wciągarka

Wciągarki a wciągniki – czym są i czym się różnią?

Wciągarki i wciągniki wykorzystuje się w wielu branżach. To urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić przeprowadzanie wielu prac. Wciągarki i wciągniki są praktyczne oraz funkcjonalne. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaka jest między nimi różnica.

Wciągniki i wciągarki są zaliczane do urządzeń transportu bliskiego (UTB). To urządzenia transportowe, ale ich zasięg jest czasami mocno ograniczony. Dodatkowo wciągniki i wciągarki zalicza się do dźwignic tzw. prostych, które określa się jako ciągniki. Jako urządzenia transportu bliskiego wciągarki i wciągniki podlegają dozorowi technicznemu.

Zarówno wciągniki, jak i wciągarki mają różne zastosowania. Używane są często w przemyśle, budownictwie, mechanice pojazdów, w halach montażowych lub w miejscach, gdzie dokonywany jest przeładunek. Takie urządzenia można znaleźć w wielu warsztatach, magazynach czy halach.

Sprawdźmy jednak teraz, czym charakteryzuje się wciągnik, a czym wciągarka i jaka jest między nimi różnica.

Wciągnik

Wciągnik to nic innego, jak dźwignica, za pomocą której można podnieść pionowo ładunek. Odbywa się to zwykle za pomocą łańcucha lub specjalnej liny, które są połączone z hakiem. Wciągnik jest elementem chwytnym, który pozwala zaczepiać i transportować ładunek. Wciągnik jest najczęściej przesuwany po nieruchomym torze, ale może również pracować w jednym miejscu (wersja stacjonarna). Obudowa wciągnika stanowi jednocześnie jego konstrukcję nośną.

Nie ma jednego rodzaju wciągników. Na rynku można znaleźć różne typy takich urządzeń. Ich podstawowy podział dotyczy sposobu ich napędu. Wyróżniamy zatem wciągniki ręczne, elektryczne i pneumatyczne. W dwóch ostatnich typach zespołem napędowym jest silnik i przekładnie. Natomiast w przypadku wciągników ręcznych stosowane są przekładnie ślimakowe, przełożenie wielokrążka i przekładnie planetarne. Wszystko po to, aby zmniejszyć siłę potrzebną do podniesienia ładunku. Do tego stosuje się również podział wciągników ze względu na rodzaj użytego cięgna – łańcuch lub lina. 

Wciągarka

Nieprzypadkowo obok wciągników używa się także wciągarek. Wciągarki mają bez wątpienia szersze zastosowanie i większe możliwości. Wciągarka pozwala podnosić ładunek pionowo w górę, ale do tego umożliwia jego przesuwanie również w bok. To jednak nie wszystko. Wciągarkę można także wykorzystać do naciągania drutu lub liny. Jak widać, wciągarki to możliwość użycia urządzeń do różnych rodzajów prac związanych z transportem bliskim.

Nie tylko wciągniki można dzielić na różne typy. Podobnie jest z wciągarkami. Niektóre modele to dość skomplikowane konstrukcje i zaawansowane technologicznie urządzenia. Takie wciągarki mogą być na przykład w różny sposób zasilane. Wykorzystywany jest wtedy napęd elektryczny, hydrauliczny, a czasami używane są zewnętrzne napędy. Bardziej zaawansowane modele posiadają niekiedy również kabestany. Jednak najprostsze wciągarki składają się przeważnie z liny, która jest naciągana korbką i bębnem. Takie modele są jednak wykorzystywane do najprostszych i najmniej wymagających prac.

Wciągarka ma osobną konstrukcję nośną w postaci ramy. Może być ona stała, przejezdna lub przesuwna. 

Czym różni się wciągarka od wciągnika?

Już powyższa charakterystyka wciągnika i wciągarki pozwala zauważyć zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Warto jednak zebrać te różnice, aby nikt nie miał wątpliwości, z jakim urządzeniem ma do czynienia i jaką dźwignicę należy wykorzystać do określonej pracy.

Podstawowa różnica między wciągnikiem a wciągarką to element nośny. W przypadku wciągnika elementem nośnym jest obudowa urządzenia. Natomiast wciągarka korzysta z zewnętrznego elementu. To mogą być różne rozwiązania, ale przeważnie używa się ramy w różnych wariantach, przystosowanych do danego modelu wciągarki lub potrzeb użytkownika. Taka rama może być nieruchoma, ale w wielu przypadkach można ją przesuwać. Niekiedy używane są również wersje przejezdne.

Jak dobrać wciągnik lub wciągarkę?

Na koniec warto jeszcze kilka słów poświęcić kwestii doboru wciągnika lub wciągarki. Tylko wtedy takie urządzenia spełnią swoje zadanie i będziemy mieli z nich największy użytek, jeśli zostaną dobrane do potrzeb użytkownika. Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego będzie używany wciągnik lub wciągarka i co będziemy podnosili. Trzeba zwrócić również uwagę, w jaki sposób będziemy w stanie podwiesić taką dźwignicę i jak ciężkie będą podnoszone ładunki (ładowność urządzenia).

Istotną kwestią jest także to, czy zależy nam jedynie na podniesieniu ładunku w pionie, czy także na jego przemieszczeniu w poziomie. Warto także zwrócić uwagę, jak długo będzie eksploatowane urządzenie, w jakim otoczeniu (dobór klasy szczelności) i jakiego napędu potrzebujemy.

Wciągniki i wciągarki to bardzo przydatne urządzenia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Nie należy jednak ich mylić, ponieważ specyfika ich pracy jest nieco inna.