podest ruchomy

Jak i gdzie wykorzystać podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe są wszechstronne i mogą być wykorzystywane przy wielu pracach na wysokościach. Dodatkowo różnią się od wózka widłowego tym, że umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc, często znajdujących się na dużej wysokości. Podnośnik koszowy to urządzenie dźwignicowe, które jest wyposażone w specjalny kosz służący do bezpiecznego przemieszczania ludzi. Platforma z koszem na wysięgniku może być zamontowana na samochodzie ciężarowym lub na platformie jezdnej.  

Podnośniki koszowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonanie pracy na wysokościach. Urządzenia te często są stosowane podczas mycia okien w wieżowcach, przy wymianie oświetlenia, do wieszania reklam wielkoformatowych, konserwacji instalacji elektrycznych oraz podczas prac malarskich, renowacyjnych, budowlanych i remontowych. Podnośniki koszowe są wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania, portach, centrach logistycznych i przeładunkowych.

Urządzenia te podnoszą pracownika wraz z potrzebnym sprzętem na wymaganą wysokość, tak aby umożliwić mu wykonanie zadania. Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom może on czuć się w koszu bezpiecznie oraz swobodnie. Podnośniki koszowe skutecznie zabezpieczają pracowników przed upadkiem z dużych wysokości. Praca na tego typu urządzeniu jest dużo bezpieczniejsza niż na drabinie czy rusztowaniu, jednak i tu niezbędne jest zachowanie przepisów BHP.

Rodzaje podnośników koszowych

Podnośniki koszowe różnią się  między sobą rodzajem wysięgnika, wysokością unoszenia kosza oraz obciążeniem i napędem. Urządzenie to musi być dostosowane do rodzaju prac i warunków, w których będzie pracowało. Dodatkowo warto także sprawdzić podłoże i dojazd do miejsca, na jakim odbędzie się praca. 

Wyróżniamy następujące rodzaje podnośników koszowych:

  • Gąsienicowe – inaczej zwane pająkowymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są wyposażone w długie ramię hydrauliczne, na którego końcu jest umieszczony kosz. Konstrukcja tych podnośników umożliwia stosowanie ich w trudnych warunkach oraz w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. W koszu podnośnika gąsienicowego swobodnie mogą pracować dwie osoby. Urządzenia te idealnie sprawdzają się przy pracach renowacyjnych, podczas malowania lub naprawie elewacji oraz w halach magazynowych. 
  • Nożycowe – podnośniki, które wyróżniają się niewielkimi gabarytami, co ułatwia ich przechowywanie. Konstrukcja tego urządzenia składa się z jednej lub kilku par nożyc. Ich składanie i rozkładanie jest możliwe dzięki zastosowaniu w nich siłowników hydraulicznych. Podnośniki nożycowe idealnie sprawdzają się przy remontach wysokich budynków, podczas malowania oraz instalacji różnych elementów. Urządzenia te gwarantują dużą stabilność i gwarantują zatrzymanie kosza na dowolnej wysokości, co umożliwia wykorzystanie podnośników koszowych do mycia okien.
  • Podnośniki na przyczepach – zaletą tych urządzeń jest niewielka waga. Specjalistyczna przyczepa na kółkach wyposażona w podnośnik koszowy może być przetransportowana w dowolne miejsce nawet za pomocą niedużego pojazdu z możliwością holowania. Ten rodzaj urządzenia charakteryzuje dużą mobilność. Takie podnośniki idealnie sprawdzają się przy przycinaniu gałęzi oraz przy renowacji fasad.
  • Samojezdne – uniwersalne podnośniki, których cechą charakterystyczną jest kompaktowy rozmiar. Urządzenia te posiadają własny napęd, który umożliwia im poruszanie bez dodatkowego sprzętu. 

Jak wybrać podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy musi być właściwie dostosowany do rodzaju i miejsca pracy. Jeśli potrzebujemy urządzenia z dużym zasięgiem, a praca odbędzie się bez dodatkowego obciążenia, wtedy warto wybrać podnośnik teleskopowo-przegubowy. Natomiast do prac na znacznej wysokości z większą ilością ciężkich narzędzi lub kilkoma pracownikami lepiej wybrać podnośnik nożycowy. Do pracy w wąskich korytarzach czy alejkach idealnie nadaje się podnośnik masztowy. W pomieszczeniach zamkniętych jak hale, magazyny, sklepy lepiej korzystać z podnośników o napędzie elektrycznym. Natomiast na zewnątrz można używać podnośników o napędzie spalinowym. 

Jakie uprawnienia potrzebne do obsługi podnośnika koszowego?

Bardzo ważną rolę w pracy podnośników koszowych pełnią ich operatorzy. To oni są odpowiedzialni za obsługę urządzeń oraz za bezpieczeństwo osób znajdujących się na wysokości w koszu. Niektóre podnośniki koszowe są montowane na samochodach – operator obsługujący urządzenie na nim zamontowane musi mieć prawo jady kategorii B lub C. Podnośniki koszowe o dużym zasięgu – do 45 m – są montowane na pojazdach ciężarowych, a mniejsze o zasięgu do 22 m – na autach dostawczych.

Osoba obsługująca podnośnik koszowy musi ukończyć specjalistyczny kurs obsługi podnośnika koszowego i kurs obsługi podestów ruchomych. Po ukończeniu szkolenia kandydat na operatora musi zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po zaliczeniu testu teoretycznego i potwierdzeniu swoich zdolności praktycznych uczestnik kursu otrzymuje uprawnienia do obsługi podnośnika koszowego. 

Podnośniki koszowe, zwane także zwyżkami, to urządzenia uniwersalne. Mogą być wykorzystywane w wielu różnych obszarach i branżach. Idealnie sprawdzają się do prac na wysokościach oraz w trudno dostępnych miejscach. Podnośniki koszowe mogą być wykorzystane do mycia okien w wysokich budynkach, do remontów, malowania, renowacji elewacji oraz do instalacji różnych elementów.