakup maszyn budowlanych, które stanowią podstawowy kapitał firmy, o tyle mniejsze, funkcjonujące lokalnie firmy nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Wówczas w grę wchodzi finansowanie zewnętrzne – leasing lub wynajem.

Zakup wysoce wyspecjalizowanych i drogich maszyn budowlanych amortyzuje się przez długi czas, co ogranicza opłacalność takiej inwestycji. Stąd też wynajem poszczególnych maszyn stanowiących podstawę parku maszynowego firmy jest atrakcyjną opcją nie tylko dla mniejszych, ale również dla dużych zakładów pracy.

Co więcej, prace prowadzone na budowach mają charakter sezonowy. O ile przedsiębiorstwa realizując inwestycje od wiosny do jesieni, potrzebują specjalistycznych maszyn budowlanych, o tyle w okresie zimowym nie są one wykorzystywane, co w przypadku kredytu lub leasingu generuje zbędne koszty utrzymania parku maszynowego.

maszyna budowlana żuraw wieżowy

Żurawie można wynajmować

Leasing maszyn budowlanych – znaczne i mało opłacalne obciążenie dla firm

Leasing umożliwia skorzystanie z maszyny, zobowiązując się do ratalnego spłacania maszyny. Leasingodawca udostępnia firmie sprzęt, nie zbywając jednocześnie tytułu jego posiadania. Po końcu trwania umowy leasingowany sprzęt może stać się własnością leasingobiorcy lub nie – zależnie od wybranego rodzaju leasingu.

Przedsiębiorca może zdecydować się na operacyjny lub finansowy leasing żurawi wieżowych i innych maszyn budowlanych. Leasing operacyjny stanowi mniejsze obciążenie finansowe poprzez zmniejszenie kosztów początkowych i dogodnego rozłożenia płatności VAT-u. Niestety wykup maszyny po końcu trwania umowy jest obligatoryjny.

Leasing finansowy nie wiąże przedsiębiorcy z maszyną po końcu trwania umowy, jednak wymaga on dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a kosztami prowadzenia działalności stają się wyłącznie odsetki od rat leasingowych – w przypadku leasingu operacyjnego cała rata może zostać zaliczona do kosztów. Dodatkowo leasing finansowy wymaga opłacenia całościowego podatku VAT w pierwszej racie leasingowej, co stanowi znaczne obciążenie dla firm.

Koszty leasingu żurawi wieżowych i innych maszyn zależne są od rodzaju leasingu i parametrów umowy, niemniej jednak oscylują one w granicach 106% – 120% wartości maszyny.

Wynajem żurawi wieżowych i innych maszyn jest bardziej opłacalny?

Wypożyczanie maszyn budowlanych jest o wiele łatwiejsze, prostsze, tańsze i bardziej dostępne dla mniejszych firm budowlanych. Cechuje je mniejsza ilość formalności, możliwość korzystania z maszyn od razu po podpisaniu umowy, a także znaczna elastyczność w negocjowaniu warunków umowy.

Przedsiębiorstwo decydujące się na wynajem żurawi wieżowych lub innych specjalistycznych maszyn budowlanych nie musi martwić się kosztami ich napraw (o ile nie pochodzą one z winy użytkownika), przeglądów i ich ubezpieczenia – wszystkie te koszty ponosi firma wynajmująca. Co więcej, w gestii wynajmującego leży również utrzymanie maszyn w należytym stanie technicznym.

Co więcej, wynajem krótkoterminowy jest szczególnie atrakcyjną opcją uzyskania dostępu do maszyn w sytuacji, gdy firma potrzebuje tymczasowo skorzystać z wyspecjalizowanej maszyny do jednorazowych prac budowlanych. Firmy oferujące wynajem żurawi wieżowych – takie jak Firma Dźwigowa inż. M. Urbanek – oferują  transport maszyny na teren budowy.

Jak wyglądają koszty wynajmu maszyn względem ich leasingowania? Jednym z najważniejszych zalet wynajmu żurawi wieżowych jest brak długofalowego obciążenia finansowego firmy. Przedsiębiorca ponosi koszty wyłącznie podczas trwania umowy wynajmu i zarobkowania maszyną, a nie jak w przypadku leasingu lub kredytu również poza sezonem budowlanym.

Co więcej, przedsiębiorstwa budowlane mogą wprowadzać do kosztów prowadzenia działalności cały koszt wynajmu. Umożliwia to znaczne obniżenie podatku. Dzięki opłacaniu wyłącznie jednego kosztu, obciążenia finansowe z tytułu wynajmu są o wiele bardziej transparentne, co upraszcza księgowość firmy.

Wynajem żurawi wieżowych – postaw na najbardziej opłacalną opcję

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące wynajmu maszyn budowlanych? Skontaktuj się z naszymi pracownikami. Oferujemy Ci możliwość zawiązania elastycznej umowy wynajmu żurawi wieżowych na atrakcyjnych warunkach dopasowanych do potrzeb i wymagań Twojego przedsiębiorstwa. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować i wybierz najatrakcyjniejszą formę pozyskania specjalistycznych żurawi wieżowych.